eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Własna jednoosobowa firma

Własna jednoosobowa firma

2005-04-11 16:20

Własna jednoosobowa firma

© fot. mat. prasowe

Często ostatnio słyszy się w mediach, że własna działalność gospodarcza to nowa pułapka bezrobocia. Oczywiście, jeśli startujesz od razu z wysokiego pułapu i stawiasz wszystko na jedna kartę - możesz wszystko stracić i trudno ci będzie wtedy poradzić sobie z taką sytuacją. Jeśli jednak zadbasz o zaplanowanie swoich działań i przemyślisz je dokładnie - ryzyko nie jest tak wielkie.

Przeczytaj także: Mastercard udostępnia GdzieJakiBiznes.com

Osoba fizyczna

Firma jednoosobowa lub indywidualna działalność gospodarcza to przedsiębiorstwo, którego właścicielem jest jedna osoba – osoba fizyczna. Osoba fizyczna to po prostu człowiek. Każdy człowiek może prowadzić swoją własną działalność gospodarczą pod warunkiem, że:
• jest pełnoletni
• ma pełne zdolności prawne, czyli nie zostały one ograniczone przez np. sąd

Inne formy działalności

Istnieją, jak wiadomo, inne formy działalności gospodarczej – spółki. Większość z nich ogólnie określamy mianem spółek prawa handlowego, ponieważ działają na podstawie Kodeksu spółek handlowych i mają osobowość prawną. Są tu dwie grupy spółek: osobowe i kapitałowe. Spółki osobowe to:

• spółka jawna
• spółka komandytowa
• spółka komandytowo-akcyjna
• spółka partnerska

Natomiast te spółki nazywamy kapitałowymi:
• spółka akcyjna
• spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Są to formy gospodarcze bardziej skomplikowane, najczęściej istnieje tu więcej niż jeden właściciel. Założenie niektórych z nich wymaga większych nakładów finansowych. Istnieje jeszcze jedna forma spółki, mianowicie spółka cywilna. Spółka ta nie ma osobowości prawnej i działa na podstawie Kodeksu cywilnego.

Plusy i minusy

Powróćmy jednak do indywidualnej działalności gospodarczej. Dlaczego jest ona dla ciebie najkorzystniejsza w porównaniu z innymi formami przedsiębiorczości?

Zalety są następujące:

• sam jesteś swoim szefem. Sam decydujesz jak i kiedy wykonujesz swoją pracę.

• niskie koszty rozpoczęcia i funkcjonowania działalności – w chwili, gdy piszemy te słowa, wpis do ewidencji działalności gospodarczej kosztuje w zależności od gminy od kilkudziesięciu do stu złotych.

• składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nie są zależne od wysokości twoich zarobków – możesz płacić najniższe możliwe składki (w chwili, gdy piszemy te słowa, wynoszą one ok. 680 zł), a oprócz tego wykupić ubezpieczenie emerytalne w jednej z prywatnych firm ubezpieczeniowych. Piszemy o tym w następnym rozdziale.

• stosunkowo niskie opodatkowanie – począwszy od roku 2004 możesz wybrać opodatkowanie liniowe w wysokości 19% niezależnie od wielkości dochodów. W zależności od rodzaju działalności możesz też wybrać opodatkowanie ryczałtowe, które w niektórych przypadkach jest niższe od podatku liniowego.

• nieskomplikowane rozliczenia z fiskusem – najpopularniejszą formą opodatkowania jest księga przychodów i rozchodów. Jeśli jednak spełniasz odpowiednie warunki, możesz wybrać jeszcze prostszą i w niektórych przypadkach korzystniejszą formę opodatkowania – kartę podatkową lub ryczałt. O wszystkich tych formach dowiesz się z książki naszego autorstwa „Jednoosobowa firma”.

Wadą jest, że jako właściciel odpowiadasz osobiście za wszystkie długi firmy, to znaczy, że w przypadku niepowodzenia – jeśli zaciągnąłeś kredyt lub masz długi w stosunku do dostawców – możesz stracić swoje oszczędności, a także to, co posiadasz, np. dom lub samochód.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: