eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik pojęć rynku pracy › Zielone miejsca pracy

Zielone miejsca pracy

Przeczytaj także: Praca w Polsce I-III 2014

Stanowiska pracy tworzone w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Powstanie i rozrost takich miejsc pracy wiąże się ze wzrostem przekonania, że zmiany klimatyczne (efekt cieplarniany) wynikają z działalności człowieka. Do ich spowolnienia niezbędne są więc zmiany ekonomiczne.

Zielone miejsca pracy stanowią także szansę dla osób bezrobotnych na znalezienie zatrudnienia, oraz osób pracujących w sektorach "zagrażających środowisku", umożliwiając im przekwalifikowanie. Takie miejsca pracy dotyczą głównie transportu publicznego, budownictwa, gospodarki odpadami i energetyki (odnawialne źródła energii).

Największy wzrost etatów należących do zielonych miejsc pracy (szacowanych w Europie na 3,4 mln) wystąpił w latach 2001-2006. Badania ETUC wskazują, że odpowiednio przeprowadzona reforma rynku pracy pozwala na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym przy jednoczesnym zwiększeniu miejsc pracy, aktywizacji osób bezrobotnych, a w dalszej perspektywie – na znaczne zwiększenie zatrudnienia i duże zyski ekonomiczne.

Dobrym przykładem ekonomicznego wykorzystania zielonych miejsc pracy są Niemcy. Udało się tam odzyskać zainwestowane funduszse dzięki wyższym podatkom od energooszczędnych budynków i zmniejszeniu liczby osób bezrobotnych. W długofalowej gospodarce pozwoliło to na redukcję emisji o 40% (do 2020 r.) i zwiększenie zatrudnienia w energetyce odnawialnej do 300 tysięcy osób. Dla porównania, w Polsce w sektorze odnawialnych źródeł energii zatrudnionych jest około 30 tysięcy osób. Zielone miejsca pracy są elementem Nowego Zielonego Ładu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: