eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Tynkarz

Tynkarz

Tynkarz pracuje przy remontach i budowach – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Jest osobą, która zajmuje się wykonywaniem tynków, nakładaniem warstw tynkarskich oraz nakładaniem tynków suchych (np. płyt gipsowych) z różnych rodzajów zapraw na ścianach i stropach budynków. Tynkarz wykorzystuje w pracy narzędzia ręczne, sprzęt pomocniczy, maszyny tynkarskie i urządzenia do przygotowania zapraw, transportu materiałów na plac budowy, do narzucenia zaprawy i do zacierania tynku.

Czym się zajmuje tynkarz (Zakres obowiązków):


  • analizowanie rysunków i planów robót tynkarskich
  • przygotowywanie różnych podłoży pod wykonanie tynku
  • przygotowywanie zapraw tynkarskich
  • wykonywanie, naprawa i konserwacja tynków różnego rodzaju
  • obsługa maszyn i narzędzi tynkarskich
  • organizowanie swojego stanowiska pracy zgodnie z zasadami BHP i ochrony ppoż.
  • organizowanie transportu materiałów na budowie

Wymagania


Osoba na tym stanowisku powinna posiadać wykształcenie zawodowe i specjalistyczną wiedzę z zakresu budownictwa. Prostsze prace tynkarskie mogą wykonywać nawet osoby, które zawód opanowały tylko na drodze praktycznego przyuczenia. Tynkarz powinien wykazywać się wiedzą na temat składników tynkarskich (kruszyw, piasku, wapna, cementu, gipsu, barwników), dozowania ich, a także barwienia i dobrania właściwego koloru zapraw, nawet pomimo coraz częstszego stosowania tynków gotowych.

Wśród wymagań zdrowotnych i psychofizycznych wymienia się dobry ogólny stan zdrowia (w tym brak zaburzeń zmysłu równowagi), odporność na wpływ długotrwałych, niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz posiadanie dużej cierpliwości i wyobraźni przestrzennej.

Zarobki


Wysokość zarobków osób zatrudnionych na stanowisku tynkarza uzależniona jest od miejsca wykonywania zawodu oraz ilości zleceń. Tynkarze są zazwyczaj lepiej opłacani za granicą. W Polsce przeciętne wynagrodzenie kształtuje się, w zależności od miejsca zatrudnienia, doświadczenia i umiejętności, na poziomie 2000 zł – 4000 zł brutto.

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: tynkarz

Oceń

2 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: