eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Nie tylko programiści: top 5 zawodów 2019 roku

Nie tylko programiści: top 5 zawodów 2019 roku

2019-01-28 12:01

Nie tylko programiści: top 5 zawodów 2019 roku

Programista © sabthai - Fotolia.com

2019 rok ma być okresem wzmacniania się rynku pracownika, co oznacza, że pracodawcy nadal będą walczyć o najlepszych i najbardziej wykwalifikowanych kandydatów. Ci, którzy rozpoczynają właśnie karierę zawodową lub przymierzają się do przekwalifikowania zawodowego, powinni sprawdzić, jakie specjalizacje są dziś najbardziej pożądane i gwarantują największe szanse na rozwój i atrakcyjne zarobki. Oto Top 5 zawodów bieżącego roku.

Przeczytaj także: Trendy 2016: co nam zaoferuje rynek pracy?

Jak już wspomniano we wstępie, przed nami okres wzmożonej walki o dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowników. Kandydaci do pracy będą mogli wybierać spośród całego wachlarza ofert, a sytuację na rynku kształtować będzie dynamiczny rozwój nowych technologii oraz coraz szersze ich zastosowanie w wielu branżach. Nie bez znaczenia będą również kwestie związane z emigracją zarobkową. Kogo będą poszukiwać pracodawcy? Oto pięć najbardziej gorących profesji.

Numer 5 – Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa


Dziś coraz szersza rzesza firm rozwija swoją działalność w sieci, tworząc nowe kanały sprzedaży i systemy komunikacji z klientami, podwykonawcami czy partnerami firmy. Nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju aktywność wymusza wręcz konieczność ochrony danych oraz transakcji. Niedostateczne zabezpieczenie systemów oraz baz danych może kosztować przedsiębiorstwa utratę zaufania, a w konsekwencji spadek liczby klientów czy w skrajnych przypadkach nawet grozić poważnym kryzysem wizerunkowym. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zajmują się m.in. zabezpieczeniem systemów informatycznych oraz sieci przed nieautoryzowanym dostępem. Do ich obowiązków należy również ochrona baz danych oraz przydzielanie dostępów. Eksperci w tej dziedzinie poszukiwani są szczególnie w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym oraz w instytucjach finansowych.

Numer 4 – HR Business Partner


Osoba zatrudniona na tym stanowisku posiada wiedzę z zakresu: prawa pracy, rekrutacji, szkoleń oraz rozwoju pracowników.

– Prawie co druga firma w Polsce ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Z tego względu osoby związane z branżą HR mogą liczyć na sporo atrakcyjnych ofert pracy. Dobrzy HR Business Partnerzy będą na wagę złota, z uwagi na szereg posiadanych przez nich kompetencji, są bardzo pomocni w pozyskiwaniu odpowiednich, wykwalifikowanych pracowników - mówi Natalia Bogdan, założycielka i właścicielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse.

fot. sabthai - Fotolia.com

Programista

Programista to zawód, którego popularność rośnie wraz z rozwojem nowoczesnych technologii.


Numer 3 – specjalista ds. e-commerce


Według raportu dotyczącego branży e-commerce, ponad 54% z 27,8 milionów internautów, zrobiło zakupy przez Internet w 2018 roku. W sieci swoje produkty sprzedają zarówno ogromne korporacje, jak i małe, niszowe sklepy. Ta sytuacja generuje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów obsługujących sklepy internetowe oraz nadzorujących cały proces sprzedaży.

Numer 2 – pracownik fizyczny


– 60% pracowników pochodzących z Ukrainy i pracujących w Polsce deklaruje chęć wyjazdu w celach zarobkowych do Niemiec, gdy tylko zostaną otwarte granice. W konsekwencji tego pojawi się ogromna luka i spora liczba wakatów. Aby zatrzymać pracownika, firmy będą musiały podnieść pensje i zaoferować lepsze warunki – mówi Natalia Bogdan, ekspert rynku pracy. Dodaje: To także szansa dla wszystkich osób zainteresowanych pracą w branży budowlanej, gdzie przede wszystkim poszukuje się pracowników fizycznych.

Numer 1 – programista


Programista to kolejny zawód, którego popularność rośnie wraz z rozwojem nowoczesnych technologii. Sektor IT wykazuje ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Szacuje się, że programiści mogą liczyć w 2019 roku na wzrost pensji w okolicach 7%, a w niektórych firmach nawet o 10%. Twórców oprogramowania poszukują nie tylko firmy związane z nowymi technologiami. Eksperci rynku pracy mówią nawet o ponad 50 tysiącach wolnych stanowisk dla specjalistów w tej branży. Przedsiębiorstwa coraz częściej organizują specjalne kursy, także dla osób bez doświadczenia.

Zapotrzebowanie na dobrych i wykwalifikowanych pracowników rośnie. Eksperci bez względu na branże mogą liczyć na wzrost dochodów w 2019 roku, jednak ten rok będzie zdecydowanie należał do reprezentantów najbardziej pożądanych specjalizacji: programistów, pracowników fizycznych, specjalistów ds. e-commerce, HR Business Partnerów czy specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: