eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca sezonowa w Anglii: jak i gdzie szukać?

Praca sezonowa w Anglii: jak i gdzie szukać?

2007-08-20 10:20

Wielka Brytania nadal dysponuje dużą ilością miejsc pracy. Brytyjczycy bardzo często oferują pracę w formie sezonowej. Okres wakacyjny powoduje zmniejszenie kadry pracowniczej z powodu urlopów, co skłania przedsiębiorców brytyjskich do zatrudniania obcokrajowców na czas określony w celu uzupełnienia braków kadrowych.

Przeczytaj także: Praca sezonowa w Niemczech: robotnicy muszą być ubezpieczeni

Brytyjscy pracodawcy nie wymagają od pracowników sezonowych specjalnych kwalifikacji. Oczekują jednak, aby znali oni przynajmniej podstawy języka angielskiego.

Gdzie można znaleźć oferty pracy z tego kraju? Podstawowym źródłem informacji w tym zakresie są oczywiście strony internetowe zawierające oferty pracy (zarówno te polsko jak i angielskojęzyczne). Oferty pracy można także znaleźć w lokalnych gazetach. Bardzo często angielscy pracodawcy zamieszczają swoje oferty pracy także na własnych stronach internetowych, do których można dotrzeć za pośrednictwem książki telefonicznej. Oferty takie są także wywieszane w urzędach pracy. Zawsze można także skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej – tutaj bowiem pracodawcy przede wszystkim zostawiają swoje oferty pracy. Pamiętać jednak należy, iż podjęcie zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej powoduje, iż część zarobionych pieniędzy jest przekazywana na konto tej agencji. Najbardziej korzystne dla osoby zainteresowanej pracą sezonową jest oczywiście bezpośrednie znalezienie pracodawcy i podpisanie z nim umowy nie korzystając z usług pośredników.

W jakich regionach szukać pracy? Najwięcej ofert znajduje się w regionie Midlands w środkowej Anglii, na północy Anglii (aż po granicę ze Szkocją). Birmingham, Liverpool i Manchester to główne ośrodki produkcyjne. Najwięcej przedsiębiorstw jest w okolicach East Dereham, Kings Lynn, Norwich i Wisbech oraz Newport, Pembroke, Ledbury, Sudbury, Rochester, Maidston i niewątpliwie w okolicach Londynu oraz Bristolu. Ofert pracy można szukać także w Szkocji. Tutaj najwięcej jest ich w Glasgow i okolicach oraz w Edynburgu (m.in. w West Lothian, w Bathgate i Livingston) i Inverness. Znajdujące się na tym terytorium przedsiębiorstwa zajmują się wieloma gałęziami gospodarki.

Pracodawcy zazwyczaj oferują pracownikom sezonowym najniższe wynagrodzenie, czyli tzw. national minimum wage. Uzależnione ono jest od wieku pracownika sezonowego. I tak ci, którzy ukończyli 22 lata będą otrzymywali przynajmniej 5,35 Ł (brutto) za godzinę, pracownicy w wieku 18-21 lat zarobią przynajmniej 4,45 Ł na godzinę, a pracownicy młodociani (do 18-go roku życia) nie mniej niż 3,30 Ł na godzinę. Tygodniowo zatem pracownik sezonowy może zarobić ok. 190-220 Ł. Wyższe wynagrodzenie jest oferowane przeważnie wykwalifikowanym pracownikom. Opłaca się także pracować w nocy oraz w nadgodzinach.

Przedsiębiorcy na tzw. start, czyli okres próbny oferują przeważnie umowę na trzy miesiące. Po upływie tego okresu pracownik sezonowy może liczyć na przedłużenie umowy i podwyższenie wynagrodzenia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: