eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca w grupie: jak sobie radzić?

Praca w grupie: jak sobie radzić?

2014-04-03 00:55

Praca w grupie: jak sobie radzić?

Jak lepiej współpracować w grupie? © pressmaster - Fotolia.com

Długie dojazdy do biura, wymagający szef czy trudności w skupieniu się w drugiej połowie dnia, to nie jedyne problemy, z którymi możemy się spotkać w pracy. Każdy z nas stara się sobie z nimi radzić na swój sposób. A co zrobić, gdy nasze problemy dotyczą kontaktów z innymi ludźmi?

Przeczytaj także: Praca zespołowa: wady i zalety

Praca w grupie nie musi być koszmarem

Większość z nas pracuje w zespołach. Współpracy z innymi uczymy się przez całe życie. Zaczynamy już w przedszkolu od wykonywania zadań grupowych i zabaw z innymi dziećmi. W kolejnych etapach edukacji wykonujemy razem z rówieśnikami coraz trudniejsze zadania. Mimo to, większość z nas ma problem, kiedy przychodzi nam pracować w grupie.

Coraz więcej projektów realizowanych jest zespołowo, do tego dochodzi jeszcze praca w zespołach międzynarodowych. Nawet niektóre procesy rekrutacyjne przewidują etap assessment center, czyli ośrodka oceny sprawdzającego zdolności współpracy. Jeżeli praca zespołowa spędza Ci to sen z powiek, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Poznaj swoją rolę

Upewnij się, że Twoja rola i obowiązki jako członka zespołu są precyzyjnie określone. Musisz być pewien, czego się od Ciebie oczekuje i ile masz czasu na wykonanie zadania. Ważne jest także to jak zorganizujesz sobie pracę. W zespole możecie pracować razem już od początku, albo spotkać się po wykonaniu przydzielonych każdemu zadań, aby omówić ich efekty - podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Jak lepiej współpracować w grupie?

Jednym z najważniejszych, a często zaniedbywanych, aspektów współpracy jest dobra komunikacja z zespołem.


Dobra komunikacja to podstawa

Jednym z najważniejszych, a często zaniedbywanych, aspektów współpracy jest dobra komunikacja z zespołem. Niestety wspólny projekt może budzić natychmiastową potrzebę konkurencji wśród bezpośrednich współpracowników, a duch rywalizacji może utrudniać osiągnięcie sukcesu. Pamiętaj, że nawet jeżeli niektóre z pomysłów kolegów uważasz za słabe lub nieistotne, musisz znaleźć sposób, aby mówiąc o tym nikogo nie urazić. A może wspólnie uda się je Wam ulepszyć? Nie możesz przekreślać czegoś tylko dlatego, że to nie Ty na to wpadłeś. Pamiętaj, że jesteś tylko i aż częścią zespołu.

Skup się na swoich mocnych stronach

Kolejną ważna częścią grupowego wysiłku jest szczerość na temat swoich umiejętności i zdolności. Nie bierz się za coś z czym sobie nie radzisz. Szkoda czasu, zwłaszcza jeśli zadanie jest pilne. Znając swoje mocne strony i jasno o nich mówiąc, pomożesz wszystkim współpracownikom - radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl..

Zachęcaj i wspieraj innych

Morale drużyny jest bardzo ważne, a może nawet i najważniejsze. Motywacja pozwoli Wam wspiąć się na wyżyny możliwości. Zadaj sobie pytanie czy kiedykolwiek starałeś się wesprzeć pozostałych członków grupy? Nigdy? Czas to zmienić! Prosty komplement czy pochwała naprawdę potrafią zdziałać cuda. Jeśli będziesz wysyłać dobrą energię, istnieje duża szansa, że pozostali członkowie grupy zrobią to samo. I wszystkim będzie pracowało się dużo lepiej.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Marek Seryła / 2014-04-15 12:24:32

    Praca w grupie, jest rodzajem wykonywania obowiązków, z którym człowiek ma styczność od najmłodszych lat. Jednostka ludzka jest stworzona do obcowania z innymi ludźmi, wymieniania się doświadczeniami, nawiązywania nowych kontaktów, rozwijania swoich myśli oraz idei. Jednak umiejętność efektywnej pracy zespołowej należy rozwijać, przystosowywać się do niej, jest to w dzisiejszych czasach niezbędne do optymalnego działania w różnego rodzaju firmach, aczkolwiek przydaje się również w życiu prywatnym. Członkowie zespołu powinni się dobrze poznać, aby zrozumieć swój tok myślenia co będzie pomocne przy tworzeniu wspólnych projektów i rozwiązań. Istotnym jest umiejętność stosowania samokrytyki, nie wywyższania się ponad innych członków zespołu, umiejętność rozpatrzenia każdego rozwiązania jakie proponuje grupa lub nasza koleżanka bądź kolega. Nieodłącznym towarzyszem sukcesu jest właśnie motywacja, silna chęć osiągnięcia sukcesu oraz świadomość wynikających z tego korzyści. O sile grupy stanowią jej członkowie, którzy powinni się wspierać i wzajemnie motywować do efektywnej pracy i odkrywczych pomysłów.
    Praca w zespole ma wiele ciekawych aspektów, przykładowo każdy członek grupy posiada swoiste zacięcie w jakimś kierunku, co sprzyja pracy nad różnorodnymi projektami, zespołowo można pracować nad większym przedsięwzięciem, niż w przypadku samodzielnego zadania.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Michał Mazur / 2014-04-22 11:58:27

    Umiejętność pracy w grupie jest jednym z istotnych elementów z którym mamy do czynienia w codziennym życiu. Człowiek uczy się współpracować z innymi ludźmi już od wczesnych lat, bardzo ważną rolę odgrywa tutaj edukacja w przedszkolu i szkole. Praca grupowa to wiele zalet – współpraca kilku osób co przekłada się na większą liczbę pomysłów, dzielenie się nimi i wybieranie tych najlepszych, podział obowiązków wg kompetencji danej osoby (a więc jeśli nie czujemy się na siłach nie podejmujemy się danego zadania), odpowiedzialność za wykonanie zadania, praca nad czymś dużym (czego nie bylibyśmy w stanie osiągnąć samodzielnie), poznawanie ludzi i praca w miłej atmosferze, facylitacja społeczna. Bardzo ważna jest komunikacja w zespole, co pozwala na eliminację nieporozumień, znalezienie wspólnego dialogu czy wspieranie innych członków zespołu odpowiednio ich motywując. Powinniśmy być otwarci na innych ludzi, na ich pomysły, nie krytykować ich jeśli się pomylą, darzyć ich szacunkiem. Myślę również, że wybranie lidera grupy pozwoli na lepszą efektywność działania. Większość zawodów opiera się na pracy zespołowej, więc pracodawcom zależy przede wszystkim na osobach, które łatwo nawiązują kontakty z innymi ludźmi, co również przekłada się później na wspólną współpracę. Powinniśmy pamiętać o tych elementach a odpowiednie ich przestrzeganie pozwoli na osiąganie zamierzonych rezultatów. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: