eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Awans na menedżera: co powinieneś wiedzieć?

Awans na menedżera: co powinieneś wiedzieć?

2016-01-13 00:16

Awans na menedżera: co powinieneś wiedzieć?

Co powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz zostać menedżerem? © Photographee.eu - Fotolia.com

Awansując na pozycję menedżera musisz zdawać sobie sprawę, że początki mogą być trudne. Szczególnie, jeśli masz zostać przełożonym swoich dotychczasowych kolegów. Jak zawsze bądź miły i koleżeński, jednak będziesz musiał zbudować niewidzialną barierę. Musisz też pamiętać o dobrej atmosferze, dzięki której praca przebiega efektywniej. Sprawdź co jeszcze powinieneś wiedzieć, aby jak najlepiej przygotować się do nowej roli.

Przeczytaj także: Jak wejść w rolę managera?

Dlaczego chcesz zostać menedżerem?


Większa pensja oczywiście jest jednym z głównych powodów. Jednak awans oznacza też większą odpowiedzialność i więcej pracy. Być może chcesz mieć większą odpowiedzialności lub chcesz pokazać, że możesz robić pewne rzeczy lepiej. A może po prostu lubisz kierować ludźmi i być liderem.

Zanim zdecydujesz, że chcesz zostać menedżerem powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele aspektów zarządzania zespołem, które nie są przyjemne. Na przykład dokonywanie ocen pracowniczych czy konieczność zwolnienia osoby, która nie wywiązuje się ze swoich obowiązków lub przestaje być potrzebna w zespole. Czasami też trzeba zacisnąć zęby i wziąć na siebie odpowiedzialność za niepowodzenie zespołu. Bycie menedżerem to także często większy stres, bo ty jesteś osobą odpowiedzialną za wyniki, od której oczekuje się raportowania. Trzeba pamiętać, że bycie menedżerem to nie tylko siedzenie w dużym biurze i wydawanie rozkazów. Jeśli zdasz sobie sprawę z negatywnych aspektów pełnienia tego stanowiska, łatwiej ci będzie się do niego przygotować i odnieść na tym polu sukces, którym będzie zarówno uznanie w oczach pracowników, jak i zadowolenie szefa z twojej pracy.

Przygotowanie do roli kierowniczej


Żeby zostać menedżerem nie wystarczy tylko chcieć. Trzeba mieć zdolności przywódcze, umiejętność delegowania i rozliczania zadań. Musisz być także dobry w tym co robisz obecnie. Jeśli nie jesteś postrzegany jako ekspert w jakiejkolwiek dziedzinie, szanse, że będziesz zarządzać działem (nawet jeśli masz potencjał) są mało prawdopodobne.

Ważnym elementem w drodze do przejęcia stanowiska kierowniczego jest utrzymywanie dobrych relacji z ludźmi, którzy mogą pomóc ci w osiągnięciu celu. Czasem oznacza to podejmowanie się większej ilości pracy, zgłaszanie się na ochotnika i pomaganie obecnemu kierownikowi w jego obowiązkach – mówi Małgorzata Majewska, ekspert serwisu monsterpolska.pl.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Co powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz zostać menedżerem?

Zanim zdecydujesz, że chcesz zostać menedżerem powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele aspektów zarządzania zespołem, które nie są przyjemne.


Samo spostrzeżenie, że ty mógłbyś zrobić to lepiej nie jest żadną strategią. Musisz to pokazać swoją pracą i zaangażowaniem. Również sposób w jaki aplikujesz na stanowisko kierownicze i twoje zachowanie podczas różnych spotkań i rozmów, będzie częścią twojej drogi do osiągnięcia sukcesu. Pokaż, że jesteś aktywny, znasz się na tym co robisz i potrafisz dyscyplinować oraz motywować innych do pracy.

Ważne aspekty w roli menedżera

  • Komunikacja - ludzie muszą komunikować się z tobą gdy jesteś szefem, a twoim zadaniem jest ułatwienie im tego. Bądź otwarty, słuchaj tego co inni mają do powiedzenia, bierz pod uwagę zdanie członków twojego zespołu. Menedżer, który umie słuchać i wie co powiedzieć w danym momencie jest szanowany przez pracowników.
  • Perswazja - od pierwszego dnia będziesz potrzebował umiejętności przekonywania. Nieważne czy będziesz starał się przekonać pracowników, aby wkładali więcej wysiłku w swoją pracę czy będziesz musiał przekonać zarząd, że potrzebujesz więcej pracowników, musisz znaleźć sposób jak umiejętnie to robić. Wchodząc w nową rolę musisz pokazać, że wiesz co robisz i potrafisz nakłonić ludzi do efektywnej pracy.
  • Przywództwo – to cecha, którą jedni z nas posiadają, a inni nie. Chcąc byś dobrym menedżerem, musisz być kimś w rodzaju przywódcy, za którym pracownicy pójdą w przysłowiowy ogień. Poznaj dobrze swój zespół, bądź otwarty na jego propozycje, nie upieraj się zawsze przy swoim. Zyskasz tym sobie szacunek osób pracujących dla ciebie.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Moricone / 2016-01-29 13:50:59

    Przede wszystkim wiedza i doświadczenie. O ile tego drugiego nadrobić zbyt łatwo i szybko nie można, o tyle w przypadku wiedzy, wystarczy trochę szkoleń, może studia podyplomowe, a może i książki. Ja wiele dobrego słyszałam o Robercie Zychu, którego książki: "Gen Sprzedawcy" oraz "Lider Sprzedaży" pomogły mi w osiągnięciu sukcesów na polu menadżerskim. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: