eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Czy sztuczna inteligencja zastąpi rekruterów?

Czy sztuczna inteligencja zastąpi rekruterów?

2018-04-17 12:04

Czy sztuczna inteligencja zastąpi rekruterów?

Czy sztuczna inteligencja zastąpi rekruterów? © aleutie - Fotolia.com

Jeszcze niedawno aplikacje mobilne z ofertami pracy, rozmowy rekrutacyjne online czy wideo CV uchodziły na rynku pracy za nowości. Dziś są już standardem. Postęp technologiczny zatacza coraz szersze kręgi, nie omijając przy tym rekrutacji. Czy to może oznaczać, że rekruterzy nie będą mieli co robić? Raczej nie. Wprawdzie wykorzystanie AI w procesie poszukiwania pracowników zdarza się coraz częściej, to jednak metoda bezpośredniego docierania do kandydata (Direct Search) nadal będzie dominującą - prognozuje Lucyna Pleśniar, Prezes Zarządu firmy doradztwa personalnego PEOPLE.
Czasy, w których jedynym źródłem pozyskiwania informacji o wolnych miejscach pracy była kolumny ogłoszeniowe w prasie, nieodwołanie odeszły na śmietnik historii. Dziś oferty od pracodawców bezpośrednio wpadają do naszych telefonów czy skrzynek mailowych, a potrzebny nam do tego jest jedynie dostęp do Internetu.

APLIKACJE, MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE


Aplikacje mobilne niewątpliwie ułatwiają proces poszukiwania pracy. Dzięki nim możliwe jest wyszukiwanie ofert według lokalizacji, pracodawcy, stanowiska czy poziomu wynagrodzenia, spersonalizowane powiadomienia pozwalają nam być na bieżąco z ofertami pracy, a odpowiedzieć na nie możemy z dowolnego miejsca, nie wyłączając plaży. Aplikacje pozwalają nam również zaglądać w archiwalne zgłoszenia oraz dodawać i edytować CV. Warto przy tym zadbać o to, by CV wyświetlało się prawidłowo nie tylko na komputerze, ale też na urządzeniach mobilnych, ponieważ duża część HR-owców przegląda oferty również na smartfonie.

Dostępne są też liczne serwisy i internetowe tablice ogłoszeń, które kontaktują pracodawców z potencjalnymi kandydatami. Oferty napływają też do grona potencjalnych zainteresowanych za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Wsparciem dla osób poszukujących pracy wciąż pozostają portale społecznościowe. Stworzenie odpowiedniego wizerunku w ogólnodostępnych serwisach może być istotnym elementem całego procesu. Dla rekruterów to bogate źródło wiedzy o kandydatach do pracy, ich zainteresowaniach i aktywnościach.

fot. aleutie - Fotolia.com

Czy sztuczna inteligencja zastąpi rekruterów?

Cyfrowy rekruter jest w stanie przeprowadzić wstępną rozmowę i dokonać ogólnej oceny kwalifikacji kandydata na pracownika. Nie wyprze jednak człowieka.


WIDEOROZMOWY


Ułatwienia związane z nowymi technologiami dotyczą również rozmów rekrutacyjnych, które mogą odbywać się na odległość. I nie dotyczy to wyłącznie sytuacji, w których poszukujemy pracy w innym mieście czy za granicą. Rozmowa wideo pozwala efektywniej zarządzać czasem, zarówno potencjalnego pracownika jak i zatrudniającego, łatwiej jest też w tym przypadku o elastyczność w przypadku zmiany planów którejś ze stron.
Wideorozmowy są stałym elementem naszej pracy. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno z punktu widzenia aplikującego, który nie musi przemieszczać się do naszego biura czasem z drugiego końca miasta a nawet z innej miejscowości, jak i z punktu widzenia naszych pracowników, którzy mogą sprawnie przeprowadzić cały proces. Oczywiście nie na każdym etapie i nie w każdym przypadku to rozwiązanie jest najlepsze, natomiast z całą pewnością stosuje się je coraz częściej, szczególnie na początku procesu rekrutacyjnego - mówi Lucyna Pleśniar, Prezes Zarządu PEOPLE.

WIDEO CV PRZESYŁANE PRZEZ KANDYDATÓW


Rekruterzy poświęcają średnio od 5 do 7 sekund na wstępne sprawdzenie tradycyjnego CV. Dlatego dokument powinien być odpowiednio sformatowany, przejrzysty i zawierać wszystkie najważniejsze informacje. Coraz większą popularność zdobywają obecnie również wideo CV, które umożliwiają kandydatom do pracy wykazanie swojej kreatywności w praktyce. Na rynku dostępne są gotowe narzędzia, które mogą pomóc w stworzeniu niestandardowego życiorysu w formie filmu. Choć nie zawsze stanowisko, o które ubiega się kandydat, wymaga stosowania tego typu formuł. O ile bowiem praca w marketingu, w sprzedaży czy w firmie public relations uzasadnia wykorzystywanie nowatorskich rozwiązań, o tyle w przypadku księgowego, technika czy serwisanta sprzętu może być już to działanie bezcelowe.
Również w przypadku wideo CV warto wziąć pod uwagę czas jaki rekruter może poświęcić na jego przejrzenie. Panuje powszechne przekonanie, że wszystko, co trwa ponad dwie minuty, jest za długie i wyczerpuje cierpliwość odbiorcy. Należy zadbać o to, by przekazać skondensowane informacje na swój temat w atrakcyjnej formie. Przy czym wideo CV raczej nie powinno zastępować tradycyjnego dokumentu, a raczej stanowić jego uzupełnienie – mówi Lucyna Pleśniar.

SYSTEMY ELEKTRONICZNEGO WSPOMAGANIA REKRUTACJI (ATS), CRM


Oprogramowania/systemy do zarządzania rekrutacjami tzw. ATS (applicant tracking system) wspierają funkcjonowanie firm HR-owskich czy działów rekrutacji w korporacjach i coraz częściej w mniejszych firmach. Systemy ATS pozwalają na częściową automatyzację pracy, zarządzanie i segregację spływających od kandydatów aplikacji. Przy dużej liczbie otwartych procesów rekrutacyjnych to niezbędne narzędzie pozwalające na szybkie dotarcie do właściwych potencjalnych pracowników.
Obecnie stosowane są systemy do zbierania aplikacji i zarządzania nimi, takie jak CRM czy systemy do automatycznej selekcji kandydatów ( ATS), ale na świecie działają już pierwsze rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, wspomagające proces rekrutacji. Artifical Intelligence może być w przyszłości wsparciem , jednak nie zastąpi rekrutera - mówi Lucyna Pleśniar.

Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji mogą być wykorzystywane na etapie docierania do kandydatów i pozyskiwania ich aplikacji, a także w procesie analizy i selekcji otrzymanych zgłoszeń. Maszyna może też wyręczać człowieka w udzielaniu informacji zwrotnej. Cyfrowy rekruter jest nawet w stanie przeprowadzić wstępną rozmowę i dokonać ogólnej oceny kwalifikacji kandydata na pracownika. Nie wyprze jednak człowieka – ostatecznie to rekruter będzie podejmował kluczową decyzję o zatrudnieniu kandydata do pracy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: