eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile kosztuje niania?

Ile kosztuje niania?

2019-07-24 09:47

Ile kosztuje niania?

Ile kosztuje niania? © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ile kosztuje niania? Z danych serwisu Niania.pl wynika, że w minionym roku opiekunkom do dzieci oferowano średnio 12,73 zł netto. Co jednak ciekawe, rodzice oferowali więcej niż oczekiwały same nianie, co jest wyraźnym dowodem, że na rynku trwa walka o najlepsze opiekunki. Sytuacja ta dostrzegalna jest zarówno na poziomie kraju, jak i województw i największych miast.
Lektura opracowanego przez serwis Niania.pl raportu „Rynek niań w Polsce w 2018 roku” dowodzi, że od 2017 roku stawka godzinowa oferowana nianiom podskoczyła o 1,65 zł netto. Z punktu widzenia opiekunek bez wątpienia dobrą wiadomością jest fakt, że rodzice są skłonni oferować im wyższe stawki, niż same oczekują. W skali kraju różnica ta sięga 4,17 zł netto - średnia stawka proponowana przez rodziców to 14,82 zł netto, podczas gdy nianie godzą się na zarobki rzędu 10,65 zł netto.

Najwyższy od lat wzrost stawki niań


W minionym roku średnia stawka za godzinę pracy opiekunki do dziecka sięgała 12,73 zł netto, co względem poprzedniego roku oznacza wzrost o 1,65 zł. Była to także kwota o 2,97 zł wyższa od minimalnej stawki godzinowej obowiązującej w naszym kraju (w przypadku osób zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie, gdy pracownik nie jest studentem poniżej 26. roku życia oraz nie odprowadza dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe). Zmiany w stawce godzinowej opiekunek są zbieżne ze wzrostem minimalnej stawki godzinowej w Polsce. Zależność ta została zaprezentowana na poniższym wykresie.

fot. mat. prasowe

Porównanie zmian w stawkach

W 2018 roku stawka godzinowa niań wynosiła 12,73 zł netto i była wyższa o 2,97 zł od minimalnej stawki za godzinę.


Od 2013 roku jest to najwyższy wzrost stawki niań w stosunku do roku poprzedniego. Również różnica w stawce niań i stawce minimalnej jest największa.
„Rodzice są coraz bardziej świadomi, zależy im na tym, aby osoba, która zajmuje się milusińskim, gdy oni są w pracy, była kompetentna i odpowiedzialna. Ponadto wzrost stawki niań pokazuje specyfikę rynku. To rodzice muszą zabiegać o opiekunki dla swoich dzieci, a nie odwrotnie. Rynek niań pozostaje rynkiem pracownika” – tłumaczy Monika Perkowska, ekspert Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży.

Zarobki niań rosną przez… rodziców?


Największy dysonans pomiędzy stawką proponowaną przez rodziców a stawką oczekiwaną przez nianie występuje w województwach: dolnośląskim (4,73 zł, zaś we Wrocławiu 4,79 zł), mazowieckim (4,32 zł, zaś w Warszawie 3,78 zł) oraz małopolskim (4,17 zł, zaś w Krakowie 3,98 zł). W skali Polski różnica ta wynosi 4,17 zł.
Opieka nad dzieckiem to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Wydaje się, że rodzice zdają sobie z tego sprawę, doceniają pracę niań. Jeśli chodzi o niższe oczekiwania niań, można przypuszczać, że wynikają one z tego, że nianiom zależy na znalezieniu pracy. Ponadto kandydatki na nianie mogą nie być świadome tego, że sytuacja na rynku im sprzyja, kolokwialnie mówiąc, że to one dyktują warunki” – podkreśla Monika Perkowska.

Różnice w skali województw


Na najwyższe zarobki mogą liczyć opiekunki w województwach takich jak: mazowieckie (średnio 15,48 zł), dolnośląskie (13,07 zł) oraz pomorskie (12,67 zł). Najniższe stawki godzinowe obowiązują w podlaskim (10,16 zł), warmińsko-mazurskim (10,18 zł) oraz podkarpackim (10,39 zł).

fot. mat. prasowe

Różnice w stawce oferowanej przez rodziców i oczekiwanej przez nianie

Największy dysonans pomiędzy stawką proponowaną przez rodziców a stawką oczekiwaną przez nianie występuje w województwie dolnośląskim.


Warto zauważyć, że w największym mieście każdego z wymienionych województw średnia stawka opiekunki jest wyższa niż w całym województwie. W Warszawie nianie zarabiają średnio 16,51 zł za godzinę, we Wrocławiu 14,41 zł, zaś w Gdańsku 13,69 zł. Ta zależność obowiązuje też w tych częściach kraju, w których stawki niań są najniższe. W Białymstoku stawka za godzinę opieki nad dzieckiem wzrasta do 10,30 zł, w Olsztynie 10,47 zł, zaś w Rzeszowie do 10,90 zł.

Warto zauważyć, że jedynym wyjątkiem od reguły jest województwo lubuskie. W Gorzowie Wielkopolskim nianie mogą liczyć na kwotę rzędu 10,26 zł za godzinę pracy, zaś średnia wojewódzka wynosi 10,70 zł.
„Stawki obowiązujące w danym województwie są zależne między innymi od tego, jaka sytuacja panuje na lokalnym rynku pracy oraz na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy. Warto pamiętać, że zazwyczaj w dużych ośrodkach miejskich obowiązują wyższe stawki, bez względu na to, o jakim rynku mówimy” – podsumowuje ekspert Niania.pl, Monika Perkowska.

oprac. : eGospodarka.pl


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: