eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Zarobki pilotów Ryanair. Czy ich strajki są uzasadnione?

Zarobki pilotów Ryanair. Czy ich strajki są uzasadnione?

2018-09-02 00:20

Zarobki pilotów Ryanair. Czy ich strajki są uzasadnione?

Pilot © gstockstudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Piloci i personel pokładowy irlandzkich linii lotniczych Ryanair strajkują z przerwami od lipca 2017. Walczą przede wszystkim o przestrzeganie ich krajowych przepisów prawa pracy, natomiast przewoźnik chce stosować się do przepisów irlandzkich. Pracowników mocno wspierają związki zawodowe, które na bieżąco komunikują się z Zarządem firmy.
Pracownicy firmy Ryanair nie ukrywają swojego niezadowolenia z warunków pracy. Według karty z postulatami załoga lotnicza dąży do m.in. zmniejszenia rocznych godzin pracy, zniesienia zatrudnienia agencyjnego oraz równości standardów w różnych bazach. Zatrudnieni żądają sprawiedliwego wynagrodzenia, które będzie adekwatne do wykonywanej przez nich pracy. Kolejnym powodem strajków jest indywidualna prowizja od sprzedaży na pokładzie, która powoduje niepotrzebną konkurencję wśród załogi. Pracownicy narzekają również na dodatkowe koszty, które muszą ponosić w związku z wykonywaną pracą (woda, jedzenie, uniformy).

W odpowiedzi na postulaty pracowników, firma Ryanair postanowiła opublikować na swojej stronie internetowej dane o zarobkach, benefitach i warunkach pracy pilotów i personelu pokładowego. Jest to odważne posunięcie, bo nie udało nam się znaleźć podobnych i równie kompleksowych informacji dotyczących innych linii lotniczych. Ryanair zapewnia, że piloci otrzymują wyższe płace niż oferuje konkurencja, mają stały harmonogram pracy, szybko awansują oraz mogą cieszyć się bezkonkurencyjnym bezpieczeństwem pracy. Szczegółowe informacje dotyczące przywilejów jakie mają piloci firmy Ryanair przedstawia poniższy schemat.

fot. mat. prasowe

Warunki pracy pilotów w firmie Ryanair

Szczegółowe informacje dotyczące przywilejów jakie mają piloci firmy Ryanair przedstawia schemat.


Przewoźnik potwierdził, że irlandzcy piloci otrzymali zgodę na podwyżkę wynagrodzenia w wysokości 20%. Z danych przedstawionych przez irlandzkie linie lotnicze wynika, że roczne zarobki pilotów Ryanair wynoszą od 184 599 do 259 981 EUR brutto. Najwięcej zarabiają piloci z Wielkiej Brytanii, bo aż 259 981 EUR brutto (219 209 GBP brutto). Najniższe wynagrodzenie otrzymują piloci z Hiszpanii, gdyż ich roczne wynagrodzenie wynosi 184 599 EUR brutto.

fot. mat. prasowe

Roczne wynagrodzenia pilotów firmy Ryanair w wybranych krajach (brutto w EUR)

Z danych przedstawionych przez irlandzkie linie lotnicze wynika, że roczne zarobki pilotów Ryanair wynoszą od 184 599 do 259 981 EUR brutto


Ryanair zapewnia, że personel pokładowy otrzymuje odpowiednio wysokie wynagrodzenia, jak i pakiety świadczeń dodatkowych. Pracownicy mogą liczyć m.in. na bezpłatne szkolenia, dodatki w wysokości 750 EUR, oraz płatne i bezpłatne urlopy na żądanie. Otrzymują również premie od sprzedaży na pokładzie w wysokości 10%.

fot. mat. prasowe

Warunki pracy personelu pokładowego w firmie Ryanair

Ryanair zapewnia, że personel pokładowy otrzymuje odpowiednio wysokie wynagrodzenia, jak i pakiety świadczeń dodatkowych.


Wynagrodzenia personelu pokładowego różnią się w zależności od szczebla. Szczegółowe dane przedstawione są na wykresie 2., z którego wynika, że najwięcej zarabia personel pokładowy z Irlandii (starszy personel pokładowy – 45 036 EUR brutto rocznie, młodszy personel pokładowy – 27 808 EUR brutto rocznie).

fot. mat. prasowe

Roczne wynagrodzenia personelu pokładowego firmy Ryanair w wybranych krajach (brutto w EUR)

Najwięcej zarabia personel pokładowy z Irlandii (starszy personel pokładowy – 45 036 EUR brutto rocznie).


Upubliczniając dane o zarobkach i świadczeniach dodatkowych swoich pracowników, firma Ryanair chciała pokazać, że ich piloci i personel pokładowy nie mają powodu do narzekania. Te informacje nie uspokoiły pracowników, którzy planują strajki w kolejnych krajach. Przewoźnik od dłuższego czasu nie może dojść do porozumienia ze swoimi pracownikami, przez co pasażerowie Ryanair są zmuszani do zmiany swoich planów.

Wynagrodzenia pilotów w Polsce w różnych firmach


Jako specjaliści od wynagrodzeń w Polsce, badamy także wynagrodzenia krajowych pilotów samolotów. Według danych za 2017 rok przedstawionych w Mojej Płacy, mediana wynagrodzeń wyniosła 7 693 PLN brutto miesięcznie. Schemat 3. przedstawia więcej danych.

fot. mat. prasowe

Miesięczne wynagrodzenie całkowite pilotów samolotów w Polsce (brutto w PLN)

Mediana wynagrodzeń wyniosła 7 693 PLN brutto miesięcznie.


Z Mojej Płacy wynika, że w Polsce najwięcej zarabiają piloci pracujący w Warszawie. Mediana wynagrodzeń całkowitych pilotów ze stolicy wynosi 10 242 PLN brutto miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Mediana wynagrodzeń całkowitych pilotów samolotów w miastach o różnej liczbie mieszkańców (brutto w

Mediana wynagrodzeń całkowitych pilotów ze stolicy wynosi 10 242 PLN brutto miesięcznie.


Prezentowane przez nas dane zostały opracowane na podstawie zarobków 71 pilotów biorących udział w naszym badaniu. Warto zaznaczyć, że wysokość wynagrodzenia pilotów zależna jest od wielu czynników m.in. stanowiska (pierwszy oficer lub kapitan), rodzaju pilotowanej maszyny, doświadczenia oraz ilości przepracowanych godzin. Zarobki doświadczonego kapitana dreamlinera mogą wynieść nawet 40 000 PLN brutto miesięcznie [Forbes].

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: