eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca tymczasowa w CV: chwalić się czy przemilczeć?

Praca tymczasowa w CV: chwalić się czy przemilczeć?

2016-01-30 00:23

Przeczytaj także: 5 zasad idealnego CV


Podstawowe zasady


Kluczową kwestią jest przejrzystość i zachowanie konsekwencji w konstrukcji życiorysu. Ważne jest również zachowanie odwrotnej kolejności chronologicznej przy opisywaniu doświadczenia zawodowego i wykształcenia.
– W przypadku pracy o charakterze tymczasowym lub dorywczym powinniśmy pamiętać o podaniu nie tylko nazwy agencji pośrednictwa pracy, ale także klienta, dla którego finalnie pracowaliśmy. To właśnie branża firmy oraz zakres wykonywanych obowiązków mają kluczowe znaczenie podczas aplikowania na nowe stanowisko pracy – mówi Joanna Guzenda, Koordynator Projektu w łódzkim oddziale Agencji Pracy Job Impulse Polska (Grupa Job/Upright Group).

Jeśli podejmowaliśmy różne prace tymczasowe czy dorywcze, w życiorysie należy wyszczególnić te, których charakter jest zbieżny z posadą, o którą obecnie się staramy. Pracowałeś jako kelner, a interesujesz się marketingiem? Koniecznie podkreśl, że miałeś do czynienia z trudnym klientem, z którym musiałeś nawiązać odpowiednią relację. Pochwal się również umiejętnością pracy wielozadaniowej i pod presją czasu. Byłeś sprzedawcą w sklepie odzieżowym? Napisz, że byłeś doradcą klienta, zajmowałeś się ekspozycją towaru, obsługiwałeś kasę fiskalną i sporządzałeś raporty sprzedaży. Masz doświadczenie w inwentaryzacji? Pochwal się znajomością obsługi urządzenia skanującego, podkreśl nabyte umiejętności szybkiego liczenia, pracy w zespole, terminowość, precyzję itp. Dokładnie analizując każdą pracę, którą miałeś okazję wykonywać, może się okazać, że posiadasz doświadczenie lub kompetencje, których poszukuje nowy pracodawca.

Redagujemy CV


Aby wygląd życiorysu był przyjazny dla rekrutera, warto zastosować podział treści na sekcje. Należy wyróżnić wykształcenie, doświadczenie, posiadane certyfikaty, szkolenia i kursy, znajomość języków obcych oraz zainteresowania. W kontekście pracy tymczasowej czy dorywczej, po nazwie firmy i stanowiska, które piastowaliśmy, dobrze jest wymienić zakres obowiązków, umiejętności, które dzięki nim nabyliśmy, oraz nasze kluczowe osiągnięcia czy zrealizowane projekty. W taki sposób swoje CV redagują często osoby zajmujące stanowiska menadżerskie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby osoby z niewielkim doświadczeniem również skorzystały z podobnego wzoru. Pamiętajmy, aby w życiorysie zaakcentować kwestie, które mogą być przydatne podczas aplikowania na nowe stanowisko.

Ważnym, choć nieobowiązkowym elementem w CV jest określenie profilu zawodowego. Taka informacja powinna znaleźć się tuż po danych osobowych. W tej sekcji krótko prezentujemy naszą osobę oraz podajemy informacje istotne z punktu widzenia rekrutera – umiejętności, wiedzę, doświadczenie oraz motywację dla podjęcia zatrudnienia na stanowisku, na które aplikujemy. Przykładowo, jeżeli chciałbyś pracować w dziale obsługi klienta, zaznacz, że masz już doświadczenie w obsłudze klienta (w tym również trudnego) i dlatego chcesz podjąć pracę w podobnym charakterze.

W życiorysie najlepiej jest pisać o umiejętnościach twardych, związanych z posiadanymi certyfikatami oraz przebytymi szkoleniami i kursami, które mogą być niezbędne w nowej pracy i które rekruter może łatwiej zweryfikować podczas rekrutacji. W przypadku pracy tymczasowej, przykładem tego typu kwalifikacji są uprawnienia do obsługi wózka widłowego, posiadanie prawa jazdy, znajomość programów komputerowych (np. SAP), systemu CRM, obsługa kasy fiskalnej czy skanera inwentaryzacyjnego.
Przeczytaj także: 5 cech dobrego CV 5 cech dobrego CV

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: