eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Staż emerytalny a okresy rolne

Staż emerytalny a okresy rolne

2009-07-04 10:43

Okresy pracy w gospodarstwie rolnym przy ustalaniu prawa do emerytury można uwzględnić tylko wówczas, gdy udowodnione okresy składkowe i nieskładkowe nie są wystarczające do przyznania emerytury i tylko w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

Przeczytaj także: Jakie są zasady przyznawania emerytur?

ZUS ustalając, czy wnioskodawca posiada wymagany staż emerytalny:
  • w pierwszej kolejności oblicza liczbę udowodnionych okresów składkowych,
  • następnie dolicza udowodnione okresy nieskładkowe w wymiarze nie większym niż 1/3 okresów składkowych.
I tak:
  • jeżeli łącznie okresy te są wystarczające do przyznania emerytury, okres pracy w gospodarstwie rolnym nie będzie doliczony,
  • jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe nie są wystarczające, ZUS uzupełni brakujący okres pracą w gospodarstwie rolnym, ale tylko w brakującym wymiarze.
Należy podkreślić, iż okresy "rolne" są uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury jedynie wówczas, gdy z ich tytułu nie ma ustalonego prawa do świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Przykład
Pani Natalia złożyła wniosek o emeryturę i udowodniła 9 lat okresów składkowych, 5 lat okresów nieskładkowych oraz 10 lat pracy w gospodarstwie rolnym. ZUS ustalając prawo do emerytury:
  • przyjmie 9 lat okresów składkowych, a następnie
  • ustali, jaką można przyjąć liczbę okresów nieskładkowych. Okres nieskładkowy wynoszący 5 lat zostanie ograniczony do 1/3 okresów składkowych tj. 1/3 z 9 lat co daje 3 lata okresów nieskładkowych.
Zatem łączna liczba okresów składkowych i nieskładkowych wynosi 9 + 3 = 12 lat, co nie jest wystarczające do przyznania prawa do emerytury, który dla kobiet wynosi 20 lat. W związku z powyższym w przypadku pani Natalii ZUS uzupełni brakujący okres 8 letnim okresem pracy w gospodarstwie rolnym.

Podstawa prawna:
  • art. 10 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz.353 ze zm.).


Ubezpieczenia społeczne w praktyce szczegółowo informują o nowych lub problematycznych przepisach dotyczących rozliczeń ubezpieczeń, a nasi autorzy z ZUS pokazują jak uniknąć błędów w rozliczeniach.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: