eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki w Europie - 2015 rok pod znakiem wzrostu

Zarobki w Europie - 2015 rok pod znakiem wzrostu

2015-02-09 14:34

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem


Nadal daleko nam będzie do Zachodu


Chociaż w krajach zachodnich gospodarka w ostatnich latach wyhamowała i nadal odczuwa skutki kryzysu z 2008 roku, to pod względem wysokości pensji są one nadal atrakcyjne dla Polaków. Dotknięta kolejnym kryzysem Hiszpania pod względem wynagrodzeń nadal będzie dominować nad Polską W 2015 roku Polak będzie musiał pracować przez 2,5 miesiąca, by zarobić przeciętną miesięczną pensję Hiszpana. Jeszcze wyższym wynagrodzeniem oraz wyższą dynamiką będą charakteryzowały się Niemcy. W 2015 roku wysokość średniego wynagrodzenia wyniesie w tym kraju 3 180 EUR, a niewiele niższe wynagrodzenie otrzymywać będą Francuzi – 3 034 EUR.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Prognozowany wzrost wynagrodzeń 2015-2016 w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Polsce

Dotknięta kolejnym kryzysem Hiszpania pod względem wynagrodzeń nadal będzie dominować nad Polską W 2015 roku Polak będzie musiał pracować przez 2,5 miesiąca, by zarobić przeciętną miesięczną pensję Hiszpana. Jeszcze wyższym wynagrodzeniem oraz wyższą dynamiką będą charakteryzowały się Niemcy.


Grecja żegna się z kryzysem


Prognozy dotyczące wynagrodzeń w Grecji są optymistyczne, przewiduje się, że w kolejnym roku będziemy mieć do czynienia z dodatnią dynamiką wzrostu pensji, a w 2016 roku wysokość dynamiki będzie na podobnym poziomie co we Włoszech czy w Chorwacji. Gospodarka tego ostatniego państwa, jako najmłodszego członka Unii Europejskiej charakteryzuje się coraz lepszą kondycją. Wpływy z turystyki ciągle rosną, co przekłada się na wzrost pensji. W rankingu państw UE pod względem wysokości wynagrodzenia Chorwaci są o cztery miejsca wyżej niż Polacy, chociaż i tak przeciętny Chorwat, aby dogonić wysokość miesięcznej pensji Włocha musiałby przepracować ponad dwa miesiące.

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Prognozowany wzrost wynagrodzeń w latach 2015-2016 we Włoszech, Chorwacji i Grecji

Prognozy dotyczące wynagrodzeń w Grecji są optymistyczne, przewiduje się, że w kolejnym roku będziemy mieć do czynienia z dodatnią dynamiką wzrostu pensji, a w 2016 roku wysokość dynamiki będzie na podobnym poziomie co we Włoszech czy w Chorwacji.


Znaczące wzrosty w Europie


Bez wątpienia największy procentowy wzrost w 2015 roku odnotuje Estonia, a zaraz za nią ex aequo Litwa i Rumunia. Również w naszym kraju pensje będą szybko rosnąć. Na przeciwnym biegunie znajdzie się Grecja i Belgia. Należy jednak pamiętać, że jest to prognozowana dynamika wzrostu nominalnych wynagrodzeń, czyli nie były one korygowane o inflację.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Ranking państw europejskich pod względem dynamiki wzrostu nominalnego wynagrodzenia w 2015

Bez wątpienia największy procentowy wzrost w 2015 roku odnotuje Estonia, a zaraz za nią ex aequo Litwa i Rumunia. Również w naszym kraju pensje będą szybko rosnąć.


Unia Europejska versus USA i Japonia


Analitycy z Europejskiej Komisji Gospodarczej prognozują, że w kolejnych latach dynamika wzrostu wynagrodzeń w krajach UE wciąż będzie wyższa od japońskiej, lecz procentowy przyrost pensji w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku przewyższy europejski. Procentowa zmiana pensji w Unii Europejskiej jest stabilna i od lat znajduje się na poziomie 1,5-3 punktów procentowych. Spadek pensji Japończyków, jaki nastąpił w 2012 roku mógł być w dużej mierze skutkiem kataklizmu która wpłynęła na ogólne załamanie koniunktury w tym kraju. Do dziś skutki tsunami nie są w pełni usunięte, chociaż kraj powoli wraca do sytuacji sprzed klęski.

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Prognozowany wzrost wynagrodzeń w latach 2015-2016 w USA, Japonii, Polsce i krajach UE

Analitycy z Europejskiej Komisji Gospodarczej prognozują, że w kolejnych latach dynamika wzrostu wynagrodzeń w krajach UE wciąż będzie wyższa od japońskiej, lecz procentowy przyrost pensji w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku przewyższy europejski.


Podsumowanie


Według prognoz Europejskiej Komisji Gospodarczej nominalne wynagrodzenia w 2015 roku i kolejnych latach będą rosnąć. O ile nie wystąpią nieprzewidywalne wydarzenia, takie jakim był np. atak terrorystyczny 11 września 2001 roku, krachy giełdowe jak te z 2008 roku czy klęski żywiołowe, trend rosnących pensji powinien utrzymać się w kolejnych latach. W prognozach analitycy Europejskiej Komisji Gospodarczej uwzględnili przyrost nominalny pensji, więc nie skorygowany o poziom inflacji.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: