eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Praca sezonowa w Niemczech: robotnicy muszą być ubezpieczeni

Praca sezonowa w Niemczech: robotnicy muszą być ubezpieczeni

2007-06-23 13:08

Niemieccy farmerzy, zatrudniający Polaków do prac sezonowych w gospodarstwach rolnych mają obowiązek ubezpieczyć pracowników. Ostateczne orzeczenie w tej prawie wydał Krajowy Sąd Socjalny w Moguncji (Niemcy).

Przeczytaj także: Praca sezonowa: sprawdź pracodawcę

Praca sezonowa w Niemczech zazwyczaj trwa 3 miesiące i przede wszystkim w tym wymiarze czasowym udzielane jest pracownikom z Polski pozwolenie na pracę. Jednakże są też 6-miesięczne pozwolenia na prace sezonowe, a nawet 9-miesięczne. Po przyjeździe do pracy w Niemczech sezonowi pracownicy muszą zawiadomić o swoim pobycie właściwy urząd ds. cudzoziemców.

Niemiecki Krajowy Sąd Socjalny (Palatynatu w Moguncji Landessozialgericht) Nadrenii cofnął orzeczenie pozwalające na nie ubezpieczanie sezonowych robotników pracujących na farmach i odrzucił wniosek farmera, który nie chciał wnosić opłat na składki ubezpieczeniowe robotników z Polski i Rumunii pracujących na jego farmie. Sąd orzekł, że ubezpieczenie robotnika sezonowego konieczne jest nawet jeśli wykonuje on pracę w czasie płatnego urlopu, a więc posiada już ubezpieczenie związane z wykonywaną pracą zawodową.

Zmiany Niemieckich aktów prawnych dotyczących osób pracujących przy pracach sezonowych spowodowały utrudnienia i napiętą sytuację na niemieckich farmach. Decyzja o ubezpieczeniach powoduje automatycznie podwyższenie kosztów zatrudnienia pracowników sezonowych z Polski. Ten fakt może przyczynić się do zmniejszenia zatrudniania cudzoziemców przez farmerów Niemieckich.
Przeczytaj także: Praca sezonowa III-VI 2010 Praca sezonowa III-VI 2010

oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: