eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w zależności od płci w 2007 roku

Wynagrodzenia w zależności od płci w 2007 roku

2008-09-30 14:05

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w przemyśle ciężkim w 2007 r.

Wynagrodzenia w odniesieniu do znajomości języków obcych

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w zależności od liczby znanych języków obcych (znajo

Wykres 5. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w zależności od liczby znanych języków obcych (znajomość dobra lub bardzo dobra)

Spójrzmy jak znajomość języków obcych wpływa na wysokość wynagrodzeń zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wykres 5 przedstawia zależność wartości mediany wynagrodzeń od ilości znanych języków w stopniu co najmniej dobrym. W każdym przypadku lepiej wynagradzani są mężczyźni, różnica między wartościami mediany rośnie wraz ze wzrostem liczby znanych języków. Przy całkowitej nieznajomości języków obcych panowie zarabiają o 30% więcej niż panie, największa różnica występuje przy znajomości co najmniej 4 języków. Mediana dla kobiet wynosi 5 500 PLN, dla mężczyzn wynosi 8 200 PLN i jest o 49% wyższa. Znajomość 3 języków daje paniom płacę w kwocie 3 200 PLN (mediana), wyższą zaledwie o 900 PLN niż dla pań nieznających żadnych języków obcych. Dla mężczyzn znających 3 języki obce mediana wynagrodzenia ma wartość 6 100 PLN i jest aż o 3 000 PLN wyższa niż dla tych, którzy żadnego języka obcego w stopniu dobrym nie znają. Tutaj także zarobki mężczyzn są bardziej zróżnicowane, znajomość kolejnego języka obcego daje skok wynagrodzenia o co najmniej 800 PLN (paniom podnosi pensję zaledwie o 200 PLN). Także rozpiętość mediany wynagrodzeń u kobiet jest mniejsza niż u mężczyzn i wynosi 3 200 PLN, wahanie mediany dla mężczyzn wynosi aż 5 200 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 5. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w poszczególnych działach

Tabela 5. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w poszczególnych działach

Różnice w wynagrodzeniach w zależności od działu zatrudnienia

Przyjrzyjmy się teraz jak wyglądają zarobki kobiet i mężczyzn w poszczególnych działach, prezentują je dane pokazane w tabeli 5. Łatwo zauważyć, że niezależnie w jakim dziale pracują, mężczyźni otrzymują wynagrodzenie wyższe. Najlepiej zarabiają pracownicy działu finansów i controllingu, niezależnie od płci. Ale także tutaj i w dziale sprzedaży widać największą różnicę między wysokością zarobków, w dziale finansów i controllingu mężczyźni zarabiają o 62% więcej niż kobiety, w dziale sprzedaży nawet o 64% więcej. Najmniejsze różnice w wynagrodzeniach widać natomiast w działach public relations – tam mężczyźni zarabiają o 6,3% więcej niż kobiety – oraz w dziale logistyki i transportu – tam ich zarobki są wyższe jedynie o 3,3% niż zarobki kobiet.

Zróżnicowanie wynagrodzeń w zależności od stażu pracy

fot. mat. prasowe

Tabela 6. Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w zależności od stażu na zajmowanym stanowisku

Tabela 6. Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w zależności od stażu na zajmowanym stanowisku



W tabeli 6 zaprezentowano wysokość wynagrodzeń całkowitych według stażu pracy na zajmowanym stanowisku. Małe różnice w wysokości wynagrodzeń widać dla grupy zarabiającej najmniej, jednak zawsze zarobki mężczyzn są wyższe niż kobiet. Uderzające różnice zauważyć można dla 10% zarabiających najwięcej – tutaj panowie zarabiają co najmniej o połowę więcej niż panie, najwięcej bo ponad 62% przy stażu od 4 do 8 lat.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: