eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca za granicą a ochrona prawna pracownika

Praca za granicą a ochrona prawna pracownika

2007-08-24 12:07

Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wciąż wzrasta liczba Polaków, którzy wyjechali za granicę w celach zarobkowych. Mimo iż brak jest urzędowych danych na temat ilości rodaków pracujących za granicą, trudności w znalezieniu kompetentnych pracowników na rodzimym rynku pracy, potwierdzają skalę tego zjawiska. Nie każdy z wyjeżdżających zdobywa pracę w sposób legalny. Nieznajomość prawa, współpraca z nieuczciwymi pośrednikami mogą skutecznie utrudnić wyjeżdżającym zarabianie pieniędzy.

Przeczytaj także: Praca za granicą. 6 wskazówek dla zainteresowanych

Wyjazdy zagraniczne w celach zarobkowych zmieniły swój dotychczasowy wymiar. Dominujący do tej pory wakacyjny wydźwięk wojaży, które miały podreperować domowy budżet młodych małżeństw, studentów czy absolwentów, objął także inne grupy pracowników. Polacy wyjeżdżają już nie tylko do prac sezonowych, lecz deklarują swój pobyt i pracę poza krajem w dłuższym wymiarze czasu.

Masowe migracje zarobkowe zwiększają ryzyko podejmowania nielegalnej pracy i narażania się na współpracę z nieuczciwymi pośrednikami, bazującymi na niewiedzy zatrudnianych osób. Dlatego warto poznać zasady związane z podejmowaniem pracy w poszczególnych krajach unijnych, zdobyć podstawowe informacje na temat niezbędnej dokumentacji pracowniczej legalizującej zatrudnienie oraz zapewnić sobie ochronę prawną przed potencjalnym oszustwem ze strony nieuczciwego pracodawcy.

- Ubezpieczenie ochrony prawnej to ubezpieczenie chroniące przed ryzykiem prowadzenia sporów prawnych i ponoszeniem kosztów związanych z takimi sporami. Innymi słowy jest to ubezpieczenie od kosztów problemów prawnych – mówi Bartłomiej Janyga, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Ochrony Prawnej Concordia Polska TUW.

Przedmiotem ubezpieczenia jest umożliwienie obrony interesów prawnych ubezpieczającego oraz poniesienie przez ubezpieczyciela kosztów związanych z danym problemem prawnym w szczególności z postępowaniem sądowym. Dzięki takiej polisie ubezpieczyciel refunduje koszty wynagrodzenia adwokata wybranego przez klienta, a jeśli nieuczciwy pracodawca działa za granicą – także koszty podróży ubezpieczającego do sądu zagranicznego, jeśli konieczna jest jego obecność na rozprawie.

Wynajęty przez firmę ubezpieczeniową adwokat dba zatem o prawa ubezpieczyciela także w przypadku sporów z pracodawcą z powodu wypowiedzenia lub odmowy udzielenia urlopu. Negocjuje też w sprawach pracownika, któremu odmówiono przeniesienia na inne stanowisko.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: