eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Przedstawiciel handlowy - ścieżka kariery

Przedstawiciel handlowy - ścieżka kariery

2006-07-20 13:20

"W mniejszych firmach przedstawiciele handlowi najczęściej podlegają bezpośrednio zarządowi firmy. W wielkich korporacjach struktura organizacyjna jest bardzo złożona" - mówi Marcin Mackiewicz, konsultant Independent Group, HR Consulting Services.

Przeczytaj także: Rynek pracy: handlowcy w czasie COVID-19

Także zakres obowiązków zależy od specyfiki działalności organizacji. Stanowisko handlowca może łączyć w sobie wiele funkcji. Nie zawsze jest to wyłącznie sprzedaż produktów. W niektórych firmach np. branży technicznej, praca handlowca polega na doradztwie technicznym, wdrażaniu rozwiązań i nadzorowaniu ich właściwego wykorzystywania.

"Praca handlowca nie zawsze też polega na bezpośrednim kontakcie z klientem- w firmach internetowych działy handlowe kontakt z klientem ograniczają się do rozmów telefonicznego oraz korespondencji mailowej" - dodaje Marcin Mackiewicz.

"Osoby, które myślą o pracy w sprzedaży powinny wybierać jej dziedzinę ze względu na swoje zainteresowania i wykształcenie. Bardzo wiele kryteriów podziału pracowników handlu. Można brać pod uwagę np. dziedzina gospodarki (motoryzacja, FMCG, usługi), obszar sprzedaży (kraj i/lub zagranica) charakter sprzedaży i rodzaj produktu (bezpośrednia i pośrednia, detaliczna, hurtowa) itp." - mów Justyna Romańczuk doradca personalny firmy Sedlak& Sedlak.

Ścieżki karier stosowne do branż wyglądają odmiennie, generalnie droga do góry jest prosta. Większość handlowców zaczyna pracę od stanowisk niższego szczebla, awansuje na średniego szczebel zarządzania, następnie na stanowisko wyższego szczebla; czasem jak w FMCG występuje jeszcze poziom upper.

"Wpływ na rozwój kariery ma oczywiście skuteczność sprzedaży, osiągane wyniki, ale też potencjał i umiejętnościami pracownika, które on będzie mógł wykorzystać na stanowiskach menedżerskich" - mówi Aneta Soszyńska z firmy doradztwa personalnego HAYS.

Taki sposób wspinania się po szczeblach kariery nie jest wbrew pozorom łatwy do zrealizowania. Trudne może się też okazać późniejsze efektywnego funkcjonowanie na stanowisku. Doświadczenia zdobyte w pracy w sprzedaży nie zawsze są adekwatne do wymagań, jakie musi spełnić członek kadry kierowniczej. Sytuacja objęcia nowego stanowiska to właśnie sprawdzian potencjału pracownika. Jego umiejętności odnalezienia się w nowej roli, poznania zakresu obowiązków w praktyce oraz uświadomienia sobie czego się nie wie oraz szybkiego uzupełnienia kwalifikacji. Dowodem na sprawdzenie sie w nowej roli jest też sposób doboru podwładnych i współpracowników. Osoba na właściwym miejscu o wysokich kwalifikacjach i świadoma swojej roli wobec podwładnych nie będzie unikała pracy z osobami o podobnych lub wyższych niż jej kwalifikacjach.

"Decydenci firmy oraz osoby, które są awansowane pracownika powinny jednak mieć na uwadze to, czy zmiana będzie dla obu stron naprawdę korzystna. Bywa, że awansując pracownika firma traci znakomitego handlowca, a zyskuje kiepskiego menedżera" - mówi Robert Krool.

Na co mogą liczyć młodzi ludzie z wyższym wykształceniem? "Na możliwość szybszego niż standardowo awansu. Jednak swoją karierę w sprzedaży najprawdopodobniej będą musieli zaczynać od podstaw, czyli od FMCG" - mówi Dariusz Domowski, z Mercer HRC. Tu bowiem, bardziej niż wykształcenie liczy się doświadczenie i znajomość skutecznych technik sprzedaży, właściwe podejście do klienta. Wyższe wykształcenie jest niezbędne, by móc piąć się w górę, np. na stanowisko kierownika regionalnego w średnich i dużych miejscowościach oraz ich otoczeniu. Poza wielkomiejskimi ośrodkami kierownikiem regionalnym może zostać osoba ze średnim wykształceniem. Generalnie, wyższe wykształcenie nie daje dziś fory na zawodowym starcie. Pytanie o rodzaj ukończonej uczelni jest raczej pretekstem do rozmowy i próbą ustalenia zainteresowań kandydata, ale nie ma większego wpływu na szanse zatrudniania i rangę stanowiska.

 

1 2

następna

oprac. : Pracuj.pl Pracuj.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: