eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Przyjaźń w pracy - czy to dobry pomysł?

Przyjaźń w pracy - czy to dobry pomysł?

2015-12-28 00:22

Przyjaźń w pracy - czy to dobry pomysł?

Przyjaźń w pracy? © alex.pin - Fotolia.com

Prawdziwa przyjaźń ma niezaprzeczalną wartość w życiu. Ale czy tak samo jest w pracy?

Przeczytaj także: 4 sygnały, że Twoi pracownicy nie darzą Cię sympatią

Niektórzy sądzą, że życie zawodowe należy precyzyjnie oddzielić od osobistego. Inni przeciwnie - zwracają uwagę na zalety łączenia tych dwóch sfer. Kto ma rację? Prawda i w tym przypadku leży po środku.

Plusy i minusy


Posiadanie przyjaciół w miejscu pracy ma znaczenie. Pomagają Ci w trudnych chwilach, służą radą i dostarczają informacji zwrotnych na temat Twojej aktywności. Z nimi praca jest przyjemniejsza, co nie jest bez pozytywnego wpływu na Twoją wydajność. Ponadto, przyjaciele są niezastąpieni gdy idzie o szukanie pracy i budowanie sieci kontaktów.

Ale przyjaciele w pracy mogą być też źródłem problemów. Zbyt wiele czasu poświęcanego prywatnym sprawom może nadwerężać efektywność, ważne informacje mogą trafiać do niewłaściwych osób. Jest też zagrożenie tworzenia towarzystw wzajemnej adoracji, wykluczających kompetentnych obcych i faworyzujących swoich, bez względu na umiejętności.

Ponadto, gdy firmowa przyjaźń się rozpada, pojawia się niebezpieczeństwo, że informacje, którymi dzieliłeś się z niedawnym druhem (a zwłaszcza negatywne opinie o przełożonych), mogą wydostać się na zewnątrz – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Pamiętaj o tym, decydując się na łączenie życia prywatnego z zawodowym.

Przyjaźń w firmie


Czy przyjaźń zawodowa różni się od każdej innej? Do pewnego stopnia. Praca daje stabilność finansową. Zmuszona do wyboru między pracą a przyjaźnią, większość ludzi wybiera pracę. Warto o tym pamiętać łącząc życie prywatne z zawodowym. Dobrze dobrana grupa przyjaciół może być nieocenionym wsparciem w Twojej karierze. Ale źle dobrana wywrze przeciwny efekt.

Dotyczy to zwłaszcza przyjaźni z przełożonymi. Relacje osobiste między ludźmi z różnych szczebli firmowej hierarchii są bowiem względnie mało trwałe. Ponadto, gdy zaprzyjaźniasz się z szefem, koledzy mogą kwestionować szczerość Twoich intencji. Z kolej gdy to przełożony zaprzyjaźnia się z Tobą, może się spotkać z oskarżeniem o faworyzowanie Twojej osoby – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

fot. alex.pin - Fotolia.com

Przyjaźń w pracy?

Przyjaźnie zawodowe są zależne od sytuacji w pracy i z tego powodu często się rozpadają.


Stawiaj na trwałe relacje


Przyjaźnie zawodowe są zależne od sytuacji w pracy i z tego powodu często się rozpadają. Gdy awansujesz lub przenosisz się do innego działu mogą bowiem zniknąć przyczyny, które doprowadziły do powstania danej relacji.

Jak więc rozpoznać, czy przyjaźń jest trwała? Na podstawie wspólnych wartości. Jeśli lubisz się z daną osobą ze względu na podobne poglądy i nastawienie do życia, macie znacznie większe szanse przetrwać trzęsienia ziemi wewnątrz firmy niż ludzie, którzy przyjaźnią się tylko dlatego, że ich biurka ze sobą sąsiadują.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: