eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w zależności od płci w 2007 roku

Wynagrodzenia w zależności od płci w 2007 roku

2008-09-30 14:05

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w przemyśle ciężkim w 2007 r.

Wynagrodzenia w zależności od stanowiska

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska

Wykres 2. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska

Spójrzmy, jak kształtują się wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach. Na wykresie 2 widać, że niezależnie od szczebla organizacji, mediana wynagrodzeń mężczyzn jest zawsze wyższa niż w przypadku kobiet. Najmniejsza różnica występuje wśród pracowników szeregowych i wynosi 430 PLN (mężczyźni zarabiają o 17% więcej). Im wyższy szczebel, tym wyraźniej widać różnicę, przy czym zaskakujący może być fakt, że mediana wynagrodzenia dyrektora oddziału jest niższa od mediany wynagrodzenia dyrektora działu, zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet wynosi około 10%. W przypadku mężczyzn zarobki rosną wraz z poziomem stanowiska, natomiast mediana wynagrodzeń kobiet na stanowiskach kierowniczych nie rośnie, a nawet drastycznie spada – na stanowisku dyrektora generalnego mediana wynagrodzenia kobiet wynosi 5 000 PLN i jest dwukrotnie niższa od mediany wynagrodzenia mężczyzn na tym samym stanowisku. Na najwyższym szczeblu zarządzania panowie mają też niebagatelną przewagę – zarabiają o 67% więcej.

Premie i świadczenia dodatkowe

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Procentowy udział premii w wynagrodzeniu całkowitym w zależności od płci

Tabela 2. Procentowy udział premii w wynagrodzeniu całkowitym w zależności od płci

Coraz częściej na wynagrodzenie całkowite mają wpływ dodatki płacowe, spójrzmy na tabelę 2 przedstawiającą procentowy udział premii pieniężnych w wynagrodzeniu całkowitym. Średnia wysokość premii wszystkich badanych w 2007 roku zwiększyła się o 1,6% w porównaniu z poprzednim rokiem. Średnia wysokość premii mężczyzn wzrosła o 1,6%, premie kobiet wzrosły średnio o 1,7%. Nadal utrzymuje się różnica w wysokości premii na niekorzyść pań – w 2006 roku średnia wysokość premii kobiet była niższa o 3,3% niż premie panów, w 2007 roku mężczyźni są średnio lepiej premiowani o 3,2% niż kobiety.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Świadczenia dodatkowe dla kobiet i mężczyzn w 2007 roku

Tabela 3. Świadczenia dodatkowe dla kobiet i mężczyzn w 2007 roku

Tabela 3 przedstawia w procentach ilość badanych otrzymujących określone dodatkowe świadczenia. Łatwo zauważyć, że wszystkie wymienione świadczenia częściej przysługują mężczyznom niż kobietom. W przypadku obu płci najczęstszymi dodatkami nadal jest telefon komórkowy – odpowiednio 37,2% dla mężczyzn i 22% dla kobiet, różnica na korzyść panów wynosi aż 15,3%. Następnym popularnym dodatkiem jest laptop/komputer do osobistego użytku, mężczyźni otrzymują go ponad dwa razy częściej. Względnie niedużą różnicę widać w przypadku dodatkowej bezpłatnej opieki medycznej, 2,7%, natomiast już dodatkowe ubezpieczenie i bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne otrzymuje prawie o połowę większa liczba mężczyzn niż kobiet. Panowie trzykrotnie częściej otrzymują samochód służbowy – 15,9%, fundusz reprezentacyjny – 3,4% i mieszkanie służbowe – 2%. Dwukrotnie częściej otrzymują prywatną emeryturę – 2,7% i ryczałt na paliwo – 9,2%. Kobietom najrzadziej przysługuje zapewnienie prywatnego przedszkola/szkoły dla dzieci – 0,1%, członkostwo w prywatnych klubach – 0,4%, prywatne mieszkanie/dom – 0,6% i opcje na akcje – 0,9%. Dodatki, które oferowane były w podobnym stopniu niezależnie od płci to kredyty preferencyjne, szkolenia wybierane według własnego uznania i dofinansowanie nauki.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: