eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Stres w pracy może być przyjacielem

Stres w pracy może być przyjacielem

2014-01-14 00:40

Stres w pracy może być przyjacielem

Stresują się wszyscy © lichtmeister - Fotolia.com

W obecnych czasach stres towarzyszy nam niemal na co dzień. Większość z nas zjawisko to kojarzy jednoznacznie negatywnie, utożsamiając je z dyskomfortem związanym z życiem zawodowym. Optymalna dawka stresu jednak może znacząco poprawić naszą wydajność. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest znalezienie złotego środka pomiędzy brakiem zaangażowania a zbyt dużym obciążeniem.

Przeczytaj także: Stres w pracy rośnie

Analizując encyklopedyczną definicję stresu możemy dojść do wniosku, że nie jest on niczym złym. Ten naturalny, ludzki odruch pobudza nas przecież do działania, pozwala skupić się na konkretnym zadaniu i motywuje do podjęcia określonej decyzji.

Problemy zaczynają się dopiero wówczas, gdy ta (w teorii) chwilowa, odbiegająca od normy reakcja zaczyna się wydłużać, by z czasem stać się stanem permanentnym. Mobilizacja przekształca się wtedy w podenerwowanie, co z kolei prowadzi do znaczącego spadku efektywności.

Odpowiednia ilość stresu jest nam zatem do życia niezbędna. Jego brak oznacza przecież najczęściej znużenie i brak chęci do działania. Należy tylko pamiętać, że we wszystkim niezbędny jest umiar – bez niego krótkotrwałe pobudzenie szybko może przerodzić się w cały dzień pracy w ekstremalnym napięciu.

Złoty, indywidualny środek

Ilość stresu gwarantująca największą efektywność jest niestety kwestią indywidualną i zależną od wielu czynników. Dawka mobilizującego pobudzenia będzie się przecież różnić w zależności od naszego wychowania, doświadczenia zawodowego, zajmowanego stanowiska czy relacji z pracownikami lub przełożonymi.

Generalnie przyjmuje się jednak, że poziom ten dla zadań trudniejszych jest dużo niższy, niż w przypadku prostszych obowiązków.

Niezwykle ważne przy tym jest umiejętne rozłożenie owego obciążenia w czasie, bowiem to, co w ciągu godziny poprawi naszą wydajność, na dłuższą metę może okazać się dla nas zgubne.

fot. lichtmeister - Fotolia.com

Stresują się wszyscy

Stres wbrew pozorom nie jest domeną wyłącznie pracowników wyższych szczebli. Ci oczywiście najczęściej cierpią np. z powodu zakresu swoich obowiązków i idącej za nimi odpowiedzialności czy rozbieżności pomiędzy wymaganiami, a realnymi możliwościami. Za tym wszystkim stoi jakość ich pracy.


Spadek efektywności to dopiero początek

Pierwszym czytelnym symptomem zbyt dużego obciążenia jest podenerwowanie czy niepokój i wynikające z nich spowolnienie wszystkich działań lub całkowite zablokowanie i niemożność podjęcia jakichkolwiek decyzji.

Później pojawić się mogą również dolegliwości fizyczne. Wśród nich najczęściej spotykane są bóle mięśni karku, barków i kręgosłupa, bolesne skurcze jelit, owrzodzenie układu pokarmowego czy, nierzadko ignorowane lub błędnie interpretowane obniżenie odporności i różnego rodzaju choroby infekcyjne.

Z kolei dalsze funkcjonowanie w takich warunkach może z czasem doprowadzić do występowania stresu chronicznego. Stale utrzymujący się wysoki poziom pobudzenia sprawia, że napięte mięśnie uniemożliwiają prawidłowe działanie organów wewnętrznych, podnosi się ciśnienie krwi i zmienia się jej skład oraz pojawiają się nieprawidłowości w układzie hormonalnym.

Skutki takiego stanu rzeczy są niestety łatwe do przewidzenia. Depresja, zawał serca, choroba wieńcowa – to tylko kilka z przykładów zagrożeń czyhających na osoby wiecznie zestresowane.

Stresują się wszyscy

Stres wbrew pozorom nie jest domeną wyłącznie pracowników wyższych szczebli. Ci oczywiście najczęściej cierpią np. z powodu zakresu swoich obowiązków i idącej za nimi odpowiedzialności czy rozbieżności pomiędzy wymaganiami, a realnymi możliwościami. Za tym wszystkim stoi jakość ich pracy.

Dyskomfort psychiczny odczuwać mogą jednak wszyscy zatrudnieni. Osoby wykonujące mniej istotne zadania zmagać się muszą zwykle ze stresem ilościowym. Wśród jego przyczyn znajdują się znaczny wysiłek fizyczny, praca w pośpiechu i pod presją czasu lub nagłe „zrywy” i pojawianie się dodatkowych obowiązków.

W dobie kryzysu gospodarczego do tego wszystkiego dodatkowo dochodzi obawa o utratę pracy. Niepewność co do własnej przyszłości w firmie w wielu przypadkach zamiast działać mobilizująco obniża koncentrację i wydajność, co tylko jeszcze pogłębia poziom odczuwanego stresu.

Planuj życie zawodowe i prywatne, a stres zniknie

Co zatem należy zrobić, by stres w pracy stał się naszym sprzymierzeńcem i jak uniknąć związanych z nim zagrożeń?

W pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć czynniki wpływające na nasze samopoczucie i efektywność. Chłodna ocena konkretnych sytuacji pozwoli nam wzmocnić ich pozytywne efekty lub zminimalizować straty.

Później warto krytycznie i rzetelnie przeanalizować swoją sytuację zawodową. Odpowiedzi na pytania: czym się obecnie zajmuję, jak mój rozwój wpływa na działanie całego przedsiębiorstwa oraz jakie mam cele na najbliższe miesiące czy lata, pozwolą w jakimś stopniu wyeliminować stresogenną niepewność swojego położenia.

Projektowanie swojego czasu długofalowo to jedno. Równie ważna jest rozsądna organizacja dnia pracy, podczas którego znajdzie się czas zarówno na stałe zadania, pojawiające się nagle obowiązki, jak i niezbędne w każdej pracy przerwy.

O poprawę wydajności zadbać możemy także jeszcze zanim przekroczymy próg biura. Poziom odczuwanego w ciągu dnia stresu skutecznie obniża odpowiednia regeneracja obejmująca m. in. ustabilizowane godziny snu czy poranne ćwiczenia. Wystarczy nawet 10 minut dziennie!

Nie mniej ważne są czynności, które pozwalają nam oderwać się myślami od pracy. Jak bowiem pokazują liczne badania, najbardziej efektywnymi pracownikami są osoby posiadające różnorodne pasje, uprawiające sporty, medytujące czy zaangażowane w życie swoich społeczności.

Grzegorz Frątczak,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • Stres w pracy może być przyjacielem

    joanna.saj / 2014-03-29 16:12:22

    Stres w dzisiejszym świecie jest obecny w naszym życiu coraz częściej. Stres dopada nas niemal w każdej sytuacji. Zjawisko stresu uznawane jest przez nas jako negatywny bodziec, który zaklucz nasz poukładany i zaplanowany dzień. Wraz z pojawieniem się stresu, zaczynamy się denerwować, panikujemy i w naszej wyobraźni tworzymy czarny scenariusz wydarzeń. Wszystkie argumenty przedstawiające stres w negatywnej postaci uświadamiają nam, iż jest on w ogóle niepotrzebny w naszym życiu i po co w ogóle się pojawia. Brak stresu oznaczało by, znużenie i brak chęci do działania. Wynika zatem, iż optymalna ilość stresu jest nam do życia niezbędna.
    Stres nie dopada jedynie osób starszych, młodych ale odczuwać go będzie każdy. Pracownicy na wyższych stanowiskach oraz ich podopieczni będą odczuwać taki sam a nie inny stres. Pracownicy wyższych szczebli stres będą odczuwać z powodu zakresu swoich obowiązków i goniących za nimi odpowiedzialności pomiędzy wymaganiami. Natomiast osoby wykonujące mniej odpowiedzialne zadania będą się zmagać ze stresem ilościowym. W czasie panującego kryzysu gospodarczego większość ludzi obawia się o utratę pracy. Strach przed utrata posady w firmie przyczyniać się będzie do pogłębiania istniejącego stresu.
    Według mnie istotnym sposobem na zwalczanie stresu w pracy jest zaplanowanie swojej przyszłości. Większość z nas nie potrafi żyć z dnia na dzien. Każdy w jakimś stopniu planuje swoja przyszłość od najmłodszego. Wyobraża sobie gdzie będzie żył, co będzie robił, gdzie pracować. Każdy ma jakiś własny plan na Zycie, dzięki któremu będzie krok po kroku go realizować. Taki plan bardzo ułatwi nam Zycie i pozwoli na zmniejszenie stresu w naszym organizmie. Dzięki planu na przyszłość nasza praca będzie mniej stresująca i chętnie będziemy do niej przystępować. Również rozsądne rozplanowanie dnia pracy, poprawi nasza efektywność w pracy oraz pojawiające się obowiązki staną się dla nas czymś przyjemnym, a nie tylko tym co musimy niechętnie wykonać na określony czas. Zaplanowany czas i dzień w pracy przeżyjemy z uśmiechem na twarzy, a nie ze zrezygnowanie i z musu.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Stres w pracy może być przyjacielem?

    Marcelina4321 / 2014-06-22 21:29:23

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-06-22 21:30:53)

    Marcelina Gradowicz w49396
    Według mnie stres towarzyszący w pracy raczej staje się wrogiem a nie przyjacielem. Gdy będzie nam towarzyszyć stres w pracy nie będziemy sobie umieć poradzić z problemami, które nas otaczają- poprzez co dodatkowe nerwy mogą wyprowadzić nas z równowagi tzn. nie będziemy panować nad tym co robimy, z czym również mogą się pojawić problemy zdrowotne. Nawet największa dawka stresu w naszym życiu nie przełoży się na efektywność, gdy nasz czas pracy nie jest dobrze rozplanowany, a doświadczenie jest na najniższym poziomie. Stres jest dobrym wzorcem skuteczności, gdy jest oparty poprzez równowagę i umiejętności zawodowe. Tak, jak w artykule zgadzam się z informacją, że stres przynosi naszemu organizmowi szereg problemów zdrowotnych. Stres towarzyszący przez dłuższy okres doprowadza człowieka do poważnych chorób, a nawet do zgonu. Koncepcją na anty-stres jest wygospodarowanie jak najwięcej wolnego czasu i znalezienia odpowiedniego zajęcia, by odciągnąć organizm od konsekwencji stresowych. Uważam, że wsparcie poprzez drugą osobę jest bardzo pomocne. Dzięki rozmowie z drugą osobą, możemy stać się bardziej pewni siebie. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Paweł Pietrzyk 49412

    Paweł Pietrzyk / 2014-06-28 16:17:21

    Moim zdaniem stres na niskim poziomie jest nam potrzeby do funkcjonowania. Bez odczuwania tego uczucia często dopadało by nas znużenie czy też brak chęci do działania, co wpłynęłoby na efektywność naszej pracy. Stwierdzam również, że mała liczba stresu pozwala nam lepiej pracować przez wzrost poziomu adrenaliny w naszym organizmie. Adrenalina natomiast dostarcza nam energii do intensywniejszej pracy. Jednakże nie powinno się dopuszczać, żeby uczucie stresu było zbyt duże i częste ponieważ może mieć wtedy odwrotne skutki jak np. objawy fizyczne a także być niebezpieczny dla naszego zdrowia np. zawał. Aby skutecznie rozładować stress dobrym sposobem jest wysiłek fizyczny, oddanie się jakiemuś hobby czy też posłuchanie muzyki która nas relaksuje i odpręża. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: