eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Umowa o pracę? Nie dla młodych i kobiet

Umowa o pracę? Nie dla młodych i kobiet

2016-03-01 13:09

Przeczytaj także: Jak Polacy przyjęli zmiany w Kodeksie pracy?


Jak sprawdzić wiarygodność pracodawcy?

  1. Sprawdź, czy dana firma nie ma długów. Możesz to zrobić znając NIP danego przedsiębiorstwa, korzystając z bazy, np. BIG InfoMonitor, przez internet. Wystarczy zarejestrować się na stronie BIG.pl, a następnie wejść do zakładki „raporty”. Jednorazowy koszt takiego sprawdzenia wynosi ok. 30 zł. Baza BIG InfoMonitor może pokazać też, że firma nie tylko nie ma długów, ale świetnie radzi sobie z rożnego rodzaju płatnościami, bo takie dane również można znaleźć BIG.
  2. Sprawdź opinie, ale wybieraj wiarygodne źródła – osoby, które znasz lub np. portale związane z karierą zawodową. Możemy tam znaleźć informacje na temat danej firmy wpisywane przez byłych i obecnych pracowników.
  3. Sprawdź certyfikaty, jakie dana firma posiada, np. Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, który otrzymują tylko te przedsiębiorstwa, które nie figurują w bazach BIG InfoMonitor, BIK i ZBP oraz nie zalegają w ZUS i US na dzień przyznania certyfikatu.
  4. Sprawdź w GUS, na podstawie NIP, czy dana firma istnieje, czy nie jest np. w procesie upadłości, itd.

A co, jeśli pracodawca nie zapłacił w ogóle?


Badanie BIG InfoMonitor pokazało również, że 25 proc. osób zadeklarowało, że oczekuje na pensję powyżej miesiąca, zaś 4 proc. nie otrzymało jej w ogóle. W sumie 2 mln Polaków doświadczyło opóźnień w wypłacie pensji lub w ogóle jej nie dostało. Część z nich, po uzyskaniu korzystnego dla siebie wyroku sądowego, poinformowała o tym rejestr dłużników BIG InfoMonitor.
- Najczęściej problem ten występuje w branży budowlanej, ale także hotelarstwie, konsultingu, branży nieruchomości, a także szeroko rozumianych usługach – podkreśla Mariusz Hildebrand. – Gdy zostaniemy oszukani, warto zgłosić to do BIG-u, bo obecność niesolidnego pracodawcy w naszej bazie pomoże ostrzec innych przed ryzykiem podjęcia z nim współpracy. Na pewno ograniczy mu dostęp do wielu usług niezbędnych do codziennego funkcjonowania, takich jak kredyty, leasingi, umowy na telefon czy internet. Tym samym obniży jego konkurencyjność na rynku – dodaje wiceprezes BIG InfoMonitor.

Jak wpisać dłużnika do rejestru?

  1. Uzyskaj przyznający ci rację wyrok sądu, czyli tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności
  2. Zarejestruj się na stronie www.BIG.pl
  3. Pobierz wezwanie do zapłaty
  4. Wyślij dłużnikowi wezwanie do zapłaty
  5. Odczekaj 14 dni kalendarzowych
  6. Jeśli jeszcze nie otrzymałeś pieniędzy, wpisz samodzielnie dłużnika do rejestru
  7. Wydrukuj 2 egzemplarze umowy o współpracy z BIG InfoMonitor wraz z załącznikami, podpisz i wyślij do BIG InfoMonitor. Do umowy dołącz skan dokumentu tożsamości
  8. BIG InfoMonitor zweryfikuje nadesłane dokumenty. Po ich weryfikacji wyśle informację o aktywacji BIGkonta
  9. Zaloguj się do swojego BIGkonta i wpisz dłużnika
  10. Od 7 marca będziesz mógł to zrobić za 1 zł

A bezrobocie nieznacznie wzrasta


Według najnowszych danych GUS, stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec stycznia 2016 r. wyniosła 10,3 proc., co oznacza, że wzrosła o 0,5 pkt proc. względem poprzedniego miesiąca. Jednak w porównaniu z początkiem zeszłego roku i tak jest znacznie lepiej. W styczniu 2015 r. bezrobocie wynosiło 11,9 proc., a liczba zarejestrowanych bezrobotnych sięgała 1 647,5 tys. wobec 1 563,3 tys. na koniec grudnia, była jednak o 271 tys. niższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: