eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Jakie wynagrodzenie za pracę w 2007 i 2008 ?

Jakie wynagrodzenie za pracę w 2007 i 2008 ?

2008-01-17 00:05

Jakie wynagrodzenie za pracę w 2007 i 2008 ?

Średnia płaca całkowita dla poziomów stanowisk [zł] © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Obecna sytuacja na rynku pracy jest coraz bardziej korzystna z punktu widzenia pracowników. Stosunkowo niskie bezrobocie, a także wzrost liczby ofert pracy powodują, że pracownicy zaczynają być coraz bardziej doceniani przez swoich podwładnych. W obawie przed odejściem pracowników do innych firm konkurencyjnych, pracodawcy zaczęli podnosić wynagrodzenia oraz tworzyć coraz lepsze systemy motywacyjne w swoich firmach. Jak więc wyglądał 2007 rok pod względem wynagrodzeń oraz co czeka nas w Nowym Roku?

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Co przyniósł nam Stary Rok…

fot. mat. prasowe

Średnia płaca całkowita dla poziomów stanowisk [zł]

Średnia płaca całkowita dla poziomów stanowisk [zł]

W lipcu 2007 średnia pensja ukształtowała się, w zależności od stanowisk, na relatywnie wysokim poziomie.

Wynagrodzenia oferowane w przedsiębiorstwach o kapitale polskim są coraz wyższe, a przez to coraz bardziej konkurencyjne i stanowią alternatywę dla młodych osób mających w planach wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy. Chociaż do wyrównania płac między Polską a Zachodem będziemy musieli jeszcze poczekać.

fot. mat. prasowe

Podwyżki zrealizowane w 2007 roku [%]

Podwyżki zrealizowane w 2007 roku [%]

W badanym okresie najwięcej zyskali pracownicy firm polskich. Największe podwyżki w tej grupie badanych przypadły pracownikom szeregowym (średnie podwyżki na poziomie 18,15%), a najmniejsze członkom zarządu (średnie podwyżki na poziomie 9,48%). W firmach z kapitałem zagranicznym, podobnie jak z kapitałem polskim, wszystkie poziomy stanowisk odnotowały podwyżki wynagrodzeń w 2007 roku, jednakże na dużo mniejszym poziomie. Analogicznie najwięcej zyskali pracownicy szeregowi (8,98%) – a najmniej członkowie zarządu (4,45%).

Zarówno w firmach z kapitałem polskim, jak i zagranicznym najwięcej zyskali pracownicy najsłabiej zarabiający czyli specjaliści i pracownicy szeregowi. Warto jednak pamiętać, że mimo wyższych procentowo podwyżek w firmach polskich, to jednak w kieszeniach pracowników zatrudnionych w firmach zagranicznych znalazło się więcej pieniędzy. Niepodważalnym faktem jest bowiem, że pracownicy firm zagranicznych zarabiają więcej niż pracownicy na analogicznych stanowiskach w firmach polskich. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż firmy polskie coraz częściej sięgają po narzędzia oraz metody powszechnie stosowane w przedsiębiorstwach międzynarodowych w ten sposób zwiększając swoją atrakcyjność oraz konkurencyjność dla potencjalnych pracowników.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: