eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Audytor

Audytor

Audytor

Audytor - zakres obowiązków i opis stanowiska © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Wyróżnić można audytora zewnętrznego i audytora wewnętrznego. Audytor zewnętrzny to pracownik firmy audytorskiej, którego zadaniem jest sprawdzenie, czy dane przedsiębiorstwo działa zgodnie z prawem. Audytor wewnętrzny z kolei pracuje w firmie, dla której przeprowadza audyt (w dziale audytu lub innym). Audytor to osoba wnikliwie przyglądająca się działaniu firmy i oceniająca zachodzące w niej procesy. Jego zadania koncentrują się wokół analizowania, czy założenia przedsiębiorstwa realizowane są zgodnie z jego polityką i przyjętymi standardami (dlatego audytor musi dobrze orientować się w celach przedsiębiorstwa i jego wartościach), szuka sposobów polepszenia funkcjonowania firmy, wskazuje błędy, proponuje zmiany.
Celem jego działania jest optymalizacja osiąganych przez firmę wyników poprzez systematyczną kontrolę. Audytorzy specjalizować się mogą w różnych branżach – ważne jest, aby dobrze znali ich specyfikę.

Przełożonymi dla audytora są: manager ds. audytu wewnętrznego, dyrektor finansowy, prezes zarządu i rada nadzorcza.

Czym się zajmuje audytor (Zakres obowiązków):


  • uczestnictwo w projektach audytowych
  • przygotowywanie raportów z przeprowadzonych analiz
  • sprawdzanie organizacji pod kątem przestrzegania prawa i obowiązujących przepisów
  • dokonywanie oceny zgodności i kompletności wewnętrznych uregulowań z obowiązującymi zewnętrznymi aktami prawnymi
  • analiza kluczowych procesów i zasobów w organizacji pod kątem zainstalowanych kontroli wewnętrznych i ewentualnych możliwych ryzyk (audyt operacyjny)
  • określenie potrzeb wprowadzenia nowych lub modyfikacji istniejących procedur
  • monitorowanie obszarów wymagających usprawnień

Wymagania


Audytor powinien posiadać wykształcenie wyższe ekonomiczne (ewentualnie prawnicze), kilkuletnie doświadczenie w audycie/ księgowości/finansach, znać metodologię przeprowadzania audytu, konieczna może być również biegłość w posługiwaniu się językiem angielskim. Ważna jest ponadto znajomość branży, w której działa konkretna firma oraz rozumienie procesów biznesowych.

Audytor powinien cechować się analitycznym umysłem i zdolnością logicznego myślenia, starannością, rzetelnością, odpowiedzialnością oraz gotowością do częstych wyjazdów służbowych – również zagranicznych.

Zarobki


Audytor to zawód dobrze opłacany, przy czym z reguły więcej zarabia się jako audytor zewnętrzny. Mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 9 800 zł brutto, na więcej mogą liczyć osoby legitymujące się certyfikatami ACCA lub CIA.

Dostępne oferty pracy:

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: