eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Kelner, kelnerka

Kelner, kelnerka

Kelner, kelnerka

Kelner, kelnerka - zakres obowiązków i opis stanowiska © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Kelner jest wizytówką lokalu i dba o zapewnienie gościom jak najlepszej obsługi – wita ich, wskazuje stolik, podaje menu, przyjmuje zamówienie. Kelnerzy pracują w różnego rodzaju lokalach – pubach, restauracjach, barach, kawiarniach, można ich spotkać także na imprezach, bankietach itp. Kelnerów obowiązuje określony strój – będzie się on różnił w zależności od typu lokalu, musi być jednak schludny i czysty.

Przeczytaj także: Napiwki a podatki - jakie zasady obowiązują w restauracjach?

Praca kelnera jest pracą stojącą, o dużym natężeniu kontaktów z ludźmi. Często podejmują ją osoby dopiero wkraczające na rynek pracy (studenci, osoby, które właśnie ukończyły szkołę średnią), bez wysokich kwalifikacji. Wielu z nich traktuje ją jako pracę dorywczą, sezonową. Kelnerzy pracują zazwyczaj w systemie zmianowym, również w niedziele i święta.

Czym się zajmuje kelner, kelnerka (Zakres obowiązków):


  • witanie gości, wskazywanie im wolnego miejsca
  • podawanie menu, udzielanie informacji na temat potraw i napojów, doradzanie w wyborze
  • przyjmowanie zamówienia
  • dostarczanie zamówionych potraw
  • przyjmowanie zapłaty, wydawanie reszty
  • dbanie o czystość stołów i ich prawidłowe nakrycie

Wymagania


Nie ma formalnych ograniczeń wiekowych aby zostać kelnerem, jednak preferowane są osoby młode – często uczniowie i studenci. Można ukończyć szkołę zawodową lub średnią kształcącą w tym kierunku, ale nie jest to konieczne. Kelnerzy powinni cechować się nienagannym wyglądem oraz dobrym zdrowiem. Wielu pracodawców – zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, chętnie odwiedzanych przez turystów, oczekuje co najmniej komunikatywnej znajomości języka angielskiego. Wymagana jest również aktualna książeczka sanepidowska potwierdzająca brak nosicielstwa chorób zakaźnych.

Kelner to osoba otwarta, sympatyczna i komunikatywna, o wysokiej kulturze osobistej, życzliwa. Powinien również posiadać zdolność koncentracji, dobrą pamięć i umiejętność pracy w szybkim tempie.

Zarobki


Zarobki kelnerów uzależnione są od klasy lokalu i zakresu obowiązków – z reguły jednak nie przekraczają 2000 zł brutto. Kelnerzy otrzymują jednak dodatkowe wynagrodzenie w postaci napiwków.
Więcej na ten temat: kelner, kelnerka

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: