eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Boże Narodzenie: praca na święta tylko dla Ukraińca?

Boże Narodzenie: praca na święta tylko dla Ukraińca?

2016-12-08 11:07

Boże Narodzenie: praca na święta tylko dla Ukraińca?

Mikołaj © vectorfusionart - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim sezon na pracę tymczasową. Nowe oferty pracy generuje przede wszystkim handel, logistyka oraz firmy zajmujące się promocją. Zapotrzebowanie na pracowników w okresie przedświątecznym bywa nawet o połowę wyższe niż poza tym sezonem. W tym roku jednak jest nieco inaczej. Ze względu bowiem na obecną sytuację na rynku pracy pracodawcy mogą napotykać na spore kłopoty z rekrutacją kandydatów. To właśnie z tego powodów św. Mikołaj rozdający cukierki w centrum handlowym coraz częściej mówi ze wschodnim akcentem.
Okres świąteczny to dla wielu z nas czas wytchnienia, relaksu i spotkań z rodziną, na które w ciągu całego roku mamy coraz mniej czasu. Zanim jednak nadejdzie ten oczekiwany przez wszystkich okres, rozgrzana do czerwoności gospodarka przeżywa ostatnie w tym roku ożywienie, a pracodawcy nie ustają w poszukiwaniach dodatkowych rąk do pracy. W tym roku jest im jednak znacznie trudniej. Ze względu na bardzo dobrą sytuację na rynku pracy (stopa rejestrowanego bezrobocia wynosi jedynie 8,2%) znalezienie pracownika staje się nie lada wyzwaniem.

Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. przyznaje, że kłopoty rekrutacyjne stają się udziałem większej niż dotychczas liczby firm.
- W tym roku sezon na pracę w Boże Narodzenie przestaje przypominać sytuację, do której przyzwyczaiły nas ubiegłe lata. Narastające niedobory kadrowe notowane w całym roku kumulują się okresie przedświątecznym i powodują większe trudności ze znalezieniem kandydatów do dorywczych zajęć. Problem uwidacznia się najbardziej w dużych metropoliach, gdzie poziomy bezrobocia potrafią sięgać od 3% do 5%. A należy pamiętać, że w ostatnich miesiącach roku zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych potrafi być nawet o połowę większe niż w ciągu roku. Stąd wiele firm w celu obsadzenia wakatów posiłkuje się pracownikami zza granicy. Dlatego w tym roku w przy świątecznych zawodach spotkamy wyraźnie więcej Ukraińców – mówi.

Boże Narodzenie i okres przedświąteczny to przede wszystkim nowe oferty pracy w handlu. Oczywiście w pierwszej kolejności otwierają się rekrutacje na pracowników do obsługi kasowej w sklepach wielkopowierzchniowych, z zabawkami, elektroniką czy książkami. Na tych stanowiskach wynagrodzenia kształtują się na poziomie od 12 dla 16 zł brutto za godzinę. Wiele miejsc pracy oferuje również branża logistyczna, która odpowiada nie tylko za dostarczenie towarów do sklepów, ale również obsługę sklepów internetowych, które coraz częściej stają się miejscem zakupów prezentów na święta.

Przydatne linki:
Oferty pracy

Stąd od listopada do stycznia występuje wzmożone zapotrzebowanie na magazynierów, których stawki kształtują się na poziomach od 12 do 18 zł brutto za godzinę. Z pewnością najbardziej widoczne są prace związane z promocją. Wynagrodzenia hostess, które wcielają się w rolę elfów czy śnieżynek potrafią sięgać od 14 do nawet 20 zł brutto za godzinę. Niezmiennie liderem wynagrodzeń pozostaje zawód Mikołaja, którego wynagrodzenie potrafi sięgać 47 zł za godzinę pracy, a w przypadku wizyt domowych wielokrotność tej kwoty.

W tym roku obserwujemy, że większość pracodawców oferuje już pod koniec 2016 roku stawki przekraczające poziomy 13 zł brutto za godzinę, a więc poziom minimalnego wynagrodzenia obowiązującego od nowego roku. To zarówno wynik rosnącej presji płacowej, jak i trwania części prac jeszcze w styczniu – dodaje Inglot.

fot. mat. prasowe

Godzinowe wynagrodzenia brutto wg stanowiska

W tym roku średnie stawki godzinowe przekraczają 13 zł brutto.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.