eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Operator równiarki

Operator równiarki

Operator równiarki

Operator równiarki - zakres obowiązków i opis stanowiska © Jerry Sliwowski - Fotolia.com

Operator równiarki jest stanowiskiem zakwalifikowanym do zawodu operatora sprzętu/maszyn do robót ziemnych. Osoba na tym stanowisku zajmuje się kompleksową obsługą równiarki – maszyny do robót ziemnych, służącej głównie do profilowania podłoży pod nawierzchnię dróg, lotnisk, rowów i poboczy, wyrównywania nasypów. Równiarki stosowane są również do mieszania materiałów drogowych w procesie stabilizacji, do zrywania starej nawierzchni, trawników itp. oraz do wyrównywania powierzchni pola.

Czym się zajmuje operator równiarki (Zakres obowiązków):


  • organizowanie stanowiska pracy
  • przygotowywanie maszyny do pracy w różnych warunkach
  • wykonywanie prac maszyną samodzielnie oraz we współpracy z innymi maszynami i środkami transportu,
  • wykonywanie obsługi technicznej oraz prostych regulacji i napraw
  • sporządzanie dokumentacji eksploatacyjnej
  • przeprowadzanie okresowych przeglądów konserwacyjnych zgodnie z instrukcją użytkowania ww. urządzenia.

Wymagania


Operator równiarki powinien mieć wykształcenie minimum podstawowe, ukończone 18 lat oraz skończone specjalistyczne szkolenie/kurs i uzyskany pozytywny wynik z egzaminu. Kandydat po zdaniu egzaminu otrzymuje „Książkę operatora maszyn roboczych” z odpowiednim wpisem dotyczącym rodzaju otrzymanych uprawnień. Uprawnienia są bezterminowe. Poruszanie się równiarką po drogach publicznych wymaga posiadania prawa jazdy przynajmniej kategorii T. Wymagane są również aktualne badania psychologiczne i badania lekarskie od lekarza medycyny pracy.

Egzamin państwowy na stanowisko operatora równiarki zdaje się przed komisją powołaną przez Centrum Certyfikacji i Koordynacji Szkolenia Operatorów Maszyn Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie w zakresie operatora równiarki kl. III o mocy silnika do 110 kW. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu uczestnik uzyskuje uprawnienia do wykonywania zawodu operatora równiarki kl. III o mocy silnika do 110 kW (otrzymuje świadectwo oraz wpis do książki operatora maszyn roboczych).

Osoby posiadające miesięczny staż pracy przy obsłudze techniczno-eksploatacyjnej równiarki kl. III o mocy silnika do 110 kW (uprawnienie operatora maszyny z klasy III przez minimum 1 rok), mogą w czasie kursu poszerzyć uprawnienia o określony typ równiarki kl. II o mocy silnika do 220 kW. Operatorzy równiarki kl. II o mocy silnika do 220 kW, posiadający uprawnienia przez minimum 2 lata, mogą w czasie kursu poszerzyć uprawnienia o określony typ równiarki kl. I – wszystkie typy.

Zarobki


Przeciętne wynagrodzenie operatora równiarki, jak i innych podobnych operatorów maszyn/sprzętu do robót ziemnych, mieści się w granicach 15 - 25 zł/h brutto.
Więcej na ten temat: operator równiarki

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: