eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Barman, barmanka

Barman, barmanka

Barman, barmanka

Barman, barmanka - zakres obowiązków i opis stanowiska © CandyBox Images - Fotolia.com

Osoba na tym stanowisku odpowiedzialna jest za kompleksową obsługę gości lokalu, a także dbałość o jego wizerunek i panującą w nim atmosferę. Barman powinien być „wirtuozem”, jeśli chodzi o przygotowywanie napojów – głównie drinków i koktajli. Obecnie umiejętność odpowiedniego doboru składników i proporcji, a więc to, czym przede wszystkim zajmuje się osoba stojąca za barem, urosło do rangi sztuki – nic dziwnego, że najlepsze lokale chcą zatrudniać barmanów doświadczonych, takich, którzy mogą popisać się wysokimi umiejętnościami w tym zakresie.
Jest to praca stojąca, wymagająca kontaktów z klientami. Jej charakter może się trochę różnić w zależności od tego, czy praca odbywa się w barze, hotelu, dyskotece, klubie czy restauracji. W każdym z tych miejsc będzie inne natężenie hałasu oraz inna liczba gości, których należy obsłużyć.

Czym się zajmuje barman, barmanka (Zakres obowiązków):


  • przygotowywanie lokalu, nakrywanie stołów itp.
  • doradzanie klientom, informowanie ich o sposobach przyrządzania poszczególnych napojów
  • sporządzanie i podawanie napojów oraz przekąsek
  • prowadzenie dokumentacji sprzedaży
  • dbanie o wizerunek lokalu i dobrą atmosferę

Wymagania


Atutem osoby starającej się o posadę barmana będzie ukończona szkoła gastronomiczna, nie zawsze jest to jednak warunek konieczny. Szczególnie pomocne będzie natomiast zaliczenie kursów zawodowych, kończących się egzaminem - po takim kursie można pochwalić się uzyskanym certyfikatem. Na kursach przyszli barmani nie tylko poznają historię alkoholi i sposoby ich przyrządzania, ale zapoznają się również z technikami sprzedażowymi i uczą zarządzania barem. Ponadto często wymaganą umiejętnością, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, jest dobra znajomość języka angielskiego.

Bardzo ważna w tym zawodzie jest osobowość – barman musi być otwarty, komunikatywny, przyjaźnie nastawiony do ludzi. Powinien wyróżniać się kreatywnością w zakresie tworzenia nowych napojów, zaangażowaniem i chęcią odkrywania nowych smaków. Jeżeli dodatkowo umie prowadzić ciekawe rozmowy, może odnieść w tym zawodzie duży sukces.

Zarobki


Zarobki barmana mogą być bardzo zróżnicowane – wiele zależy od rodzaju lokalu, jego rangi, a także doświadczenia i umiejętności danego barmana. Początkujący barman może zarobić ok. 2 000 zł brutto, jednak najlepsi – nawet kilka razy więcej.
Więcej na ten temat: barman, barmanka

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: