eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › 8 wskazówek na 8 marca, jak walczyć o swoje na rynku pracy

8 wskazówek na 8 marca, jak walczyć o swoje na rynku pracy

2017-03-08 11:56

8 wskazówek na 8 marca, jak walczyć o swoje na rynku pracy

Kobieto, negocjuj! © fot. mat. prasowe

Wysokość wynagrodzenia nie zawsze zależy tylko od kwalifikacji i doświadczenia, a często również od naszych zdolności negocjacyjnych. Dlatego by zwiększyć swoją wypłatę, trzeba ćwiczyć asertywność, budować pewność siebie i zwiększać wiarę we własne możliwości. Oto 8 porad, jak budować swoją pozycję na rynku zatrudnienia.

Przeczytaj także: Zarobki kobiet wciąż niższe, ale nie w tych branżach

1. Poznaj swoją wartość rynkową


Kiedy kupujesz mieszkanie albo samochód – przeglądasz oferty i porównujesz ceny. Rynek zatrudnienia działa podobnie – rozejrzyj się i sprawdź swoją wartość rynkową. Wejdź na portale badające wysokość wynagrodzeń – np. Pensjometr.pl, wypełnij krótki formularz i przekonaj się, ile zarabiają inni na takim samych stanowisku.

Takie dane mogą być idealnym argumentem podczas kolejnej rozmowy o podwyżce.

2. Kolekcjonuj sukcesy


Pamiętaj, że jeśli otrzymałaś daną pracę, to znaczy, że byłaś najlepszym, możliwym kandydatem w procesie rekrutacyjnym na to stanowisko.

W codziennej pracy zwracaj uwagę na to, co robisz dobrze i w jaki sposób przyczyniasz się do rozwoju firmy. Co udało Ci się usprawnić, gdzie znaleźć oszczędności. Utwórz plik albo folder, gdzie będziesz kolekcjonować swoje sukcesy. Przy dogodnej okazji przypominaj o nich szefowi/szefowej.

3. Bądź krytyczna wobec ofert pracy


Wysokość oferowanych zarobków zależy do wielu czynników – sektora, regionu, rozmiaru firmy. Przeglądając oferty pracy, zwracaj uwagę na rozwijające się i wysoko płatne branże, takie jak: IT, rynek farmaceutyczny, sektor energetyczny czy telekomunikacja.

Badania potwierdzają, że najwięcej zarobisz w dużych korporacjach z zagranicznym kapitałem, które zlokalizowane są w większych miastach.

fot. mat. prasowe

Kobieto, negocjuj!

Nawet jeśli zaproponowana kwota nam odpowiada – nie przystawaj na nią od razu. Negocjuj choćby dla zasady.


4. Nie mów, ile zarabiałaś wcześniej


W procesie rekrutacyjnych nie powinnaś być pytana, o to, ile aktualnie zarabiasz albo ile zarabiałaś we wcześniejszej firmie. Jeśli jednak takie pytanie padnie – nie podawaj dokładnych kwot – powiedz, że firma działała w innym sektorze, obszarze i dane są nieporównywalne.

Jeśli pracodawca pozna Twoją wcześniejszą pensję, będzie mógł uzależnić od niej proponowane wynagrodzenie.

5. Negocjuj


Nie bój się negocjować. W Polsce każdy odczuwa dyskomfort, kiedy mowa o pieniądzach. Warto się go wyzbyć i powalczyć o swoje na rozmowie kwalifikacyjnej. Nawet jeśli zaproponowana kwota nam odpowiada – nie przystawaj na nią od razu. Negocjuj choćby dla zasady.

6. Zaplanuj negocjacje


Na rozmowę – idź z konkretnie obmyślonym planem negocjacji swojej stawki.

Przemyśl, jakie jest możliwie najniższe wynagrodzenie, za które będziesz gotowa pracować. Załóż sobie również najbardziej optymistyczną kwotę – i to od niej zacznij. Zwróć uwagę na dodatki pozapłacowe – prywatną opiekę medyczną, kartę sportową czy premie.

Pamiętaj, że pracodawca jest również przygotowany na negocjacje i bardziej zdziwi się, jeśli ich nie podejmiesz, niż jeśli to zrobisz.

7. Zwróć uwagę na nazwę stanowiska


Jeśli czujesz, że nazwa Twojego stanowiska powinna ulec zmianie – np. podniosłaś swoje kwalifikacje. Poproś o zmianę. Dodanie określenia „Starszy” albo „Senior” (Specjalista/Project Manager) pomoże Ci na późniejszym etapie kariery i będzie lepiej wyglądało w CV.

8. Dziel się obowiązkami


Kobiety wciąż przewyższają mężczyzn pod względem liczby godzin wykonywania pracy bezpłatnej – czyli opieki nad dziećmi, obowiązków domowych. Tak to też praca! I jako taka jest liczona przez wiele ośrodków badawczych analizujących rynek pracy.

Dziel się obowiązkami z partnerem. Ustalcie podział obowiązków na pół – wyznacz harmonogram odwożenia dzieci do szkoły, przygotowywania posiłków itp. Zaoszczędzony czas wykorzystaj na rozwój osobisty – przeczytaj branżową książkę, zapisz się na kurs językowy albo warsztaty.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: