eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca tymczasowa w okresie wakacyjnym

Praca tymczasowa w okresie wakacyjnym

2007-07-27 12:52

Przeczytaj także: Rośnie rynek pracy tymczasowej w Europie


Jak podjąć pracę tymczasową?

Dynamicznie rozwijający się rynek pracy tymczasowej daje możliwość – w szczególności ludziom dopiero rozpoczynającym karierę zawodową - zdobycia doświadczenia zawodowego oraz rozwoju takich cech jak samodzielność i odpowiedzialność za powierzone zadania. Taka forma zatrudnienia staje się coraz atrakcyjniejsza, tym bardziej, że prognozuje się w tym roku wzrost zarobków sezonowych, związany z wyjazdami zagranicznymi wielu młodych ludzi.

Pracownik tymczasowy może być zatrudniany do zajęć sezonowych, okresowych, doraźnych, w zastępstwie nieobecnych pracowników lub jako wsparcie dla podstawowej kadry przedsiębiorstwa. Formalnie umowę podpisuje się z agencją, ale powierzone zadania wykonywane są na rzecz pracodawcy użytkownika. Warto podkreślić, że pracownik tymczasowy nie może być dyskryminowany ze względu na formę zatrudnienia, a jeśli jego kwalifikacje, zakres obowiązków i staż pracy jest taki sam jak pracownika stałego, to wysokość wynagrodzenia także musi być taka sama.

Proces rekrutacyjny rozpoczyna się od rejestracji w wybranej placówce pracy tymczasowej i umieszczenia CV w bazie agencji. Chociaż czas oczekiwania na odpowiednią ofertę może być dosyć długi, to kandydat ma gwarancję znalezienia sprawdzonego pracodawcy. Umowa podpisywana jest z firmą pośredniczącą, ale ostatecznego wyboru pracownika dokonuje przedsiębiorstwo zgłaszające wakat na danym stanowisku.

Umowa między agencją a pracownikiem tymczasowym musi być zawarta na piśmie i powinna wskazywać:
  • strony umowy,
  • rodzaj umowy,
  • datę zawarcia umowy,
  • pracodawcę użytkownika (pracodawcę będącego klientem agencji pracy tymczasowej),
  • warunki zatrudnienia pracownika,
  • okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy.
Pracownik zatrudniany przez agencję pracy tymczasowej ma zapewniony pełny pakiet ubezpieczeń społecznych (emerytalne i rentowe, chorobowe, wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne. Przysługuje mu także urlop wypoczynkowy w wymiarze 2 dni za każdy przepracowany miesiąc lub ekwiwalent pieniężny w przypadku jego niewykorzystania.

Wynagrodzenie za pracę okresową najczęściej oblicza się w oparciu o ewidencję ilości przepracowanych godzin. Średnia stawka proponowana przez agencję wynosi 10 – 20 zł/h i nie może odbiegać od stawki osoby, którą zastępuje pracownik tymczasowy.

Poszukując zatrudnienia okresowego, najlepiej zgłosić się do profesjonalnej agencji pracy tymczasowej. - W dzisiejszych czasach większość agencji dysponuje większą ilością ofert pracy niż kandydatów, więc każdy moment na szukanie pracy jest dobry. Wraz ze wzrastającą liczbą agencji coraz ważniejsze staje się sprawdzenie, czy firma, którą wybraliśmy jest wiarygodna i bezpieczna, gdyż zdarzało się już, że „agencja” znikała a ludzie musieli czekać na pieniądze - Jeroen van der Weijde, Dyrektor Generalny Trenkwalder Polska.

Aby nie paść ofiarą oszustwa nieprofesjonalnej agencji, Trenkwalder proponuje osobom chcącym podjąć pracę okresową sprawdzenie, czy agencja jest zarejestrowana w aktualizowanym codziennie Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia lub czy jest członkiem Związku Agencji Pracy Tymczasowej. Warto także zapoznać się ze swoimi prawami zawartymi w „Ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych (z dn. 9.07.2003r.)”.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: