eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Wolny strzelec: czy taka praca jest dla Ciebie?

Wolny strzelec: czy taka praca jest dla Ciebie?

2015-10-03 00:22

Wolny strzelec: czy taka praca jest dla Ciebie?

Wolny strzelec © Svyatoslav Lypynskyy - Fotolia.com

Wykonywanie zadań według własnego harmonogramu, bycie swoim własnym szefem, poznawanie różnych branż, posiadanie bezpośredniego wpływu na projekty warte krocie, a poza tym wszystkim – potencjał, by zarabiać duże pieniądze. Bycie wolnym strzelcem niesie ze sobą wiele korzyści, ale ma także pewne wady, które należy wziąć pod uwagę, jeśli rozważasz rozpoczęcie pracy w tym systemie.

Przeczytaj także: Kim jest polski freelancer?

Obalanie mitów


Mówi się, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Osoby pracujące na cały etat często przyznają, że praca wolnego strzelca jest rozwiązaniem idealnym: brak szefa, rywalizacji, siedzenia przy biurku od 9 do 17, a przy tym całkiem niezłe zarobki. Wolni strzelcy natomiast najprawdopodobniej wymienią kilka aspektów tej formy pracy, na które wcześniej mogłaś nie zwrócić uwagi:
  • Brak gwarantowanego dochodu – trzeba pogodzić się z faktem, że nie ma wypłaty wpływającej na konto w ściśle określonym terminie. To oznacza, że jeśli pojawią się okresy przestoju, będzie trzeba sięgnąć do oszczędności. Wynagrodzenie będzie wiązało się także z umiejętnością zarządzania własnym czasem. Ci, którzy do tej pory mieli zadania wyznaczane z góry, mogą mieć problem z odpowiednim rozplanowaniem pracy. A każdy przedłużający się projekt odsuwa w czasie wypłatę wynagrodzenia.
  • Brak płatnych urlopów – w koszt wakacji należy wliczyć także stratę potencjalnych dochodów. Zaplanowanie wyjazdu na spokojniejszy okres pracy nie zawsze jest możliwe, przez co możemy stracić potencjalne możliwości zarobku w czasie, kiedy będziemy wypoczywać na plaży.
  • Brak zwolnienia lekarskiego – przykrym faktem jest, że wolnych strzelców i osób samozatrudnionych nie stać na to, by nagle przestać pracować. Dzień wolny od pracy z powodu grypy nie wchodzi w grę, jeśli nie ma nikogo, kto może przejąć obowiązki służbowe, a klient czeka na gotowy projekt.
  • Brak szefa – możemy marzyć o tym, że nie ma nikogo, kto patrzy nam przez ramię, kiedy pracujemy, lecz brak przełożonego oznacza także, że nie mamy się do kogo zwrócić z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu. Jako wolny strzelec jesteś dostawcą, a nie pracownikiem, więc musisz umieć zarządzać zarówno samym sobą, jak i relacjami z klientami.
  • Ograniczone prawa – będąc zatrudnionym na umowę o pracę, mamy prawo do okresu wypowiedzenia. Jest to czas, który ma na celu zabezpieczenie obu stron – zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Jako wolny strzelec, możesz zostać zwolniona zasadniczo z dnia na dzień, kiedy klient nagle wycofa się z projektu. Jeśli firma chce ciąć koszty, najłatwiej jest zwolnić freelancerów – niezależnie od tego, jak dobrzy są w tym, co robią.

fot. Svyatoslav Lypynskyy - Fotolia.com

Wolny strzelec

Osoby pracujące na cały etat często przyznają, że praca wolnego strzelca jest rozwiązaniem idealnym: brak szefa, rywalizacji, siedzenia przy biurku od 9 do 17, a przy tym całkiem niezłe zarobki.


Powody, dla których warto zostać wolnym strzelcem


Patrząc na wymienione powyżej minusy pracy jako freelancer, można zacząć zastanawiać się dlaczego tak wiele osób mimo wszystko decyduje się na taką formę pracy. Okazuje się, że ma ona również sporo zalet.

Są dwa typy osób pracujących na zlecenie: tacy, którzy robią to z wyboru oraz tacy, którzy robią to ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu. Są pewne stanowiska i branże, w których praca jako wolny strzelec jest normą – pracownicy migrują tam, gdzie są zlecenia i pieniądze. Można też po prostu lubić bycie swoim własnym szefem, ponieważ ceni się równowagę między życiem prywatnym a służbowym.

Wysokiej klasy grafik komputerowy, specjalista IT czy ekspert finansowy może bardzo dużo zarobić w zamian za swoje unikalne zdolności, a poza tym może wybrać dla kogo chce pracować. Jeśli masz szczególną umiejętność, którą da się „sprzedać”, istnieje szansa, że możesz na niej dużo więcej zarobić jako wolny strzelec niż będąc na stałe zatrudnionym przez jedną firmę. W czasach, w których przedsiębiorstwa są często niepewne swojej przyszłości finansowej, krótkoterminowe wydatki na freelancera są znacznie bezpieczniejsze niż zatrudnienie stałego pracownika – mówi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

 

1 2

następna

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: