eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w bankowości w 2019 roku. Komu płacono najwięcej?

Wynagrodzenia w bankowości w 2019 roku. Komu płacono najwięcej?

2020-03-12 00:45

Wynagrodzenia w bankowości w 2019 roku. Komu płacono najwięcej?

Komu w bankowości płacą najwięcej? © andrzej - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W 2019 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 5 465 osób pracujących w bankowości, z czego 54% stanowiły kobiety. Pomimo przewagi kobiet zatrudnionych w tej branży ich mediana wynagrodzenia całkowitego była o ponad 2 000 PLN niższa od zarobków mężczyzn. Luka płacowa w tej branży wyniosła 31,51%.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w bankowości w 2022 roku

W 2019 roku w bankowości zdecydowanie więcej zarabiały osoby zatrudnione w firmach zagranicznych niż polskich. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału zagranicznego zatrudniających 50–249 osób (7 275 PLN). Najniższe zarobki były w polskich mikroprzedsiębiorstwach (3 300 PLN).

fot. mat. prasowe

Schemat 1. Wynagrodzenie całkowite w bankowości w 2019 roku

Mediana wynagrodzenia całkowitego kobiet była o ponad 2 000 PLN niższa od zarobków mężczyzn.


fot. mat. prasowe

Wykres 1. Mediana wynagrodzenia w firmach o różnym kapitale i różnej wielkości

W 2019 roku w bankowości zdecydowanie więcej zarabiały osoby zatrudnione w firmach zagranicznych niż polskich.


W 2019 roku najwyższe zarobki w bankowości otrzymywali pracownicy zatrudnieni na terenie województwa mazowieckiego. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 7 500 PLN. Pracownicy zatrudnieni w firmach zagranicznych w tym województwie otrzymywali o 200 PLN więcej. Największą różnicę można zauważyć w przypadku małopolski. Mediana wynagrodzeń w firmach zagranicznych w branży bankowości w tej części kraju była o 1 033 PLN wyższa niż w przypadku zarobków osób zatrudnionych w tym województwie we wszystkich firmach.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Mediana wynagrodzenia w firmach zagranicznych w wybranych województwach

W 2019 roku najwyższe zarobki w bankowości otrzymywali pracownicy zatrudnieni na terenie województwa mazowieckiego.


Najwyższe wynagrodzenia w bankowości otrzymywały osoby na stanowiskach kierowniczych. Mediana ich zarobków była 2,5 razy wyższa niż w przypadku pracowników najniższego szczebla. Sytuacja wygląda nieco inaczej biorąc dodatkowo pod uwagę takie kryteria jak kapitał firmy czy województwo. W przypadku przedsiębiorstw zagranicznych mieszczących się na Mazowszu mediana zarobków kierowników była 2,7 razy wyższa niż pracowników szeregowych w tym samym województwie.

Największa różnica była jednak zauważalna w przypadku stanowisk wyższego szczebla w polskich przedsiębiorstwach. Wg naszego badania, mediana ich wynagrodzeń wynosiła 8 306 PLN brutto, natomiast w województwie mazowieckim była o 41% wyższa.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Mediana wynagrodzenia osób pracujących w mazowieckim na różnych szczeblach zatrudnienia

Najwyższe wynagrodzenia w bankowości otrzymywały osoby na stanowiskach kierowniczych.


Wykres 4. przedstawia wynagrodzenia na wybranych stanowiskach w bankowości. Wysokie pensje otrzymywali doradcy klienta zamożnego. Mediana ich wynagrodzeń wynosiła 6 150 PLN. Najmniej natomiast zarabiali kasjerzy bankowi (3 300 PLN). Warto zwrócić uwagę na to, że wynagrodzenia doradców różnią się w zależności od segmentu klienta. Zarobki doradców klienta zamożnego były o 2 250 PLN wyższe niż doradców klienta indywidualnego.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Mediana wynagrodzenia na wybranych stanowiskach

Wysokie pensje otrzymywali doradcy klienta zamożnego.


Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.

Agnieszka Sutor
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: