eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Politolog

Politolog

Politolog to teoretyk nauki o polityce, zajmujący się polityką rozumianą jako całokształt działalności związanej ze sprawowaniem władzy politycznej, jej funkcją i rolą w życiu społecznym, teorią jej organizacji, funkcjami i charakterem państwa i międzynarodowych organizacji politycznych. Analizuje on zjawiska oraz mechanizmy i procesy polityczne. Jego wiedza i spostrzeżenia stanowią często komentarz do aktualnych wydarzeń i pomagają zrozumieć zachodzące w państwie wydarzenia. Przykłady specjalizacji to: polityka społeczna, systemy partyjne poszczególnych państw, marketing polityczny czy specjalizacja w polityce konkretnych państw.
Politolodzy mogą pracować w organizacjach ngo, jako eksperci w ośrodkach badania opinii publicznej oraz dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni, a także specjaliści od public relations, pracownicy służby cywilnej i samorządowej, doradcy polityczni (przy strukturach partyjnych), organizatorzy spotkań publicznych, eksperci od rozwiązywania konfliktów społecznych, specjaliści w dziedzinie dyplomacji.

Czym się zajmuje politolog (Zakres obowiązków):


  • analiza świata politycznego
  • prowadzenie badań naukowych w dziedzinie polityki
  • wyjaśnianie mechanizmów i procesów politycznych

Wymagania


Aby zostać politologiem należy ukończyć studia wyższe na jednym z kierunków nauk społecznych, np. politologię (nauki polityczne), stosunki międzynarodowe, politykę społeczną czy europeistykę. W trakcie kariery zawodowej politolog powinien cały czas pogłębiać swoją wiedzę oraz na bieżąco obserwować światową i krajową scenę polityczną, pasjonować się mechanizmami działania polityki.

Politolog musi być aktywny, lubić pracę w grupie i cechować się otwartością na innych.

Zarobki


Zarobków politologów nie da się w żaden sposób ujednolicić, ponieważ jest to raczej wykształcenie niż konkretny zawód – zarobki są zależnie od stanowiska. Jako dziennikarz politolog może liczyć na pensję w granicach od 3 tys. zł do sum powyżej 10 tys. zł brutto (jako redaktor naczelny). Jako urzędnik państwowy zarabia na początek w granicach 2 tys. zł brutto, a jako urzędnik samorządowy zwykle więcej. Najbardziej intratne jest zajęcie analityka-doradcy, jednak nie otrzymuje się za nie stałej pensji, a raczej zapłatę za zlecenie – może ona sięgać dziesiątków lub setek tysięcy złotych. Podobnie jest w przypadku politologa pracującego w charakterze doradcy z zakresu marketingu politycznego.

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: politolog

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: