eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Własna Firma - zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej

Własna Firma - zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej

2005-10-07 14:24

Przeczytaj także: Własna firma - pieniądze na start


Jakie jeszcze predyspozycje są niezbędne lub pożądane u przedsiębiorcy?

Musi mieć sprecyzowany cel, do którego zmierza przez kolejne fazy rozwoju firmy. Rozwój nie może być przypadkowy. Powinien przebiegać według określonego planu, często wieloletniego. Pracując w jakiejś branży, po upływie stosownego czasu powinieneś być ekspertem, człowiekiem znającym się na rzeczy. Stanie się tak, jeżeli będziesz poszerzał swą wiedzę, na przykład czytając literaturę fachową lub uczestnicząc w targach branżowych. Wymagaj tego samego od swojego zespołu pracowniczego. Wtedy wasza firma będzie postrzegana jako kompetentna w danej dziedzinie. Gotowość do współpracy z innymi to twój atut. Ta cecha będzie cię motywować do umacniania pozycji własnej firmy poprzez współpracę z podobnymi firmami w tej samej branży lub pokrewnej. Spróbuj wytypować organizacje, z którymi chętnie nawiązałbyś kontakt. Może się okazać, że firmy lub organizacje, z którymi się skontaktowałeś, właśnie ciebie potrzebują do współpracy. Warto jeszcze wspomnieć o umiejętności słuchania innych, która jest bardzo pomocna przy negocjacjach handlowych. Pomoże ci też rozwiązywać problemy związane z pracownikami. Na przykład wysłuchaj uważnie, co ma do powiedzenia o swojej pracy każdy z zatrudnionych. Dowiedz się, jak ocenia sam siebie. Powinno to być bardzo pouczającą lekcją dla ciebie, ale szczególnie dla pracowników.

Oceniając grupę ludzi prowadzących swoje interesy od wielu lat, a więc tych, którym się powiodło i przetrwali pierwsze lata zbierania doświadczeń, trzeba stwierdzić, że są to ludzie o pożądanych dla przedsiębiorczości predyspozycjach, a niektórzy wręcz mają talent do prowadzenia interesów. Zatem jeżeli ktoś stwierdza, że nie posiada predyspozycji do prowadzenia przedsiębiorstwa, to może cierpliwą i mozolną pracą przyswoić sobie większość umiejętności. W przeciwnym razie będzie męczył siebie, rodzinę i kontrahentów.

Sposoby finansowania działalności

To, czy pomysł będzie wymagał dużego czy niewielkiego kapitału, ma ogromne znaczenie. W sytuacji gdy nie posiadasz dużej rezerwy finansowej, lepiej nie rozpoczynaj od kredytu. Jako nowo powstały na rynku podmiot będziesz dla kredytodawcy jak czysta kartka papieru. Duża część twojego entuzjazmu i energii zostanie spożytkowana na przekonanie go, że może się nie obawiać o swoje pieniądze. Istnieje przecież co najmniej kilka innych, dostępnych dla ciebie, źródeł finansowania. Dokonaj wnikliwej analizy niżej omówionych pokrótce możliwości pozyskania środków finansowych, a może znajdziesz sposób na pokonanie poważnej przeszkody na drodze do sukcesu.

Zanim w twoim przedsięwzięciu ulokują pieniądze inni, ty sam musisz to zrobić. Im większy jest stopień zaangażowania własnych środków, tym większa jest twoja karta negocjacyjna. Większość potencjalnych inwestorów, zanim zaryzykuje własny kapitał w cudzy interes, zechce ustalić, jak bardzo ryzykuje sam zainteresowany. Oczywiście możesz mieć bardzo skromne środki własne lub nie mieć ich wcale. Ale nawet w takiej sytuacji możesz zastanowić się, czy masz we własnym majątku takie aktywa, które mógłbyś zamienić na gotówkę. Zadaj sobie pytanie: „Czy jestem tak przekonany o powodzeniu mojego przedsięwzięcia, że jestem gotów sprzedać samochód lub nawet mieszkanie, jeździć przez rok lub dwa tańszym samochodem lub mieszkać w wynajętym mieszkaniu, po to, by po tym okresie powrócić do poprzedniego standardu majątkowego?”. Jeżeli obawiasz się takiego kroku, to łatwiej zrozumiesz obawy inwestorów, którzy ryzykują dla zupełnie obcego człowieka, jakim dla nich jesteś. No cóż, jeżeli nie masz takiego majątku, który mógłbyś spieniężyć, zawsze możesz przeliczyć wartość własnej pracy, jako twój wkład do rozkręcenia pomysłu. W takiej sytuacji łatwiej znajdziesz inwestora, któremu odstąpisz udział w zysku, niż inwestora, który pożyczy tobie kapitał na z góry określony procent i czas jego zapłaty.

Jest jeszcze jedna możliwość zdobycia własnych środków finansowych, nad którą należy się zastanowić. Jest to działalność pośrednia, którą wykonujesz po to, by zgromadzić kapitał na rozkręcenie biznesu właściwego. Rzeczą jasną jest, że ta działalność pośrednia musi być niskonakładowa. Może jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie i mógłbyś udzielać porad, konsultacji czy też prowadzić szkolenia? Bez względu na to, co by to nie było, nie możesz zatracić z oczu celu, czyli tej działalności, na którą chcesz zebrać fundusze. Przy okazji miałbyś sposobność przećwiczyć pewne mechanizmy gospodarcze charakterystyczne dla różnych form działania.

Jest to jedno z najbardziej kuszących źródeł finansowania. Prawdopodobnie dlatego, że znajduje się niemal na wyciągnięcie ręki. Poza tym rodzina i przyjaciele, to osoby, które są w stanie obdzielić cię dużym stopniem zaufania i chętniej powierzą tobie gotówkę niż obcy bankier. Ale nie zapędzaj się. Łatwo sobie wyobrazić, co mogłoby się stać z więzami rodzinnymi lub przyjacielskimi, gdy zostanie powierzony tobie dorobek życia cioci, brata, przyjaciela domu itp., a tobie po prostu się nie uda i firma upadnie. Dlatego odradzam finansowanie twoich nakładów z oszczędności całego życia, choćby chodziło o osoby najbliższe i choćby te osoby twierdziły, że wiedzą, co robią. Co innego, gdy chodzi o część takich oszczędności, której ewentualna utrata nie spowoduje frustracji i niezadowolenia. W przypadku pomyślnego rozwoju firmy, zawsze będziesz mógł zamienić gotówkę inwestorów rodzinnych na udziały w twojej dobrze zapowiadającej się firmie.

oprac. : Paweł Małecki / Wydawnictwo Forum Wydawnictwo Forum

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: