eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Czy na zwolnieniu chorobowym możliwa jest praca w komisji wyborczej?

Czy na zwolnieniu chorobowym możliwa jest praca w komisji wyborczej?

2019-09-20 10:22

Czy na zwolnieniu chorobowym możliwa jest praca w komisji wyborczej?

Na zwolnieniu lekarskim w komisji wyborczej? © Christian Schwier - Fotolia.com

Już 13 października Polacy będą wybierać parlamentarzystów na kolejną kadencję. Termin, w którym chętni do pracy w komisji wyborczej mieli zgłaszać swoje kandydatury, już minął. Do czasu wyborów w życiu członka komisji wyborczej wiele się jednak może zmienić, tym bardziej, że wchodzimy właśnie w okres zachorowań. Czy przebywanie na zwolnieniu lekarskim wyklucza pracę w komisji wyborczej?

Przeczytaj także: Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

Aktualne orzecznictwo wskazuje, że praca w komisji wyborczej nie stanowi pracy zawodowej, a więc nie pozbawia prawa do zasiłku chorobowego i nie przesądza również o wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem (wyrok Sądu Okręgowego w Ostrołęce z dnia 29 czerwca 2015 roku, sygn. akt III Ua 9/15). Członkostwo w obwodowej komisji wyborczej to działalność społeczna, obywatelska, wykonywana dla dobra społeczności lokalnej. Dieta, którą otrzymuje się za pracę w komisji wyborczej to z kolei nie wynagrodzenie, ale rekompensata poniesionych kosztów.

A zatem, przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie wyklucza możliwości pracy w komisji wyborczej. Warto jednak podkreślić, że decydujące są tu okoliczności danego przypadku, a przede wszystkim to, jaką pracę wykonuje na co dzień członek komisji wyborczej.
– Celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie dolności do pracy. Jeżeli uczestnictwo w pracach komisji wyborczej wpływa na stan zdrowia takiej osoby, to niewątpliwie jest to wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem, czyli rekonwalescencją. Także jeżeli pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a na co dzień wykonuje w pracy takie same lub zbliżone czynności jak w pracach komisji wyborczej, to rozważenia wymaga prawidłowość udzielonego zwolnienia lekarskiego – tłumaczy Karolina Wojtas, aplikant adwokacki z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

A co z kobietami przebywającymi na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim – czy i one mogą pełnić funkcję członka komisja?
– Absolutnie nie ma żadnych przeszkód, aby kobiety w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego zasiadały w obwodowych komisjach wyborczych. Nie muszą także faktu zasiadania w komisji wyborczej nigdzie zgłaszać, czy to do pracodawcy czy też do ZUS-u – informuje Wojtas.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Re: Czy na zwolnieniu chorobowym możliwa jest praca w komisji wyborczej?

  Monika910910 / 2019-09-29 21:14:28

  Czy kobieta w ciąży przebywając na L4 B może zasiadać w komisji wyborczej ? W pracy również siedzi za biurkiem przed komputerem. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

 • Ciąża a dwie prace

  Witam, obecnie jestem zatrudniona w jednej firmie na umowę o pracę na czas określony, mam lepszą propozycję pracy również na umowę o pracę, ...

 • Co z moim l4

  Dziś skończyła mi się umowa 30 kwietnia, a już szef mówił że dostanę następną na kolejne 3 miesiące. Lecz jestem na L4 od 28 kwietnia do ...

 • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: