eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Emerytura na emigracji

Emerytura na emigracji

2007-06-11 13:53

Przeczytaj także: Emerytura przedsiębiorcy: nie warto liczyć na ZUS i OFE


— Wiele osób deklaruje, że po wyjeździe nie wróci już do kraju. Czy na starość będą mogły liczyć na emeryturę?

Oczywiście, że tak. W przypadku złożenia wniosku o emeryturę lub rentę, instytucja ubezpieczeniowa w państwie, w którym pracownik był ubezpieczony, rozpatruje ten wniosek zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym państwie. Przyznanie świadczenia zależy od spełnienia warunków, jakie wynikają z przepisów danego państwa członkowskiego, uprawniających do emerytury lub renty. W szczególności zależy to od spełnienia warunku osiągnięcia wymaganego wieku i stażu ubezpieczeniowego. Wysokość świadczenia zwykle uzależniona jest od długości okresów ubezpieczenia (czyli np. okresu pracy). Jeśli okres ubezpieczenia w państwie, które ustala świadczenie, jest krótszy niż minimalny okres wymagany do ustalenia tego świadczenia albo gdy świadczenie ustalone z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia w innym państwie członkowskim będzie korzystniejsze od świadczenia ustalonego na podstawie okresów przebytych wyłącznie w tym państwie, wówczas uwzględnia się wszystkie te okresy łącznie. Mówiąc jaśniej, jeśli ktoś pracuje w Irlandii i będzie się tam ubiegać o przyznanie emerytury, może – oprócz okresów ubezpieczenia przebytych w Irlandii – mieć również uwzględnione okresy ubezpieczenia przebyte w Polsce.

Świadczenie wypłaca zawsze ta instytucja, która zdecydowała o przyznaniu świadczenia. Jeśli osoba, która uzyskała prawo do emerytury w Irlandii zdecyduje się wrócić do Polski, irlandzka instytucja ubezpieczeniowa (odpowiednik ZUS) będzie jej przelewała należności z tytułu tego świadczenia do Polski.

Należy zauważyć, że wnioskodawca, który pracował i był ubezpieczony w Polsce i w Irlandii, może ubiegać się również o polską emeryturę, do której prawo nabędzie po spełnieniu warunku wieku i stażu emerytalnego obowiązującego w Polsce. Jeżeli okresy ubezpieczenia w Polsce nie będą wystarczające do przyznania polskiej emerytury, ZUS przy ustalaniu tego świadczenia uwzględni także okresy irlandzkie. Wnioskodawca może zatem uzyskać dwie emerytury: irlandzką, wypłacaną przez instytucję ubezpieczeniową Irlandii oraz polską, wypłacaną przez ZUS.

Uwaga!
Na innych niż opisane w wywiadzie zasadach ubezpieczeni są pracownicy zaliczani do personelu obsługi placówek dyplomatycznych i konsularnych oraz członkowie personelu pomocniczego Wspólnot Europejskich (np. tłumacze). Te osoby mogą same wybrać państwo, w którym chciałyby być ubezpieczone. Powinny w tym celu wypełnić formularz E 103 i przekazać go pracodawcy lub instytucji ubezpieczeniowej w państwie członkowskim, które zostało przez nie wybrane.

Artykuł pochodzi z magazynu informacyjnego "" nr 3(6)
Przeczytaj także: Emerytury: III filar Emerytury: III filar

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: