eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Malarz

Malarz

Malarz

Malarz - zakres obowiązków i opis stanowiska © Rido - Fotolia.com

Malarz należy do grupy zawodów artystycznych. Jego praca polega na tworzeniu obrazów i rysunków przy wykorzystaniu różnych technik malarskich. Każdy malarz posiada własny styl (często podporządkowany aktualnym trendom), a tworzone przez niego prace odzwierciedlają towarzyszące mu emocje, są wyrazem jego przemyśleń, sposobów przeżywania świata itp.
Malarz może wykonywać prace na zamówienie – wówczas musi dostosować swoją pracę do oczekiwań klienta, lub sprzedawać wykonane przez siebie dzieła w przestrzeni publicznej, np. na rynku (jest to szczególnie częsta praktyka w dużych miastach), specjalnych salonach, a obecnie również przez Internet. Malarz może pracować również w galerii, muzeum czy szkole.

Czym się zajmuje malarz (Zakres obowiązków):


Zakres obowiązków na tym stanowisku ściśle zależy od rodzaju wykonywanych czynności. Malarz pracujący w szkole przekazuje uczniom wiedzę z zakresu technik i stylów malarskich, historii sztuki, informuje o najwybitniejszych malarzach i stworzonych przez nich dziełach.

Malarz tworzący obrazy we własnej pracowni używa narzędzi takich jak sztalugi, kasety z farbami, pędzle, olej lniany i terpentynę, szkicownik, węgiel, tusz, różnorakie ołówki, materiały do gruntowania płótna. Tylko od niego zależy, jak wiele czasu poświęci na pracę i jakiego rodzaju dzieło stworzy.

Osoba pracująca w galerii lub muzeum dostarcza odwiedzającym informacji na temat prezentowanych dzieł.

Wymagania


Malarzem może zostać każda osoba posiadająca talent plastyczny. Warto ukończyć szkołę plastyczną, która pozwoli usystematyzować wiedzę, poznać techniki malarskie, zasady rządzące kompozycją, zdobyć kontakty w środowisku artystycznym itp., jednak nie jest to warunek konieczny. Jedynie osoby pragnące znaleźć pracę w placówkach oświatowych muszą legitymować się dyplomem wyższej uczelni.

Malarz powinien być przede wszystkim pasjonatą, osobą ponadprzeciętnie uzdolnioną plastycznie, zdyscyplinowaną, kreatywną, posiadającą dużą wyobraźnię.

Zarobki


Nie da się ściśle określić zarobków malarza – są one zależne od jego renomy, talentu, ale także zdolności sprzedażowych i umiejętności dotarcia do potencjalnych klientów. Obraz może kosztować od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkunastu tysięcy (w przypadku mało znanych twórców).

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: malarz

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: