eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Własna jednoosobowa firma

Własna jednoosobowa firma

2005-04-11 16:20

Przeczytaj także: Mastercard udostępnia GdzieJakiBiznes.com


Dlaczego zakładasz firmę?


Może być wiele powodów, dla których decydujesz się na otwarcie własnej firmy. Można je podzielić na powody negatywne i pozytywne.

Powody negatywne

Chcesz założyć własną firmę, ponieważ:
• dłużej już nie chcesz być zatrudniony
• widzisz możliwość skorzystania z różnych ulg
• kusi cię fakt, że w działalności gospodarczej „wszystko” można „wrzucić w koszty”
• widzisz możliwość zarobienia „lewych” pieniędzy
• trudno ci znaleźć zatrudnienie na rynku pracy

Powody pozytywne

Pozytywne powody założenia własnej firmy mogą być takie:
• masz oryginalny pomysł na własną działalność
• jesteś bardzo dobry w jakiejś szczególnej dziedzinie
• chcesz zarabiać dużo pieniędzy
• chcesz się spełnić zawodowo
• chcesz sam sterować swoim czasem
• czujesz, że potrzebujesz więcej wolności

Jakie są twoje powody? Pomyśl, czym ty się kierujesz. Jeśli okaże się, że twoje powody są w większości negatywne, może lepiej, abyś zrezygnował.

Dobry pomysł

Jesteśmy przekonani, że jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej to najlepsza forma firmy dla tych, którzy mają dobry pomysł, konkretne umiejętności i chcą rozpocząć niewielką działalność ukierunkowaną na dość wąską grupę odbiorców lub – jak to się często dzieje ostatnio – na jednego tylko klienta. Polecamy tę formę małego przedsiębiorstwa przede wszystkim tym, którzy chcą sprzedawać usługi, czyli tak naprawdę siebie – swoją wiedzę i swoje umiejętności.

Zamiast umowy o pracę

Dla niektórych powodem założenia własnej firmy może być fakt, że duże przedsiębiorstwa chętnie ostatnio „zatrudniają” osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W rubrykach Dam pracę wiele jest ogłoszeń, w których wymogiem jest posiadanie własnej działalności gospodarczej. Współpraca opiera się w tym wypadku nie na podstawie umowy o pracę, lecz na podstawie umowy o świadczeniu usług. Pracodawca jest wtedy usługobiorcą lub zlecającym, a pracownik – usługodawcą lub wykonawcą. Usługi świadczone przez wykonawcę to najczęściej pośrednictwo handlowe.

Taka forma „zatrudnienia” korzystna jest dla przedsiębiorstw, które chcą ograniczyć koszty ponoszone przy zatrudnianiu pracowników na umowę o pracę. Nie płacą one wtedy składek ubezpieczeniowych za pracownika, nie martwią się o inne prawa pracownicze wynikające z Kodeksu pracy, takie jak prawo do zwolnienia chorobowego, urlopu macierzyńskiego itp.

Często to, co jest zaletą dla pracodawcy (w przypadku kontraktu między dwoma firmami – usługobiorcy), jest niezbyt korzystne dla pracobiorcy (usługodawcy). Zawsze jednak można wynegocjować warunki jak najbardziej korzystne dla obu stron. Praca na zasadzie umowy o świadczeniu usług pozbawia w pewnej mierze bezpieczeństwa, które daje umowa o pracę. W zamian zyskuje się jednak coś innego – wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pracy najbardziej ci odpowiada. Praca na własną rękę daje większą swobodę działania. Niekoniecznie trzeba się wiązać tylko z jednym usługobiorcą – zależy to oczywiście od zakresu wykonywanej na jego rzecz pracy. Można podzielić swój czas pomiędzy kilka firm, co jest praktycznie niemożliwe w przypadku zatrudnienia na zasadzie umowy o pracę.


Na podstawie książki „Jednoosobowa firma - jak założyć i samodzielnie prowadzić jednoosobową firmę” wydanej przez wydawnictwo BL Info Polska Sp. z o.o., Gdańsk.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: