eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Kierownik projektu pilnie poszukiwany

Kierownik projektu pilnie poszukiwany

2018-03-16 09:56

Kierownik projektu pilnie poszukiwany

Kierownik projektu © milanmarkovic78 - Fotolia.com

Aktywność deweloperów i inwestorów nie słabnie już od dłuższego czasu. I wprawdzie coraz głośniej mówi się o deficycie terenów inwestycyjnych, to przedstawiciele branży bardziej niż kryzysu spodziewają się wyhamowania. To z kolei sprawia, że nie słabnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, jak chociażby kierownik projektu. Co ciekawe, pracodawcy na równi z wiedzą techniczną poszukują u kandydatów umiejętności miękkich i nastawienia biznesowego – komentuje sytuację Piotr Sulerzycki, manager w Michael Page odpowiadający za rekrutację na rynku nieruchomości i w budownictwie.

Szeroka ekspansja


Firmy, wzorem minionych lat, nadal stawiają na ekspansję, czego dowodem mogą być chociażby wskaźniki za 2017 rok. Jak wynika z danych firmy doradczej Savills, na przestrzeni ubiegłych 12 miesięcy na rynek biurowy trafiło około 800 tys. m.kw. nowej powierzchni, a powierzchnie handlowe powiększyły się o kolejne 391 tys. m.kw. Wzrostowym tendencjom nie oparły się również magazyny - nowe obiekty powstałe na tym rynku zajęły przeszło 2,1 mln mkw.

Dobrymi wynikami może pochwalić się również rynek mieszkaniowy. Jak podaje GUS, w całym minionym roku oddano do użytku ponad 178 tys. mieszkań, czyli 9,1 proc. więcej niż w 2016. W tym czasie wydano również pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę ponad 250 tys. mieszkań.

Liczne przedsięwzięcia, realizowanie w 2017 roku oraz wcześniejszych latach, spowodowały, że jednym z największych wyzwań, z którymi muszą mierzyć się teraz deweloperzy oraz inwestorzy jest wyścig o atrakcyjne grunty oraz doświadczonych pracowników. Problem ten, dotyczy nie tylko stolicy, ale także innych dużych miast w Polsce.

fot. milanmarkovic78 - Fotolia.com

Kierownik projektu

Na stanowisko kierownika projektu poszukiwane są osoby z doświadczeniem architektonicznym, które będą świetnie rozumiały się z projektantem.


Wpływ na rynek pracy


Kandydaci poszukiwani są do takich obszarów jak m.in. akwizycja, rozwój inwestycji, realizacja, a w szczególności zarządzenie projektami. Ze względu na wymagania rynku, zmieniają się jednak oczekiwania wobec pracowników. Poza kompetencjami techniczno-budowlanymi, mocno na znaczeniu w ostatnim czasie zyskały takie umiejętności jak zrozumienie potrzeb klientów oraz najnowszych trendów, czyli tzw. business acumen, a także optymalizacja finansowa.

Na przykład, na stanowisko kierownika projektu poszukiwane są osoby z doświadczeniem architektonicznym, które będą świetnie rozumiały się z projektantem. Wynika to z faktu, że kluczowa staje się w inwestycji faza projektowa, gdzie powstaje „produkt”. Dlatego też kierownik projektu musi być w stanie zająć się koordynacją etapu tworzenia nieruchomości, która będzie innowacyjna i dopasowana do potrzeb rynku czy też klientów, dzięki czemu zostanie skutecznie sprzedana lub wynajęta. Powinien on też umieć przeprowadzić sprawną i efektywną finansowo realizację. Osoba na tym stanowisku musi też efektywnie współpracować z działami sprzedaży lub leasingu. Od kandydatów oczekuje się również kompetencji interpersonalnych z uwagi na konieczność budowania i utrzymania pozytywnych relacji ze wszystkimi stronami procesu inwestycyjnego.

Presja płacowa


Duży popyt na wykwalifikowanych pracowników powoduje, że obszar nieruchomości staje się rynkiem kandydata z widoczną presją płacową, na którą pracodawcy starają się już odpowiadać. W celu lepszego zobrazowania tej sytuacji, Michael Page przygotowało przegląd wynagrodzeń dla tej branży posiłkując się tutaj danymi z rynku oraz informacjami nt. wynagrodzeń oferowanych przez klientów w procesach rekrutacyjnych.

Wspomniany już kierownik projektu może liczyć w Polsce na zarobki rzędu 12-20 tys. zł/brutto miesięcznie. Natomiast kandydaci z 8-10 letnim doświadczeniem na wymagających projektach na przykład z segmentu biurowego mogą oczekiwać wynagrodzenia nawet do 30 tys. zł/brutto. Warto przy tym dodać, że kandydaci coraz bardziej nastawieni są na współpracę w oparciu o własną działalność gospodarczą.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: