eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Praca sezonowa odmrożona. Kto i ile zarobi w wakacje?

Praca sezonowa odmrożona. Kto i ile zarobi w wakacje?

2020-06-30 11:27

Praca sezonowa odmrożona. Kto i ile zarobi w wakacje?

Kelnerka © skampixel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wybuch pandemii zmienił realia wielu rynków, nie omijając przy tym rynku pracy sezonowej. W normalnych realiach pierwsze oferty dotyczące zatrudnienia przy dorywczych zajęciach pojawiały się wiosną, co już w kwietniu owocowało lekkim spadkiem bezrobocia. Tegoroczny kwiecień jest jednak zupełnie inny - względem marca bezrobocie podniosło się o 0,4 pkt proc., a podobna tendencja obserwowana była również w maju. Odmrożenie turystyki powinno jednak zaowocować pojawieniem się większej liczby ogłoszeń od pracodawców. Kto może liczyć na pracę? Jakich zarobków może oczekiwać?

Przeczytaj także: Praca sezonowa: pracownicy potrzebni od zaraz

Jak czytamy w komunikacie Personnel Service, zwyczajowo pierwsze letnie oferty pracy sezonowej pojawiają się już w kwietniu i dotyczą najczęściej zbioru owoców i warzyw. W kolejnych miesiącach dodatkowe możliwości zarobkowania oferuje branża turystyczna.

Ten rok, jak podkreślają eksperci Personnel Service, będzie wyjątkowy, a wyjątkowość ta niestety mieć będzie wydźwięk wyraźnie negatywny – już dziś widać, że w następstwie wybuchu pandemii liczba sezonowych ofert pracy skurczyła się o blisko 1/3. Pewnym optymizmem może napawać jednak fakt, że być może zatrudnieniowy boom nadejdzie w lipcu i sierpniu.
- Pandemia wyhamowała wiele branż, w tym przede wszystkim handel i turystykę, które jako pierwsze odczuły skutki trwającej izolacji społecznej. Obecnie obostrzenia są luzowane, gospodarka stopniowo odmrażana, a chęć Polaków do wybrania się na wakacje w kraju większa niż zazwyczaj. Dlatego już teraz pojawia się wiele ofert pracy sezonowej właśnie w miejscowościach turystycznych. Kelnerzy, instruktorzy, opiekunki do dzieci, hostessy czy ratownicy nie będą mieli problemów z pracą. Nadal też można znaleźć zatrudnienie w rolnictwie i ogrodnictwie. Ze względu na ograniczony napływ pracowników z Ukrainy, zapotrzebowanie na Polaków do wykonywania prac sezonowych w tych sektorach wzrosło – zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Kto w wakacje zarobi najwięcej?


Eksperci Personnel Service przyjrzeli się strukturze zarobków w najpopularniejszych zawodach sezonowych – nie ma bowiem wątpliwości, że urlopowicze nie zrezygnują z ulubionych, wakacyjnych aktywności. Oferowane stawki są na zbliżonym poziomie do lat ubiegłych. Na najwyższe zarobki, ok. 25 zł netto/h mogą liczyć instruktorzy surfingu lub kitesurfingu. Od pozostałych profesji dzieli ich przepaść, ponieważ kolejny na liście – kelner – może liczyć na ok. 20 zł netto/h i to już uwzględniając napiwki. Opiekun lub opiekunka do dziecka zarobią ok. 18 zł netto/h, a pomocnik kucharza w małej gastronomii 15 zł netto/h.
- Praca sezonowa często jest podejmowana przez studentów, którzy w okresie wakacyjnym chcą sobie dorobić. Praca w małej gastronomii, punktach sprzedaży, kelnerowanie czy opieka nad dziećmi to dobry sposób na odłożenie pieniędzy, potrzebnych do utrzymania się przez kolejne miesiące. Jeżeli taka młoda osoba ma odpowiednie uprawnienia np. instruktora sportu ekstremalnego, może liczyć na naprawdę wysoką stawkę – mówi Krzysztof Inglot.

fot. mat. prasowe

Praca sezonowa - stawki godzinowe

W tym roku mamy o 30% mniej sezonowych ofert pracy.


Na drugim biegunie pod względem zarobków znajdują się takie zawody sezonowe, jak uliczny sprzedawca (13 zł netto/h), pokojówka (13 zł netto/h) czy pomocnik przy zbiorach (13,5 zł netto/h). Niewiele więcej zarobią także ratownicy (13,75 zł netto/h), hostessy/promotorzy (14 zł netto/h) czy opiekunowie kolonijni (14,5 zł netto/h).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: praca sezonowa, rynek pracy, praca dorywcza

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: