eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Bez języków obcych czeka cię bezrobocie?

Bez języków obcych czeka cię bezrobocie?

2014-10-27 10:51

Bez języków obcych czeka cię bezrobocie?

Znajomość języka obcego to podstawa na rynku pracy © kbuntu - Fotolia.com

Chcesz mieć pracę, ucz się języków obcych. Tak w skrócie można podsumować wynik obserwacji ekspertów agencji zatrudnienia Manpower. Dane płynące z rynku pracy nie pozostawiają wątpliwości - niemal 70 procent pracodawców wymaga od kandydatów znajomości języka. Angielski i niemiecki to podstawa, jednak ze względu na dynamiczny rozwój handlu międzynarodowego na znaczeniu zyskują inne, nieco mniej popularne języki. Jednocześnie eksperci zwracają uwagę, że w przypadku 1/3 aplikacji deklarowany stopień ich znajomości znacznie odbiega od poziomu, którym faktycznie legitymują się kandydaci.

Przeczytaj także: Języki obce pomagają w pracy

Znajomość języka obcego to obecnie jeden z podstawowych wymogów na rynku pracy. Przyszli pracodawcy poszukują przede wszystkim osób bardzo dobrze władających językiem angielskim. Umiejętność ta przydaje się zarówno w firmach o zagranicznych korzeniach, jak i w tych, gdzie potrzebę taką uzasadnia stały kontakt z obcojęzycznymi klientami, dostawcami i partnerami biznesowymi.

Angielski jest językiem dominującym z racji obszaru działalności większości firm obecnych na rynku. Wymiana handlowa z państwami sąsiadującymi w wielu przedsiębiorstwach narzuca też konieczność znajomości języków państw sąsiadujących z Polską. Tu wśród pożądanych umiejętności językowych niekwestionowaną pozycję lidera zajmuje niemiecki. Języki mniej popularne, takie jak np. litewski, węgierski, czy duński, są z kolei niezbędne do pracy w tworzonych licznie w Polsce centrach usług wspólnych oraz centrach outsourcingowych.Ich znajomość coraz częściej też może zagwarantować większe możliwości znalezienia pracy oraz negocjacji wynagrodzenia.

fot. kbuntu - Fotolia.com

Znajomość języka obcego to podstawa na rynku pracy

Angielski jest językiem dominującym. Drugim najbardziej pożądanym jest język niemiecki.


– Posługiwanie się językiem angielskim jest obecnie jedną z podstawowych i niezbędnych umiejętności na rynku pracy i jak pokazuje analiza ofert zatrudnienia, jego znajomość niemal zawsze ułatwia znalezienie pracy, – komentuje Justyna Ścigler, kierownik w agencji zatrudnienia Manpower. – Obecnie blisko 70% pracodawców przedstawia znajomość angielskiego jako wymóg konieczny, a ponad połowa oczekuje od przyszłych pracowników wysoko rozwiniętych kompetencji w tym zakresie. Trend ten będzie się nasilał. Wśród ogłoszeń rekrutacyjnych widać zapotrzebowanie również na inne języki europejskie i one dominują,jednak z racji rozwoju handlu zagranicznego, zwiększa się też powoli popyt na władanie językami egzotycznymi, jak np. chiński, arabski, czy turecki, – dodaje Justyna Ścigler.


Wymagania co do stopnia znajomości języka angielskiego są wyraźne: im wyższy szczebel stanowiska w konkretnej organizacji, tym bardziej znajomość angielskiego czy też innego języka obcego jest niezbędna. Z racji pełnionej funkcji kadra kierownicza i zarządzająca często w praktyce nie może w codziennej pracy obyć się bez kontaktów w języku obcym. Do codzienności należy też fakt, że cenione na rynku firmy poszukują osób ze znajomością co najmniej jednego języka obcego, również na niższe stanowiska.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

19 typów szefa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: