eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › 19 typów szefa

19 typów szefa

2014-10-28 00:55

19 typów szefa

Szef krzykacz tyranizuje pracowników © Photographee.eu - Fotolia.com

Szef męczennik, szef krzykacz, szef manipulator, szef ekscentryk czy szef idealny? To tylko niektóre z typów szefa wyodrębnionych i nazwanych przez ekspertów Monster Polska.

Przeczytaj także: Dobry szef nie kradnie sukcesów pracowników

1. Szef męczennik


To typ przełożonego, który pokazuje pracownikom, jak bardzo poświęca się dla dobra firmy. Na porządku dziennym jest podkreślanie przez niego, że pracował np. w święta, podczas ciężkiej choroby i że przebywa w firmie ponad 8 godzin dziennie, bez dodatkowego wynagrodzenia. Jego ton wskazuje raczej na przemęczenie i udręczenie, co wyraźnie nie sprzyja motywacji innych.

2. Szef krzykacz


Uważa, że najlepszą drogą do wyegzekwowania wszystkiego jest podniesiony ton głosu. Im jest on wyższy – tym więcej wymaga od zespołu. Krzyk ma za zadanie wzbudzić w pracownikach większy respekt i uznanie władzy przełożonego.

3. Szef zastraszający


Pracownicy wykonują Jego polecenia głównie z obawy, że mogą zostać znowu zastraszeni np. zwolnieniem. Tego typ przywództwa sprzyja większej rotacji zespołu, bo czynnik strachu nie wpływa korzystnie na morale i motywację zespołu. W rezultacie pracownik szybciej się wypala i sam rezygnuje z posady.

4. Szef manipulator


Ten typ jest bardzo inteligentny i zarazem niezwykle niebezpieczny. Jest bardzo skoncentrowany na sobie, zmotywowany do działania i zawsze ma plan działania. Patrzy na ludzi jako na środki do osiągnięcia swoich celów, nie waha się też zastosować różnych metod, by je osiągnąć.

5. Szef nieuk


Nie jest zbyt ambitny, a chce szybko piąć się po szczeblach kariery. Jedynym sposobem radzenia sobie z nim jest pomóc mu w awansie. Kiedy zostanie doceniony – również cały zespół na tym zyska. Nie musimy mieć wyrzutów sumienia promując brak ambicji takiego przełożonego. Prędzej czy później ktoś dostrzeże taki brak zaangażowania i wyciągnie odpowiednie konsekwencje.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Szef krzykacz tyranizuje pracowników

Krzyk ma za zadanie wzbudzić w pracownikach większy respekt i uznanie władzy przełożonego.


6. Szef nierozgarnięty


Zazwyczaj pracuje powoli i ospale, bo albo nie radzi sobie z technologiami używanymi w Twoim dziale albo np. dopiero rozpoczął współpracę z firmą, a musi poświęcić sporo czasu, by się wdrożyć. Nie skreślaj go tylko ułatw naukę, służąc swoją pomocą. Na pewno doceni Twoje wysiłki.

7. Szef ze „starej szkoły”


Głęboko zakorzeniony poglądami w starych czasach, które uważa za najlepsze. Mimo sugestii pracowników, nie wdraża nowych technologii czy procesów, które mogłyby usprawnić pracę w organizacji. Uważa, że „nowe wcale nie oznacza lepsze”.

8. Szef – Bóg


Przeświadczony o swojej władzy potrafi się z nią publicznie obnosić, pokazując swoją wyższość nad pracownikami niższego szczebla. Uważa, że Jego decyzje są nieomylne i nie podlegają dyskusji. Nie lubi sprzeciwu. Chce mieć pełną kontrolę nad swoim zespołem.

9. Szef niewidzialny


Praktycznie zapomina się o Jego nieobecności, bo jest niedostępny większość dnia w biurze. Czas poświęca na różne czynności, byle tylko nie siedzieć za biurkiem. To może jednak być odbierane przez pracowników jako przejaw niesprawiedliwości.

10. Szef chorobliwie podejrzliwy


Można stwierdzić, że wręcz paranoicznie śledzi pracę swoich współpracowników, chcąc przyłapać ich na błędach. Przeświadczony, że zespół nie pracuje uczciwie, szuka dowodu na nielojalność i lenistwo. Lekiem na taką postawę jest uspokajanie szefa oraz pokazywanie, że jesteśmy szczerzy i rzetelni w swojej pracy.

11. Szef perfekcjonista


Dba o najdrobniejsze szczegóły i musi mieć dopięte wszystko na ostatni guzik. Reaguje nerwowością, jeśli nie uda mu się zakończyć wszystkich zadań na czas. Często uważa, że tylko on jest w stanie zrobić wszystko najlepiej, dlatego często zostaje po godzinach w biurze lub zabiera projekty do domu.

12. Szef kumpel


Chce by współpracownicy traktowali go jako najlepszego przyjaciela. Preferuje raczej luźne, swobodne kontakty. Chce wzbudzać sympatię oraz zaufanie. Uważajmy jednak, by relacja nie była zbyt bliska, gdyż to może wprowadzić posądzenie o protekcję szefa.

 

1 2

następna

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: