eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Praca kontraktowa coraz popularniejsza

Praca kontraktowa coraz popularniejsza

2005-08-25 12:43

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje sobie w Polsce zatrudnienie projektowe. Praca w tym systemie jest szczególnie typowa dla dziedzin związanych z IT. Trend przyszedł do Polski z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, a jego główną zaletą jest to, że eksperci z danej dziedziny pracują przy wyselekcjonowanych przez siebie projektach i tylko wtedy kiedy mają na to ochotę. Ponadto praca projektowa jest bardziej atrakcyjna pod względem finansowym.

Przeczytaj także: Czy praca tymczasowa i kontrakting wypierają etat?

Zatrudnienie projektowe zyskuje sobie w Polsce coraz większą popularność. Skierowane jest ono do ekspertów z danej dziedziny i polega na współpracy z firmą tylko i wyłącznie na czas realizacji określonego projektu, który z reguły trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. „Projektowość jest wpisana w obszar IT” tłumaczy Dorota Kulesza z InfoStaff. Specyfika branży IT, w której wiele działań wiąże się z tworzeniem nowych systemów lub wdrożeniem rozwiązań sprawia, że większość prac wykonywanych jest w systemie projektowym. „Na zachodzie Europy pracuje w ten sposób większość specjalistów” – dodaje D. Kulesza – „Na polskim rynku nie dzieje się na razie dostatecznie dużo, by specjaliści z zakresu IT mogli przestawić się wyłącznie na pracę przy projektach. Można się jednak spodziewać, że z czasem globalny trend dojdzie i do nas.”

Z doświadczeń ekspertów InfoStaff wynika, że coraz więcej klientów chce zatrudnić specjalistów z dziedziny IT do wykonania konkretnego projektu. W Polsce na pracę kontraktową decydują się przede wszystkim pracownicy z dużym doświadczeniem zawodowym, którzy czują się swobodnie na rynku pracy. System projektowy wymaga bowiem samodzielności poruszania się na rynku pracy – konieczne jest m.in. założenie własnej działalności gospodarczej. Istotne jest także pozostawanie w stałym kontakcie z przedstawicielami branży IT, co umożliwia uczestniczenie w kolejnych projektach. „Podstawowe grupy zainteresowane pracami projektowymi to konsultanci systemów ERP i programiści, czyli tacy eksperci, na których usługi popyt na rynku jest duży. Specjaliści ci mają pewność zatrudnienia i nie muszą obawiać się, że gdy skończy się ich projekt nie znajdą pracy przy kolejnym”– twierdzi Dorota Kulesza. Praca projektowa nie jest więc atrakcyjnym pomysłem dla absolwentów, zmierzających do ustabilizowania swojej sytuacji zawodowej. Ponadto, jak dodaje D. Kulesza, absolwenci nie maja na ogół wymaganego przez pracodawców doświadczenia i umiejętności.

Osoby, które zdecydowały się na pracę w systemie projektowym wskazują na jej liczne zalety. Jest to idealna forma zatrudnienia dla ekspertów ceniących sobie zdobywanie doświadczeń w różnych organizacjach oraz osób, które lubią elastycznie zarządzać swoim czasem. „Prace projektowe są bardzo popularne wśród specjalistów IT i z pogranicza IT i biznesu, gdyż są to grupy zawodowe, które pozytywnie reagują na nowinki oraz innowacyjne rozwiązania na rynku pracy. Popularność pracy projektowej wiąże się także z dostrzeżeniem jej dwóch głównych zalet: elastyczności oraz atrakcyjnych zarobków” – mówi Dorota Kulesza z InfoStaff. Pod względem finansowym praca projektowa jest znacznie bardziej atrakcyjna od pracy stałej – i to dla obu stron umowy. Jest to opłacalne zarówno dla pracodawcy – który nie ponosi żadnych kosztów poza pensją (pracownicy sami rozliczają się z ZUS-em i urzędem podatkowym), jak i dla pracownika, który może zarobić o 30 – 50 % więcej niż w przypadku pracy etatowej. W przypadku projektów zagranicznych różnica ta może nawet sięgać 100 %.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: