eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › 5 rzeczy, których nie da ci praca zdalna i za którymi już tęsknisz

5 rzeczy, których nie da ci praca zdalna i za którymi już tęsknisz

2020-04-22 11:25

5 rzeczy, których nie da ci praca zdalna i za którymi już tęsknisz

Biuro © arsdigital - Fotolia.com

Praca zdalna to coś, o czym jeszcze do niedawna marzyło całkiem pokaźne grono pracowników. Możliwość pracy w systemie home office traktowana była jako swoistego rodzaju benefit pozapłacowy i nierzadko stawała się jednym z kryteriów wyboru przyszłego pracodawcy. Z dnia na dzień i dość nieoczekiwanie stała się jednak chlebem powszednim. Teoretycznie wszyscy powinni być zadowoleni. No właśnie..."teoretycznie".

Przeczytaj także: Home office: jak pogodzić pracę zdalną z opieką nad dzieckiem?

Na to, że możliwość pracy w systemie zdalnym to jeden z najbardziej pożądanych przez pracowników dodatków, wskazywało już co najmniej kilka badań. Do takich wniosków prowadził m.in. ostatni raport płacowy Hays, którego respondenci pracę zdalną wymieniali na samym szczycie listy najmilej przez nich widzianych świadczeń pozapłacowych. Warto zresztą podkreślić, że waga, jaką zatrudnieni przypisują elastyczności w miejscu pracy, rośnie właściwie z roku na rok.

Teoretycznie zatem, przymusowa praca zdalna powinna nas wszystkich zadowalać i sprawiać, że będziemy mieć więcej czasu wolnego. W końcu nie musimy przecież pokonywać każdego dnia drogi do i z biura.

W praktyce, może się jednak okazać, że nie wszyscy potrafią przestawić się na tryb pracy zdalnej, wskutek czego zatarciu ulega np. granica między życiem prywatnym a zawodowym. Wtedy wśród pracowników pojawia się tęsknota za dobrze znaną przestrzenią biurową. Eksperci CBRE wskazują na pięć podstawowych rzeczy, które pracownicy docenią po powrocie do biura. Należą do nich m.in. większy komfort pracy, wyraźniejsze oddzielenie życia zawodowego od prywatnego oraz bezpośredni kontakt z innymi pracownikami.

fot. arsdigital - Fotolia.com

Biuro

Dopiero teraz część pracowników docenia nie tylko własne biurko, ale również właściwe oświetlenie, odpowiednią temperaturę czy natężenie dźwięków w biurze.


Tęsknota #1. Fizyczny komfort


Piłka do ćwiczeń, deska do prasownia, stół kuchenny, fotel czy łóżko w sypialni – takie zdjęcia możemy obecnie znaleźć w mediach społecznościowych jako przykłady aranżacji miejsca pracy. Choć świadczą o kreatywnym podejściu, nie zastąpią ergonomicznego biura, w którym możemy komfortowo wykonywać nasze zadania. Wpływa to na naszą wydajność, kreatywność, a nawet mniejsze zmęczenie.

Z pewnością też dopiero teraz część pracowników docenia nie tylko własne biurko, ale również właściwe oświetlenie, odpowiednią temperaturę czy natężenie dźwięków w biurze. To ostatnie jest szczególnie istotne gdy aktualnie w domu przebywamy z dziećmi, które o dźwiękach i ich natężeniu wiedzą chyba wszystko.

Tęsknota #2. Wyraźna granica między pracą a domem


Biuro jako budynek ma wymiar symboliczny. Określa nasze ramy pracy zawodowej. Kiedy zamykamy komputer i wychodzimy z biurowca, wychodzimy też z ról, które pełnimy (a przynajmniej powinniśmy). Przestajemy być menadżerami czy prawnikami, a stajemy się przyjaciółmi, rodzicami. Jeśli te dwa światy funkcjonują obok siebie, granica może się zacierać, a możliwość nabrania dystansu jest ograniczona. Przez to pracownicy mogą mieć wrażenie, że są w pracy 24 godziny i całe work-life balance przestaje funkcjonować. Z pewnością po powrocie do biura docenimy wyraźniejsze oddzielenie życia zawodowego od prywatnego.

Tęsknota #3. Różne przestrzenie do różnych zadań


Tydzień pracy składa się z wielu aktywności – praca w skupieniu, spotkania zespołowe, rozmowy indywidualne, działania projektowe czy wideokonferencje. Wśród tych zadań musimy też znaleźć czas na kawę, obiad czy spotkania nieformalne. Nowoczesne budynki biurowe posiadają w swojej ofercie przestrzenie, które wspierają wszystkie te aktywności (podejście activity based workplace). W domu trudno o taki komfort – w końcu sypialnia nie jest ergonomicznym pokojem pracy cichej, a jadalnia salą konferencyjną.

Tęsknota #4. Relacje


Brak bezpośrednich kontaktów i relacji z innymi pracownikami doskwiera większości z nas. Tęsknimy za możliwością spotkań bezpośrednich zarówno tych formalnych, jak i nieformalnych. W wielu przypadkach okazuje się również, że rozmowa telefoniczna nie zastąpi spotkania face to face, bo nie chodzi tylko o ustalenia, ale o coś więcej. Zdrowe relacje zawodowe są źródłem motywacji, wypełniają nasze potrzeby społeczne, dają poczucie przynależności i bezpieczeństwa. To wpływa pozytywnie na czas pracy, komfort psychiczny i fizyczny. Jeżeli nasze biuro wspiera integrację, współpracę i relacje społeczne, docenimy je podwójnie.

Tęsknota #5. Normowany czas pracy


Liczba interakcji zawodowych, które musieliśmy przenieść do świata wirtualnego, wpłynęła na czas realizacji zadań, a w konsekwencji czas pracy. Spora część pracowników ma poczucie, że pracuje teraz ciężej i dłużej. To z jednej strony konsekwencja adaptacji do nowej sytuacji, w której nie wszyscy potrafią odpowiednio zaplanować dzień. Z drugiej strony, ustalenia przez telefon czy e-mail mogą trwać dłużej niż w momencie, gdy siedzimy z kimś biurko w biurko. Oczywiście im większe wparcie technologiczne otrzymaliśmy od firmy, tym łatwiej zarządzić sytuacją, ale dopiero po powrocie do biura część z nas odczuje ulgę związaną z normowanym czasem pracy.
- Przechodzimy aktualnie największy wymuszony test pracy zdalnej. Słowo wymuszony jest tu istotne, bo nie testujemy rozwiązania stopniowo, tylko od razu zdalnie pracują całe zespoły czy wręcz firmy. A co najbardziej specyficzne to fakt, że w domach pozostaliśmy z naszymi najbliższymi, którzy mogą wymagać naszego wsparcia i uwagi. To trudna sytuacja, która oczywiście ma swoje konsekwencje. Z jednej strony, więcej czasu spędzamy z bliskimi, ale z drugiej, musimy w szybkim czasie nauczyć się zasad pracy zdalnej, co nie jest łatwe. Dlatego jestem pewna, że już teraz większość z nas dużo bardziej niż wcześniej docenia własne biuro. Tęsknimy m.in. za pracą przy wygodnym biurku czy możliwością napicia się kawy ze współpracownikami – mówi Edyta Mika, ekspert obszaru Strategii Środowiska Pracy i Zarządzania Zmianą w CBRE.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2020

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: