eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Dzień wolny za święto w sobotę. Kiedy przysługuje i jak odebrać wolne za 11 listopada?

Dzień wolny za święto w sobotę. Kiedy przysługuje i jak odebrać wolne za 11 listopada?

2023-11-08 11:32

Dzień wolny za święto w sobotę. Kiedy przysługuje i jak odebrać wolne za 11 listopada?

Dzień wolny za święto w sobotę. Kiedy przysługuje i jak odebrać wolne za 11 listopada? © ksushsh - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Chociaż tegoroczny Dzień Niepodległości 11 listopada wypada w sobotę, to pracownicy nie stracą prawa do wypoczynku z tego tytułu. Według obowiązujących przepisów pracodawca musi udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i pracujących 5 dni w tygodniu.

Przeczytaj także: Kiedy można odebrać dzień wolny za święto 1 Maja w sobotę?

Z Kodeksu pracy wynika, że jeśli święto w danym miesiącu przypada w sobotę, przykładowo tak jak Dzień Niepodległości w listopadzie 2023 roku, pracodawca jest zobowiązany do obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników o 8 godzin. Prowadzi to do uzyskania dodatkowego dnia urlopowego do wykorzystania w miesiącu, w którym wypada święto państwowe. Zostały one wymienione w art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy.

Kiedy pracownicy powinni wykorzystać dzień wolny?


Według przepisów Kodeksu pracy pracownicy powinni odebrać dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypadło święto. Zazwyczaj stosowany jest miesięczny okres rozliczeniowy, co oznacza, że dodatkowy dzień wolny powinien zostać wykorzystany w miesiącu, w którym wypada święto państwowe. Nie ma znaczenia czy dzień zostanie wykorzystany przed świętem wypadającym w sobotę, czy po nim.

Komu nie przysługuje dodatkowy urlop?


Dodatkowy urlop nie przysługuje pracownikom, którzy w danym okresie przebywają na zwolnieniu chorobowym, zasiłku macierzyńskim lub na urlopie bezpłatnym. Przysługuje za to tym, których zwolnienie chorobowe kończy się 10 listopada lub rozpocznie się 12 listopada.

Co z dniem wolnym dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy?


W przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy przywilej dodatkowego dnia wolnego zależy od ustalonego wymiaru czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym.

Z ustalonego wymiaru czasu pracy pracownika w niepełnym wymiarze może wynikać, że nie przepracuje on więcej, niż przypada dla niego w danym miesiącu. W takiej sytuacji nie będzie mu przysługiwało wolne. W przeciwnym wypadku należy udzielić mu dodatkowego dnia wolnego.

Przykładowo: pracownik zatrudniony w wymiarze połowy etatu w listopadzie 2023 r. ma do przepracowania 80 godzin. Jeżeli przypada mu do przepracowania więcej godzin (w zależności od rozkładu czasu pracy), powinien mieć wyznaczony dzień wolny. W innym przypadku pracodawca nie ma takiego obowiązku.

fot. mat. prasowe

Dni wolne od pracy i kalendarz świąt 2023

W listopadzie 2023 osobom zatrudnionym na umowie o pracę i pracującym przez 5 dni w tygodniu przysługuje dodatkowy dzień wolny za Narodowe Święto Niepodległości, które w tym roku przypada w sobotę.


Jaka kara dla pracodawcy za nieudzielenie dodatkowego dnia wolnego?


Pracodawca, który nie udziela dodatkowego dnia wolnego pracownikowi, który posiada ten przywilej, łamie przepisy. W konsekwencji grozi mu kara grzywny.

Dodatkowe dni wolne od pracy w 2024 roku


W 2024 roku, podobnie jak w roku bieżącym, pojawi się święto państwowe przypadające w sobotę. Będzie to święto Trzech Króli 6 stycznia, a dodatkowy dzień wolny powinien zostać wykorzystany w styczniu, jeśli w danej firmie stosuje się miesięczny okres rozliczeniowy.

Patrycja Czarnota, księgowa w firmie inFakt
Przeczytaj także: Ile godzin pracy w 2022 roku? Ile godzin pracy w 2022 roku?

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: