eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Najbardziej poszukiwane zawody i kompetencje 2017

Najbardziej poszukiwane zawody i kompetencje 2017

2017-01-22 00:30

Najbardziej poszukiwane zawody i kompetencje 2017

Programista © Artur Marciniec - Fotolia.com

Niedobór talentów daje się we znaki. Z niedawnego badania Manpower wynika, że najbardziej cierpią z jego powodu w Japonii, gdzie aż 86 procent pracodawców zgłasza trudności z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. W Polsce odsetek ten jest dużo niższy (45 procent), ale zdecydowanie nie można pominąć milczeniem tego, że jest to najwyższy odsetek, jaki zanotowano od sześciu lat. Kogo chcą rekrutować pracodawcy? Oto najbardziej poszukiwane zawody l kwalifikacje.
Zrealizowane przez Hays Poland badanie dowodzi, że plany rekrutacyjne posiada obecnie zdecydowana większość polskich pracodawców (ok. 90%). To nie lada wyzwanie dla rekruterów, którzy już w ubiegłym roku mogli przekonać się, że w dobie rynku pracownika wyłuskanie odpowiednich kandydatów z przysłowiową "bułką z masłem" ma niestety mało wspólnego. W dzisiejszych realiach szczególnych trudności może przysparzać zrekrutowanie wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów, a najbardziej poszukiwane zawody to niezmiennie informatycy, inżynierowie, eksperci w obszarze przetwarzania i analizy danych oraz osoby biegle posługujące najróżniejszymi językami obcymi.
– W najbliższym czasie na znaczeniu będą zyskiwać także profesje związane z budowaniem marki pracodawcy oraz wyspecjalizowane funkcje HR-owe, umożliwiające stworzenie atrakcyjnej oferty dla obecnych i nowych pracowników. – twierdzi Paula Rejmer i dodaje − Sukces w pozyskiwaniu i zatrzymywaniu najbardziej wartościowych dla firmy pracowników w bardzo dużej mierze zależy od ekspertów HR.

Najbardziej poszukiwane zawody. Jakie specjalizacje liczą się w 2017 roku?


Jak prezentuje się zestawienie najważniejszych specjalizacji na rok 2017? Oto najbardziej poszukiwane zawody i kompetencje. Listę opracowano w oparciu o Raport płacowy 2017.

Programista


Rynek kandydata szczególnie zaznacza się w branży IT i nic nie wskazuje na to, aby w nadchodzących miesiącach coś w tej kwestii miało się zmienić. Najczęściej poszukiwani są programiści wszystkich specjalizacji, jednak to specjaliści Java cieszą się największym zainteresowaniem. Wynika to głównie z szerokiego zastosowania tego języka, co znacząco wpłynie na wzrost liczby ofert pracy.

Specjalista IT w obszarze bezpieczeństwa


O pracę nie muszą się też martwić eksperci z obszaru Security, ponieważ kwestie cyberbezpieczeństwa są coraz ważniejsze dla firm. Do niedawna bezpieczeństwo sieci było domeną instytucji finansowych oraz telekomunikacyjnych. Obecnie znaczące zainteresowanie specjalistami w obszarze Security wykazują również firmy z innych obszarów działalności.

fot. Artur Marciniec - Fotolia.com

Programista

Najbardziej poszukiwani są programiści wszystkich specjalizacji.


Inżynier (Jakości, Procesu, R&D)


Dostępność wykształconych pracowników ze znajomością języków obcych, strategiczna lokalizacja oraz korzystny klimat inwestycyjny ściągają do Polski coraz więcej inwestycji z branży produkcyjnej. Sprawia to, że inżynierowie będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia i więcej ofert pracy. Rok 2017 będzie dobrym czasem dla inżynierów R&D, procesu oraz jakości.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Specjaliści ze znajomością języków obcych (np. obsługa klienta, księgowość)


Wraz z prężnym rozwojem polskiego sektora nowoczesnych usług dla biznesu, wzrasta zapotrzebowanie na osoby biegle władające językami obcymi. Oprócz języka angielskiego pracodawcy poszukują na rynku specjalistów znających niemiecki, francuski lub hiszpański. Na znaczeniu zyskują również języki skandynawskie lub wschodnioeuropejskie.

Project Manager


W 2017 dużym zainteresowaniem pracodawców będą cieszyli się interdyscyplinarni, doświadczeni kierownicy projektów. W dużej mierze jest to efektem rosnącej popularności pracy projektowej w międzynarodowych organizacjach. Na najlepsze oferty będą mogli liczyć Project Managerowie z różnorodnym doświadczeniem, mający na koncie sukcesy w zarządzaniu rozproszonymi zespołami.

HR Business Partner


Postępujące przeobrażenie funkcji HR i zacieśnianie współpracy pomiędzy działami personalnymi a biznesem sprawiają, że na rynku rośnie zapotrzebowanie na HR Business Partnerów. Ich zadaniem jest planowanie strategii zatrudnienia, która odpowie na realne potrzeby biznesowe. Od kandydatów oczekuje się biznesowego nastawienia oraz umiejętności jednoczesnej realizacji celów kadrowych i biznesowych.

Key Account Manager (sektor farmaceutyczny)


Przedstawiciele farmaceutyczni wciąż będą mogli liczyć na ciekawe oferty pracy. Branża w szczególności potrzebuje Key Account Managerów do sieci oraz kanału farmaceutycznego. Wiele tego typu stanowisk będzie również dotyczyło działów marketingu firm farmaceutycznych – tutaj najczęstszymi specjalizacjami są immunologia i onkologia.

Specjalista ds. Employer Branding


Umacniająca się pozycja kandydatów na rynku pracy sprawia, że firmy coraz silniej konkurują o najlepszych pracowników. O tym, czy kandydat przyjmie, czy też odrzuci ofertę pracy, coraz częściej decyduje kultura organizacyjna i marka pracodawcy. Dlatego też na ciekawe oferty będą mogli liczyć specjaliści ds. employer brandingu.

Specjalista ds. e-Commerce


Rosnąca liczba przedsiębiorstw ukierunkowuje swoją sprzedaż na działania online. Co więcej, klienci biznesowi coraz częściej dokonują zakupów w internecie, w związku z czym kandydaci na stanowiska związane z e-handlem nie będą narzekać na brak pracy. Najlepsi mogą również liczyć na wzrost wynagrodzenia.

Kontroler Finansowy/ Biznesowy


Rok 2017 będzie dobrym czasem dla Specjalistów ds. Kontrolingu i Analiz, Kontrolerów Finansowych oraz Biznesowych. Częściowo jest to rezultatem otwierania w Polsce nowych centrów nowoczesnych usług biznesowych, obsługujących zaawansowane procesy z zakresu finansów, kontrolingu i sprawozdawczości. Specjaliści z doświadczeniem w kontrolingu mogą liczyć na wynagrodzenia wyższe od ubiegłorocznych.

KOMPETENCJE W CENIE


Warto pamiętać, że zawód czy obszar specjalizacyjny to nie jedyne czynniki decydujące o zatrudnieniu. Ogromne znaczenie mają również kompetencje oraz predyspozycje, które stają się niezbędne do odnoszenia sukcesów. Bez względu na branżę lub profil stanowiska, pracodawcy coraz chętniej poszukują u kandydatów umiejętności związanych z pracą zespołową oraz analizą danych.

Na znaczeniu zyskuje praca zespołowa i projektowa, która dzięki postępującemu rozwojowi technologii komunikacyjnych, coraz częściej wykracza poza wymiar lokalny. Pracodawcy oczekują od kandydatów inteligencji emocjonalnej, a więc umiejętności poprawnego odczytywania emocji członków zespołu. Jest to kluczowe dla efektywnej realizacji zadań w grupie, ale stanowi również fundament kariery menedżerskiej.

Bez względu na etap rozwoju zawodowego i poziom zajmowanego stanowiska na znaczeniu zyskują umiejętności analityczne. Zdolność do szybkiej analizy danych, wyboru najistotniejszych informacji oraz wyciągania z nich poprawnych wniosków i podejmowania optymalnych decyzji.

Pracownicy coraz chętniej decydują się na zmianę zatrudnienia lub międzynarodowy transfer w ramach jednej organizacji. Co więcej, na popularności zyskuje praca czasowa i kontraktowa, która wiąże się z częstszą zmianą miejsca pracy i tym samym wymaga od pracowników wysoko rozwiniętych umiejętności adaptacyjnych. Te trendy sprawiają, że dla pracodawców niezwykle istotna jest zdolność do szybkiej adaptacji w zmieniającym się środowisku pracy.

Nie bez znaczenia pozostaje także znajomość języków obcych, zapewniająca możliwość realnej współpracy z obcokrajowcami, raportowania w języku obcym czy wygłaszania prezentacji. Niezmiennie znajomość języka angielskiego jest kluczową kompetencją wśród kandydatów na rynku pracy. Poza językiem angielskim, wśród pracodawców coraz częściej pojawia się wymóg znajomości drugiego języka.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: