eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

PracaPorady dla pracownika › Jak znaleźć pracę marzeń?

Jak znaleźć pracę marzeń?

2019-03-15 00:35

Jak znaleźć pracę marzeń?

CV © Andrey Popov - Fotolia.com

Zatrudnienie dające satysfakcję, gwarantujące możliwości rozwoju zawodowego, a do tego godziwe wynagrodzenie i liczne benefity to marzenie pokaźnej rzeszy pracowników. Jak znaleźć pracę marzeń? O czym pamiętać, poszukując pracodawcy idealnego?
Statystyki pokazują, że Polacy należą do grupy najbardziej zapracowanych społeczeństw. W pracy spędzamy średnio 1832 godziny rocznie. Dobrze byłoby spędzać ten czas w miejscu, które gwarantuje nam poczucie spełnienia zawodowego, satysfakcję oraz atrakcyjne zarobki. Jeśli dotychczasowy pracodawca nie spełnia tych wymogów, warto pomyśleć o zmianie pracy. Od czego zacząć? Przede wszystkim od określenia własnych potrzeb, czyli zastanowienia się, czym w życiu zawodowym chcielibyśmy się zająć. Kolejny krok to rozważenie naszych silnych i słabych stron oraz przeanalizowanie, co sprawia nam przyjemność, a jakich zajęć wolelibyśmy unikać. O zadowoleniu z profesjonalnej strony naszego życia przeważnie decydują trzy filary: zgodność charakteru pracy z naszymi talentami, preferencjami i wynagrodzeniem, rozumianym nie tylko w aspekcie finansowym.
Jeśli wnioski wypływające z autoanalizy nie pokrywają się z doświadczeniem zawartym w CV, można pomyśleć o przebranżowieniu. Oczywiście warto, aby w naszym życiorysie pojawiły się prace związane z docelowym zawodem. Dobrze zacząć od praktyk lub staży, które stanowią inwestycję w nasz rozwój, pomimo niewielkich lub zerowych zarobków. Jeśli wykażemy się podczas ich wykonywania, z bardzo dużym prawdopodobieństwem otrzymamy propozycję zatrudnienia. W przypadku osób z większym doświadczeniem, które chcą się przebranżowić, musimy liczyć się z koniecznością zrobienia kroku w tył, aby później osiągnąć zamierzone cele. Warto także zainwestować w szkolenia, które przybliżą nas do zdobycia pracy marzeń – komentuje Natalia Bogdan, właścicielka Jobhouse, agencji pracy.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

CV

Jak skonstruować idealne CV? Pamiętajmy, że dokument powinien stawiać nas w jak najlepszym świetle.


Funkcjonujący obecnie rynek pracownika sprzyja poszukiwaniom pracy. Liczba ofert rośnie, a pracodawcy muszą zachęcić potencjalnych pracowników czymś więcej niż tylko wynagrodzeniem. Poszukując pracy warto wykorzystać cały wachlarz możliwości, jaki oferuje rynek. Nie ograniczajmy się wyłącznie do serwisów z ogłoszeniami. Wiele firm nie publikuje wszystkich ofert. W takim wypadku warto zaaplikować spontanicznie i wysłać swoje CV do interesującej nas firmy lub osobiście złożyć dokumenty w jej siedzibie. Pokazując swoje zaangażowanie, mamy bardzo duże szanse zatrudnienia.

Dobre CV otwiera wiele drzwi


Jak skonstruować idealne CV? Pamiętajmy, że dokument powinien stawiać nas w jak najlepszym świetle. Warto podkreślić nasze doświadczenie w branży, w której ubiegamy się o pracę. Nie warto tworzyć uniwersalnych CV, które roześlemy do każdej firmy. Dokumenty powinny być dopasowane do konkretnego pracodawcy. Warto skupić się na rozwinięciu tematu obowiązków wykonywanych na poprzednich stanowiskach. Dobrze wspomnieć również o tym, czym zajmowała się dana firma. Zwróćmy uwagę na szatę graficzną CV, która ma duże znaczenie zwłaszcza w zawodach kreatywnych.
Jeśli chcemy dać się lepiej poznać potencjalnemu pracodawcy, pamiętajmy o uzupełnieniu zainteresowań w naszych dokumentach. Nie wymyślajmy jednak abstrakcyjnych lub fikcyjnych czynności. Temat zainteresowań pomoże przełamać pierwsze lody na spotkaniu. Jeszcze do niedawna jednym z obowiązkowych dokumentów był list motywacyjny. Dziś jednak coraz rzadziej spotyka się go w ogłoszeniach o pracę. Jeśli jednak pojawi się w wytycznych, wykorzystajmy go jak najlepiej, wspominając o tym, dlaczego chcemy zmienić pracę czy informując o tym, że jesteśmy dostępni od zaraz. Aby uniknąć popełniania najpopularniejszych błędów, zwróćmy uwagę na charakter zdjęcia, które zamieścimy w ogłoszeniu. Nie powinno być ono kontrowersyjne, ani zbyt luźne. Skoncentrujmy się na tym, co jest najważniejsze dla pracodawcy, dbając przede wszystkim o merytorykę - mówi Natalia Bogdan, właścicielka Jobhouse, agencji pracy.

Zwróćmy uwagę na długość dokumentów. Rekomendowany jest rozmiar A4, jednak w przypadku osób z długich stażem zasada nie zawsze obowiązuje. W przypadku opisywania doświadczeń odległych w czasie, nie musimy zawierać szczegółowych informacji. Jeśli dodatkowo są one niezwiązane z branżą, do której aplikujemy, możemy ją pominąć.

Warto zawalczyć o pracę marzeń, ponieważ może to być nasza najlepsza życiowa decyzja. Na realizację zawodową nigdy nie jest za późno, a im szybciej wykonamy ten krok, tym dłużej będziemy mogli się cieszyć z obranej ścieżki zawodowej. Funkcjonowanie w świecie, w którym lubimy poniedziałki, daje duży komfort i wyższą jakość życia.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: