eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Utraty pracy się nie boimy. Chcemy podwyżek

Utraty pracy się nie boimy. Chcemy podwyżek

2013-10-01 22:45

Utraty pracy się nie boimy. Chcemy podwyżek

Polacy nie boją się zwolnień © fot. mat. prasowe

Pomimo spadającego powoli bezrobocia Polacy nadal boją się utraty pracy. We wrześniu 2013 roku obawy o utrzymanie miejsca pracy wyrażał co czwarty pracownik – wynika z najnowszego raportu Barometr Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service S.A. Większość pracujących jednak nie obawia się utraty zatrudnienia. Ponadto 4 na 10 pracujących Polaków oczekuje podwyżek swoich płac.

Przeczytaj także: GUS: zatrudnienie ciągle spada

Jak wskazuje raport Barometr Rynku Pracy, utraty pracy boi się 26,9 zatrudnionych Polaków. W stosunku do ubiegłego roku wskaźnik ten poprawił się jednak o 5 pp. Jak dotychczas, najwyższy poziom osób obawiających się utraty pracy
odnotowano właśnie rok temu, w roku 2012, kiedy to zwolnienia z pracy bało się 32 proc Polaków. Utraty zatrudnienia nie obawia się 64,6 proc. pracujących Polaków. Obecne odczucia pracowników korespondują z deklaracjami pracodawców – niemal 75 procent firm deklaruje bowiem utrzymanie poziomu zatrudnienia. Co dziewiąta (11,7 proc.) firma planuje w najbliższym kwartale zatrudnienie nowych pracowników.

– Wśród przedsiębiorców planujących dodatkowe rekrutacje w najbliższych miesiącach, 60 proc. deklarowało chęć zatrudnienia pracowników niższego szczebla. To wyraźny sygnał, że w najbliższych miesiącach może dojść do ożywienia
gospodarczego, a firmy przygotowują się na wzrosty zamówień – podkreśla Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Osoby obawiające się obecnie utraty zatrudnienia są również pesymistami jeśli idzie o znalezienie nowej pracy. Co czwarta osoba z tej grupy twierdzi, że nową pracę znajdzie dopiero po 6 miesiącach poszukiwań, a aż co piąta, że po ponad roku.

Zaledwie co dziesiąta twierdzi, że w przypadku utraty pracy, ponowne zatrudnienie znajdzie w ciągu miesiąca.

Pomimo napiętej sytuacji na rynku pracy, istotny odsetek pracowników oczekuje podwyżek. Spośród wszystkich zatrudnionych, wzrostu poborów oczekuje 38,2 procent osób.

Jak zauważają autorzy raportu, w ciągu roku bardzo znacząco zwiększył się odsetek osób oczekujących podwyżek - w stosunku do zeszłorocznego badania aż o 22 punkty procentowe.

Niemal co druga (49,3 procent) pracująca osoba, przypuszcza, że jej wynagrodzenie się nie zmieni. Obniżek płac obawia się zaledwie 6,6 proc. zatrudnionych.

Oczekiwania płacowe pracowników stoją jednak w opozycji do deklarowanej polityki finansowej firm. Zaledwie 2,8 proc. pracodawców deklaruje bowiem skłonność do podnoszenia wynagrodzeń. Utrzymanie bieżącego poziomu płac deklaruje z
kolei miażdżąca większość firm, bo aż 88,3 procent. Zmniejszenia poziomu wynagrodzeń oczekuje co czterdziesta firma (2,3 proc.).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: