eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia lekarzy w Stanach Zjednoczonych

Wynagrodzenia lekarzy w Stanach Zjednoczonych

2012-12-12 00:16

Przeczytaj także: Ile zarabiają lekarze?


Spośród pięciu najlepiej opłacanych specjalizacji, podwyżki w 2011 roku otrzymali jedynie urolodzy. Wzrost ich wynagrodzenia był niewielki, wynosił zaledwie 1%. Płace plasujących się na czołowej pozycji w rankingu ortopedów i radiologów zmniejszyły się średnio o 10%. Kardiolodzy zarobili o 3% mniej, zaś wynagrodzenia anestezjologów spadły o 5%.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Procentowa zmiana wynagrodzeń lekarzy różnych specjalności w stosunku do 2010 roku

Spośród pięciu najlepiej opłacanych specjalizacji, podwyżki w 2011 roku otrzymali jedynie urolodzy. Kardiolodzy zarobili o 3% mniej, zaś wynagrodzenia anestezjologów spadły o 5%.


Mężczyźni czy kobiety?

Biorąc pod uwagę wszystkie specjalizacje lekarze mężczyźni zarabiali w 2011 roku o około 40% więcej niż ich koleżanki. Średnie roczne zarobki lekarek wynosiły 173 000 USD a wynagrodzenia lekarzy (mężczyzn) przekroczyły 240 000 USD.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Średnie roczne wynagrodzenia lekarzy w zależności od płci (2011, USD)

Lekarze mężczyźni zarabiali w 2011 roku o około 40% więcej niż kobiety. Średnie roczne zarobki lekarek wynosiły 173 000 USD a wynagrodzenia lekarzy (mężczyzn) przekroczyły 240 000 USD.


Nieco mniejszą rozpiętość płacową zanotowano wśród lekarzy pierwszego kontaktu (podstawowa opieka zdrowotna). Kobiety-lekarze w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej zarobiły rocznie średnio 141 000 USD. Ich koledzy po fachu otrzymali w 2011 roku wynagrodzenie wyższe o 33 000 USD (o 23%).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Średnie roczne wynagrodzenia lekarzy pierwszego kontaktu w zależności od płci (2011, USD)

Kobiety-lekarze w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej zarobiły rocznie średnio 141 000 USD. Ich koledzy po fachu otrzymali w 2011 roku wynagrodzenie wyższe o 33 000 USD (o 23%).


Sprawiedliwie czy nie?

Ponad połowa amerykańskich lekarzy na pytanie czy uważają, że są wynagradzani sprawiedliwie odpowiedziała, że tak. Pozostała część (49%) ma poczucie, że nie otrzymywała uczciwej pensji.

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Odpowiedź na pytanie: czy uważasz, że jesteś sprawiedliwie wynagradzany, 2011

Ponad połowa amerykańskich lekarzy uważa że są wynagradzani sprawiedliwie, pozostała część (49%) ma poczucie, że nie otrzymywała uczciwej pensji.


Wśród lekarzy, którzy uważają się, że są sprawiedliwie wynagradzani pierwsze miejsce zajmują dermatolodzy. Aż 71% z nich sądzi, że ich pensja jest właściwa w stosunku do obowiązków, które wypełniają. Podobną opinię ma 63% patologów. 62% radiologów i 50% ortopedów (zajmujących pierwsze miejsce w rankingu wynagrodzeń) jest zadowolonych ze swojej płacy. 45% kardiologów – drugich najlepiej wynagradzanych specjalistów – uważa, że ich zarobki są sprawiedliwe.

W tym kontekście zaskakującym może być fakt, że aż połowa pediatrów, którzy w rankingu wynagrodzeń zajmują ostatnie miejsce czuje się sprawiedliwie wynagradzana.

Najmniejsze poczucie sprawiedliwości mają endokrynolodzy i chirurdzy plastyczni. Tylko 38% z nich uważa, że otrzymuje wynagrodzenie odpowiednie do ich wkładu pracy.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Poczucie sprawiedliwego wynagradzania wśród amerykańskich lekarzy (2011)

Wśród lekarzy, którzy uważają się, że są sprawiedliwie wynagradzani pierwsze miejsce zajmują dermatolodzy stanowią 71%. Najmniejsze poczucie sprawiedliwości mają endokrynolodzy i chirurdzy plastyczni tylko 38%.


Biedni czy bogaci?

Pojęcie „bogaty” jest dosyć subiektywne. Na pytanie czy uważają się za bogatych około 11% lekarzy wszystkich specjalności odpowiedziało, że tak. 45% stwierdziło, że ich wynagrodzenia wcale nie są lepsze od osób pracujących w innych zawodach. Taki sam odsetek osób odpowiedział, że ich płace kwalifikują ich do określenia się mianem „bogatych”, mają jednak tak wiele długów i wydatków, że wcale się tak nie czują.

Specjalistami, którzy najczęściej uważają się za bogatych byli patolodzy (15%), radiolodzy, onkolodzy i gastrolodzy (14%). Najrzadziej natomiast z takim stwierdzeniem zgadzało się 6% chirurgów plastycznych i reumatologów.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Odpowiedź na pytanie: czy uważasz siebie za bogatego?

Na pytanie czy uważają się za bogatych około 11% lekarzy wszystkich specjalności odpowiedziało, że tak. 45% stwierdziło, że ich wynagrodzenia wcale nie są lepsze od osób pracujących w innych zawodach.



Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

poprzednia  

1 2

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: