eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Świadczenia emerytalne i rentowe: likwidacja progów

Świadczenia emerytalne i rentowe: likwidacja progów

2008-08-19 13:35

Przeczytaj także: Renty i emerytury: zmiany w świadczeniach


Jeśli zatem rencista z orzeczoną częściową niezdolnością do pracy przyjmie zlecenie wykonania projektu na podstawie umowy o dzieło – bez względu na to, jaki przychód z tego tytułu osiągnie – może być spokojny o wysokość pobieranej renty. Samoistna umowa o dzieło nie stanowi bowiem tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi.

Warto pamiętać, że limity dodatkowych przychodów nie dotyczą osób uprawnionych do emerytury, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny: 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). Osoby te mogą „dorabiać” do pobieranego świadczenia bez ograniczeń.

Jeśli projekt zmian do ustawy o emeryturach i rentach z FUS przejdzie przez parlament oraz zostanie podpisany przez prezydenta – od 1 stycznia 2009 r. czekają nas duże zmiany. Projekt zakłada bowiem, że bez względu na wysokość osiąganych dodatkowych przychodów pobierana renta z tytułu niezdolności do pracy będzie wypłacana w pełnej wysokości, bez ryzyka jej zmniejszenia lub zawieszenia do niej prawa. Zatem renciści z orzeczoną niezdolnością do pracy, pobierający z tego tytułu rentę, w tym również rentę rodzinną, będą mogli dorabiać do świadczenia bez ograniczeń.

Przykład:

Rencista z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy podjął pracę na podstawie umowy zlecenia 1 lutego 2009 r. Miesięczny przychód z tytułu umowy zlecenia rencisty wynosi 4.300 zł. Dodatkowe zarobki nie będą miały wpływu na wysokość pobieranej renty – świadczenie będzie wypłacane w pełnej wysokości, pomimo że rencista podjął pracę, która stanowi tytuł do objęcia go ubezpieczeniami.

Uwaga!

Zniesienie limitów zarobkowych nie będzie dotyczyło emerytów oraz osób pobierających rentę rodzinną, które nie mają orzeczonej niezdolności do pracy.

Zniesienie rozliczania rencistów z osiąganych przychodów może mieć wpływ na podwyższenie ich wynagrodzeń przez pracodawców, co oznacza również, że w przyszłości otrzymają oni wyższe emerytury. Wyższe zarobki to wyższe składki odprowadzane do ZUS-u, a tym samym – wyższa podstawa wymiaru i podstawa obliczenia przyszłej emerytury.

Podstawa prawna:
  • art. 103, art. 104, art. 105 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
  • § 1, § 3, § 4, § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (Dz. U. z 1992 r. nr 52, poz. 290 ze zm.),
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw z 8 maja 2008 r.
Źródło: Magazyn Kadrowy,
Autor: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Przeczytaj także: Sejm nowelizuje emerytury Sejm nowelizuje emerytury

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: