eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Czy praca tymczasowa i kontrakting wypierają etat?

Czy praca tymczasowa i kontrakting wypierają etat?

2017-03-21 10:52

Czy praca tymczasowa i kontrakting wypierają etat?

Czy nastanie rynek freelancera? © anyaberkut - Fotolia.com

Rynek pracy ulega ciągłym przemianom. Trendem, który daje o sobie znać już od ładnych kilku lat, jest wzrost popularności takich rozwiązań jak praca tymczasowa i kontrakting. Okazuje się zatem, że formy pracy, które traktowane były niegdyś jako zło konieczne, stają się świadomym wyborem wielu specjalistów. Eksperci definiują to zjawisko jako "freelance economy", a więc sytuację, w której praca na etacie traci swoją pozycję na rzecz bardziej elastycznego zatrudnienia. Czy firmy i pracownicy mogą stać się jej beneficjentami?

Przeczytaj także: Praca tymczasowa odczarowana?

W coraz większej liczbie przypadków brak stałego zatrudnienia to efekt świadomej decyzji ze strony pracownika. O takim wyborze przesądza najczęściej możliwość swobodnego decydowania o realizowanych projektach, nakładzie czy godzinach pracy. Nie bez znaczenia jest również wysokie wynagrodzenie oferowane zwłaszcza pracownikom o unikalnych na rynku pracy kompetencjach. Jeśli spojrzeć na statystyki - z danych Hays Journal wynika, że w zależności od regionu odsetek osób bez etatu waha się od 15 do 34% - jasne staje się, iż mamy do czynienia z trwale zarysowanym trendem.

WZAJEMNE KORZYŚCI


Praca tymczasowa i kontrakting mogą przynosić wiele korzyści i to zarówno pracodawcom, jaki i samym profesjonalistom. Na działałność w oparciu o pracę projektową decyduje się coraz więcej firm, a to zdecydowanie sprzyja rozwojowi pracy freelancerskiej.
– Zmiana proporcji pomiędzy stałym a tymczasowym zatrudnieniem staje się widoczna w większości branż - mówi Marek Wróbel Dyrektor dywizji Hays Response w Hays Poland. – Strategie zatrudnienia cechują się coraz to większą elastycznością, ponieważ firmy dostrzegają wymierne korzyści w szybkim dostępie do kompetencji, gdy te są niezbędne na określony okres. Nie tylko przyspiesza to czas realizacji zadań w firmie, ale jest także elementem budowania przewagi konkurencyjnej – dodaje.

Z drugiej strony, wolni strzelcy mają możliwość wyboru i zmiany firmy oraz wykonywanych zadań. Dzięki temu poznają metody działania różnych organizacji, nierzadko działających w innych sektorach rynku, i tym samym zyskują możliwość rozwijania swojej wiedzy. Ogromnym plusem jest również możliwość zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Praca tymczasowa i kontrakting pozwalają pracować w jednym miejscu przez cały rok lub też zaangażować się w kilka mniejszych projektów, dostosowując ilość czasu wolnego do swoich potrzeb. W wielu przypadkach najlepsi mogą również liczyć na wyższe zarobki.

fot. anyaberkut - Fotolia.com

Czy nastanie rynek freelancera?

Eksperci rynku pracy mówią o powstawaniu tzw. „freelance economy”, a więc sytuacji, w której na rynku spada odsetek pracowników zatrudnionych na stałe.


Dla wielu specjalistów praca tymczasowa lub kontrakting są wręcz idealnym rozwiązaniem, dającym elastyczność oraz różnorodne możliwości rozwoju. Jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Osoba, która decyduje się na życie freelancera, musi działać jak przedsiębiorca – umieć zbudować swoją markę na rynku i sprzedawać swoje usługi. Brak stałego dochodu oraz ram czasowych sprawiają, że niezbędna jest również umiejętność planowania zleceń w czasie i zarządzania finansami.

ODMIENNA DYNAMIKA WSPÓŁPRACY


W wielu przypadkach praca tymczasowa jest idealną okazją do sprawdzenia, czy specjalista i firma po prostu do siebie pasują. Zyskują na tym obie strony. Nierzadko zdarza się, że osoby które rozpoczynają współpracę z firmą jako freelancerzy, w ostateczności zostają zatrudnione w niej na stałe.
– W takich przypadkach początkowa współpraca działa jak okres próbny. Firma ma możliwość oceny umiejętności specjalisty oraz sprawdzenia, czy utożsamia się z jej wartościami. – wyjaśnia ekspert Hays Response i dodaje – Jednocześnie pracownik jest w stanie poznać sposób działania danej firmy i zadecydować, czy pasuje do kultury organizacyjnej.

Nie można stwierdzić, praca tymczasowa i kontrakting nie niosą za sobą ryzyka. W przypadku pracowników zatrudnianych na określony czas lub w celu wykonania konkretnego zadania, trudniej jest zagwarantować dobre wyniki i wysokie standardy pracy bez odpowiedniego zarządzania. Ze względu na charakter współpracy, freelancerzy są mniej zaangażowani w budowanie marki firmy i siłą rzeczy nie utożsamiają się z nią w takim stopniu, co jej stali pracownicy.

Uwzględnienie w strategii zatrudnienia współpracy z pracownikami tymczasowymi i kontraktorami przynosi najlepsze rezultaty, jeśli mają za zadanie uzupełnienie kompetencji już istniejących w wewnętrznych działach firmy. W organizacjach realizuje się wiele krótkoterminowych projektów, do których pracodawcy wolą pozyskać zewnętrzne wsparcie niż obarczać dodatkowymi zadaniami stałych pracowników. Tym sposobem nie odwracają ich uwagi od stałych obowiązków, co gwarantuje szybszą realizację działań i zwiększa szanse na wprowadzenie w życie innowacyjnych rozwiązań.

CZY NASTANIE RYNEK FREELANCERA?


Przewiduje się, że w przyszłości firmy będą dążyły do zmiany proporcji w zatrudnieniu pracowników stałych i tymczasowych współpracowników. Liczba pracowników tymczasowych i kontraktorów stale będzie rosła. Kluczowe funkcje w firmach, związane z planowaniem strategii i realizacją procedur, niezmiennie będą pełnili pracownicy stali. Jednak wiele innych ról, które dzisiaj wymagają zatrudnienia kogoś na stałe, w niedalekiej przyszłości coraz częściej będą przejmować pracownicy zewnętrzni, tymczasowi i kontraktorzy.
Jak twierdzi Marek Wróbel, na rynku zostanie zachowana zdrowa równowaga, ponieważ aktywni zawodowo ludzie mają różne predyspozycje i oczekiwania względem życia zawodowego.
– Nie każdy może zostać freelancerem, ponieważ taka ścieżka kariery wymaga zmysłu przedsiębiorcy. Bez niego bardzo trudno jest zrozumieć, że realną wartością są efekty pracy, a nie czas w niej spędzony.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: